Klima Kompresörü Devreye Girmiyor? Neden Devreye Girmez?

Klima kompresörünün kendisinde bir arıza olmasa bile klima sistemi ekipmanlarında meydana gelen bazı arıza ve aksaklıklar kompresörün devreye girmemesine neden olabilir. Aracınızda Klima Kompresörü Devreye Girmiyor ise bu yazımızda Klima Kompresörü Neden Devreye Girmez ve olası çözüm yolları nelerdir bulabilirsiniz. 

Klima Kompresörü Devreye Girmiyor İse

Öncelikle Aşağıdaki videoya göz atmanızı öneririz. Sizler için Hazırladığımız videomuzdur. Ayrıca youtube kanalımıza abone olarak bizlere destek olmayı unutmayınız

Bu durumun olası birkaç sebebi vardır. Görülme sıklığına göre en sık görülen nedenler aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır. Bu maddelerin her birinin detaylı anlatımı da aşağıda mevcuttur. 

  1. Klima Gazı Sistemde Yok İse Devreye Girmez
  2. Klima Rölesi Arızalı İse Devreye Girmez
  3. Klima Müşürü Arızalı İse Devreye Girmez
  4. Soket vb Elektrik Akımı Alamıyor İse Devreye Girmez
  5. Kayış Rulman Arızası Var İse Devreye Girmez
  6. Kompresör İçi Dağılmışsa Devreye Girmez

1 - Klima Gazı Sistemde Yok İse Devreye Girmez

Kazalar, Dışarıdan alınan darbeler, oksitlenme gibi bazı nedenlerle klima kondansatörü ya da klima rekorlarında çatlaklar veya delikler oluşabilir. Bu gibi durumlarda ise sistem içerisindeki basınçlı klima gazı dışarıya kaçacaktır. Klima sistemi içerisinde gaz yok ise klima kompresörü devreye girmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle eğer klima kompresörü hiç devreye girmiyor ise klima gazınızın olup olmadığını kontrol edin. Bu kontrolü bir tornavida yardımı ile yapabilirsiniz. Öncelikle kaputu açın. Elinize eldiven ve gözleriniz için koruyucu iş güvenliği gözlüğü takınız. Tornavida ile klima gazı rekoru üzerinde yer alan klima sibopuna bastırın. Bastırırken uzak durmaya gayret edin Basınçlı gaz çıkmıyor ise klima gazınız boş demektir. Burada dikkat etmeniz gereken klima gazı zararlı ve zehirli bir gazdır. Elinize teninize vücudunuza bulaşmaması için önlem alın bulaşırsa bol su ile yıkayınız. Ağız ve göz gibi açık yer teması olursa bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. 

2 - Klima Rölesi Arızalı İse Devreye Girmez

Klima sisteminin elektrik şalteri klima rölesidir. Şalter atmış ise evde elektrik olmadığı gibi röle içerisindeki şalter (sigortalar) yanmış ise klima sistemi devreye girmeyecektir. En sık karşılaşılan sorunlardan birisidir. Aracınızın marka ve modeline göre klima rölesi nerededir öğrenerek (google ya da araç kullanım kitapçıklarına bakabilirsiniz) yeni bir röle ile değiştirip kontrol yapabilirsiniz. 

3 - Klima Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Klima müşürü, klima kompresörün ihtiyaç duyduğu akımı aküden alabilmesi için gerekli olan bir parçadır. Tıpkı klima rölesi gibi etki gösterir. Parça arızalı ise akım kompresöre ulaşamayacak ve bu nedenle de kompresör devreye girmeyecektir. Kontrolü için biraz elektrik bilgisine sahip olmanız gerekir. müşürün akım kontrollerini ve direnç kontrollerini yaparak arızalı olup olmadığı netleştirilir. Arızalı ise yenisi ile değiştirilerek arıza çözülmüş olacaktır. 

4 - Soket vb Elektrik Akımı Alamıyor İse Devreye Girmez

Özellikle belli km ve yaşın üzerindeki araçlarda nem su çamur kum gibi etmenlerin bir araya gelmesi ile elektrik bağlantı soketleri arasında oksitlenmeler olmasına neden olacak elektrik akımının aküden gerekli parçalara düzgün aktarımını engelleyebilir. Bu gibi bir durum var ise kompresör devreye girmeyecektir. Bazı durumlarda anlık temassızlıklar yaşanıyor ise klima kompresörü bazen devreye girmiyor şikayetleri olabilir. Yada bazen devreye girip bazen klima kompresörü neden devreden çıkar Bu gibi şikayetler söz konusu ise soket vb noktalar için genel bir kontrol yapılması sorununuzu çözebilir

5 - Kayış Rulman Arızası Var İse Devreye Girmez

Kompresör dönüş ivmesini krank milinden bir kayış vasıtası ile almaktadır. Bu dönüş hareketini alırken kompresörün başında bir adet rulman ve tetikleyici düzenek bulunur. Bu kısımlarda arıza var ise klima kompresörü rulman ile senkronize kilitleme yapmayacak ve devreye girmeyecektir. 

6 - Kompresör İçi Dağılmışsa Devreye Girmez

 Araçlarda Klima kompresörü iç kısmında (Resim) Bir adet eğik eksen disk ile kompresör sağlar. Bu parça iç kısmı dağılır ise kesinlikle devreye girmeyecektir. En ağır arızalardan birisidir ve değişim yapılmadan düzelmesi yada tamiri söz konusu değildir. Genelde kompresör komple değişmesi gerekir. Klima kompresörü çok pahalı bir parça olduğu göz önüne alınır ise eğer maddi olarak çok zorlanmak istemiyor iseniz çıkma parça olarak satın alarak maliyetinizi düşürebilirsiniz. 

Sorularınızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplansın

Aşağıdaki yorum kısmına yada youtube kanalımızdaki ilgili video altına yazılan sorulara aynı gün içinde cevaplanmaya gayret ediyoruz. Aracınızda var olan arıza ve çözümü ile ilgili olarak tüm aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Hızlı cevap almak ve bizlere destek olmak ister iseniz youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: