Klima Kompresörü Neden Ses Yapar ve Kilitlenir

Klima kompresörü sadece klima açıkken çalışan bir parçadır. Bu nedenle sesi iki ayrı grupta değerlendirmek gerekir. Sürekli gelen bir ses mi yoksa sadece klima açıkken gelen ses mi olduğu nedenini ve çözümünü farklılaştıracaktır. 

Klima Kompresörü Neden Ses Yapar

Sizler için hazırladığımız videoya göz atmanızı öneririz. Videoda tüm sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz. Ayrıca bizlere destek olmak için youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız. 

1 - Sürekli Klima Kompresörü Neden Ses Yapar

Bu genelde rulman arızası nedeni ile gerçekleşir. Klima kompresörü rulmanı arızalanır ise gergi kayışından aldığı sürekli dönme hareketinde ses sorunlarına neden olacaktır. Rulman parçası oldukça ucuz ve değişimi de nispeten kolay bir parçadır. Değişim sonrasında ise ses sorunu ortadan kaybolacaktır. Arızalı şekilde kullanılmaya devam edilmesi durumunda ise rulman tamamen bozulup içi dağılabilir. Bu durumda kayışa eylemsizlik uygulayacak ve kopmasına neden olabilecektir. Gergi kayışına sadece klima kompresörü bağlı değildir. Şarj dinamosu, Direksiyon Power'ı Devirdaim Pompası gibi ciddi ve araç için önemli parçalarda aynı kayışa bağlı olabilir (araç marka ve modeline göre farklılık gösterebilir) Bu rulmanın dağılıp kayışın kopmasına neden olması durumunda araç hararet yapabilir, akünün şarjı kesilerek yolsa kalmanıza neden olabilir, Hatta havalı frenli araçlarda frenin tutmamasına bile neden olabilir. Bu nedenle küçük de olsa arızanın büyümeden giderilmesi son derece önemlidir aksi halde büyük maliyetli arızaların ortaya çıkması kaçınılmazdır diyebiliriz 

2 - Klima Açıkken Kompresör Neden Ses Yapar

Klima kompresöründen gelen ses sadece klima açıkken ortaya çıkıyor ise kompresör iç kısmında bulunan dönen ve yarım eğik eksenli rötardan geliyor olabilir. Bu parça motor krank milinin dönüş hareketinin bir kayış ile aktarılması ile sadece araç kliması açıkken çalışarak sistem içerisindeki klima gazının devirdaim yapmasına sağlamaktır. Bu parçada meydana gelen sorunlar çalışırken ses sorunlarına neden olabilecektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken konu sesin gerçekten kompresörden gelip gelmediğidir. Klima açıldığında klima fanı da çalışır ve ses genelde bu parçadan da geliyor olabilir. Birçok araç kullanıcısı bu gibi sesleri direkt olarak klima kompresörü kaynaklı olduğunu düşünür. Bazı durumlarda kondansatör fanı da ses yapıyor olabilir. Bu sesin sebebi fanın bozuk yada stabil çalışmaması kaynaklı olabilir. Genelde en ciddi ve masraflı klima sistem arızasıdır. Çoğu durumda kompresör yenisi ile değiştirilmesi gerekebilir. Kompresörün tamiri çoğu durumda mümkün olmamaktadır. Eğer bu şekilde bir ses var ise erken dönemde kontrol ve tamiri için müdahale edilmesi faydanıza olacaktır. 

Klima Kompresörü Neden Kilitlenir

Yukarıda bahsi geçen ses yapma nedenlerinden ikisi de klima kompresörünün seyir halinde aniden kilitlenmesi sonucunun ortaya çıkmasına neden olabilecek arızalardır Klima kompresörü genellikle iki farklı nokta arızası nedeni ile kilitlenebilir. Bunlardan ilki ve en sık görüleni klima kompresör rulmanının arızalanması ile alakalıdır. 

Rulmanlar, bilindiği üzere iki halka disk arasında bilyaların bulunmasından oluşan bir parçadır. Bu parça bakım gerektirmeyen bir parçadır ve iç kısmında sürtünme sonucu aşınmayı önleyen gres yağı bulunur. Yağın etkisini kaybetmesi, dışarı taşması ve aşırı aşınma gibi nedenlerden dolayı söz konusu parça dağılabilir ve rulman dönme hareketini keser. Bu durumda klima kompresörü çalışmayacaktır. Fakat bu durum kompresöre genelde hasar vermez, yukarıdaki satırlarda hasar oluşturacağı yan bileşenler listelenmiştir. İhmal edilmemesi gereken bir arızadır. 

Bir diğer nokta ise kompresör iç kısmında bulunan parçadır. Bu parça kilitlenecek konuma geldi ise genelde tamiri söz konusu olmak ve kompresör komple olarak değiştirilmesi gereklidir. Değişi aşamasında birçok servis klima gazının boşaltımını yapmadan değişimi gerçekleştirir ve boşa giden gaz yerine yeniden gaz koyulur. Özellikle yeni nesil klima gazlarının sisteme basımının 2000- 3000 tl gibi yüksek tutarlarda olması göz önüne alındığında özellikle sistemdeki gazın çekiminin yapılarak tekrar kullanımının sağlanması için gerekli ekipmanları bulunan bir servis seçmeniz önerilir. Bu sayede onarım maliyetinizi büyük ölçüde azaltmış olacaksınız. 

Sorularınızı Aynı Gün Cevaplıyoruz

Aşağıdaki yorum kısmına yada youtube kanalımızdaki ilgili video altına yazılan sorulara aynı gün içinde cevaplanmaya gayret ediyoruz. Aracınızda var olan arıza ve çözümü ile ilgili olarak tüm aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Hızlı cevap almak ve bizlere destek olmak ister iseniz youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: