Klima Kompresörü Nedir ve Neden Bozulur?

Klima Kompresörü Nedir

Klima çalışma prensibi aslında çok basittir. Klima gazı sıvı halden gaz hale çevrilerek ısı emilimi yapılır. Sistem içerisinde klima gazı sürekli olarak devir halinde sıvıdan gaza ve gazdan sıvıya dönüşür. Bu işlem için devridaim sağlamak adına görevli parça ise klima kompresörüdür. Kompresör işlemi için gerekli olan devinimi ise bir kayış yardımı ile krank milinden alır.

Klima sistemi içerisindeki gaz radyatörlere (kondansatör olarak anılır) iletilerek standart ısısına düşürülür. Bu aşamada gaz sıvı hale gelmiş olur. Klima kompresörü bu sıvıyı sisteme tekrar pompalar. Klima kompresöründen çıkan basınçlı ve sıvı haldeki klima gazı bir filtreden geçirilerek nemden arındırılır. Sonrasında iç klima radyatöründe tekrar gaz haline dönüşür. Fizik kuralları gereği maddenin hal değişimi çevresinde bulunan parçaların ısını düşürür. Bu sayede iç soğutma radyatörü soğur. Hemen arka kısmında bulunan fan tarafından üflenen basınçlı hava bu soğuk radyatörün gözenekleri içerisinden geçerek soğur ve son aşamada araç sürücüsü ve yolcularına sıcak havalarda dahi soğuk bir hava üflenmesi mümkün hale gelir. 

Makalemizi araç üzerinde daha detaylı anlattığımız videomuz aşağıdadır. Videomuza göz atmanızı rica ederiz. Ayrıca bize destek olmak için youtube kanalımıza abone olursanız seviniriz. 

Yukarıda sayılan bu parçalar ana sistem parçaları olup yardımcı parçalar da mevcuttur. Bunlar klimanın rölesi, klima kompresör müşürü, polen filtresi dolum ve basınç kontrol uçları, ara rekorlar gibi birçok ek donanım da söz konusu sistemin doğru çalışmasına hizmet eder. Klimanın nasıl çalıştığını detaylıca anlattıktan sonra şimdi ise klima arızaları neden meydana gelir ve çözümü için neler yapılabilir bunlardan bahsedelim.

Klima Kompresörü Neden Bozulur

  1. Yardımcı Parçaların Arızası Nedeni İle
  2. Rulman arızaları
  3. Klima otomatiği Arızası
  4. Klima iç kompresör diski arızası yada kilitlenmesi,
  5. Dışarıdan alınan darbeler (Trafik Kazası Sonrası vb)

1 - Yardımcı Parçaların Arızası

Klima kompresörü kimi zaman hiç arızası olmadığı halde çalışmayabilir. Bunun nedeni klima kompresörünün çalışması içi sistemdeki diğer parçaların da stabil çalışması gerektiği içindir. Bunu şu örnekle açıklayabiliriz. Araç motorunda arıza olmasa bile yakıt yok ise araç çalışmayacaktır. Bu durumda araç arızalı sayılmaz sorun benzin bitmesidir. Kimi durumda da klima kompresörünün çalışmaması bu şekilde ek parçalar kaynaklı olabilmektedir. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekir ise Klima gazının olmaması, klima rölesinin yanması, müşür arızaları vb. Bu konu hakkında detaylı olarak bir sayfa hazırladık. Buraya tıklayarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

2 - Rulman Arızaları

Yukarıda da bahsedildiği üzere klima kompresörü çalışabilmek için bir devinime ihtiyaç duyar ve bu devinimi de motorun enerjisinden alır. Bu devinimi aktarmak için bir kayış ve kasnak kullanılır. Kompresörün dönen başlık kısmında ise rulmanlar bulunur. Rulmanlar iki halka disk arasında birden çok demir bilyelerden oluşan bir parçadır. Kendi içinde kapalı bir parça olup bakım gerektirmez. İç kısmında bulunan bilyeler sürekli hareket halindedir. Hareketli her metal parça sürtünme nedeni ile aşınmaya uğrar, bu aşınmayı en aza indirmek için rulmanların iç kısmında sıvı gres bulunmaktadır. Zamanla bu sürtünmeye bağlı aşınmalar iç kısımda boşluklar oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle bilye parçaları dağılarak parçanın dönüşünü kitleyebilir. En sık rastlanan kompresör arızalarından birisi rulman arızasıdır. 


Bu arıza direkt olarak çoğu zaman oluşmaz. Yavaş yavaş aşınma arttıkça ses sorunları baş göstermeye başlar. Bu ses bazı izolasyonu iyi olan araçlarda ya da motor seslerine aşina olmayan sürücüler tarafından fark edilemeyebilir. Bu gibi durumlar kilitlenme ile sonuçlanarak klima kompresörün işlev dışı kalmasına neden olacaktır. 

3 - Klima Otomatiği Arızası

Klima kompresörü sadece klima açıkken çalışacak şekilde dizayn edilmiş bir parçadır. Normalde klima kapalı iken sistem içindeki gaz sabittir. Bunun bu şekilde olabilmesini ise klima otomatiği sağlamaktadır. Motor devinimi kayış yardımı ile kompresöre iletilir. Kompresör kafasında bulunan disk sürekli döner fakat iç diski klima kapalı iken dönmez ve sabit şekilde durur. Siz klima düğmesine dokunduğunuz anda bir otomatik bu iki diski kilitleyerek kompresörün devreye girmesini sağlar. Bu otomatik arızalı olur ise klima devreye giremeyecektir. 

4 - Klima Kompresör İç Kısım Arızaları

Klima kompresörünün iç kısmında bir adet disk bulunur. Bu disk 30 derece açı ile dönmektedir. Açının daraldığı kısımlarda ise basınç oluşturularak kompresör sağlanmış olur. Bu iç aksamın da arızalandığı görülebilmektedir. Fakat genelde bu parçanın tamiri söz konusu değildir yenisi ile değişimi sorunun çözümü için ilk seçenektir. Otomatik ya da rulman arızası ile kıyaslandığında hem işçiliği uzun hem parça fiyatı oldukça pahalıdır. Bu nedenle eğer maddi olarak zorlanacak iseniz sizlere orjinal çıkma parça kullanmanızı tavsiye ederiz. Çıkma parça genellikle kaza yapan hurdaya ayrılmış araçlardan sökülen sağlıklı, sağlam parçalardır ve kullanımı size bir risk yada sorun teşkil etmez. Fakat hurdacılar haricinde klimacılardan alınacak kompresörler için durum farklıdır. Arızalı kompresörü tamir edip çıkma olarak satılabilmektedir. Bu nedenle eğer çıkma parça almaya karar verir iseniz mutlaka hurdacılardan almaya özen gösterin. Klima tamircilerinden alacaksanız da tanıdık olmasına dikkat edin diyebiliriz. 

5 - Darbe ve Kazalar

Klima kompresörü, kondansatör ve rekorlar araçlardan önden bir kaza durumunda kolayca hasar alabilecek noktalarda yer almaktadır. Bu nedenle kaza sonrası arızalara oldukça müsaittir diyebiliriz. Bazı durumlarda nadir de olsa kazadan sonra çalışıyor iken birkaç ay sonra arızalanabilmektedir. Eğer aracınız önden bir hasar aldı ise kondansatör, kompresör ve rekorlar kontrol edilmeli ve varsa sorunları giderilmelidir.


Bize Sorun Aynı Gün Cevaplansın

Aşağıdaki yorum kısmına yada youtube kanalımızdaki ilgili video altına yazılan sorulara aynı gün içinde cevaplanmaya gayret ediyoruz. Aracınızda var olan arıza ve çözümü ile ilgili olarak tüm aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Hızlı cevap almak ve bizlere destek olmak ister iseniz youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

  1. Salam.opel astra h 1.6mator.2006yil.klima kompresoru kendi kendiliyinden devreye giriyor.salondan sonduruyorum 10san kecmemis yeniden devreye giriyor.sabeb ne ola bilir?

    YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.