Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Araçlarda klima kompresörünün çalışıp çalışmadığı birkaç farklı noktanın kontrolü ile basitçe anlaşılabilecek bir durumdur, fakat; asıl önemli olan arızanın ne olduğunu ve nasıl çözüleceğinin nasıl anlaşılacağıdır. Bu yazımızda araçlarda Araçlarda klima kompresör arıza belirtiler nelerdir birkaç farklı ve basit kontrol yöntemi ile nasıl anlayacağınızı ve olası çözüm yollarını paylaşacağız

Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Bunun için öncelikle aşağıdaki videomuza göz atmanızı tavsiye ederiz. Sizler için araç üzerinde göstererek hangi kısımlara bakmanız gerektiğini ve çözümü için yapılacakları videoda göstererek anlatmaya çalıştık. Ayrıca kanalımıza abone olarak bizleri desteklemeyi unutmayınız.

Klima kompresörünün çalışmaması parçanın arızalı olduğu anlamına gelmez. Bazı elektirik, gaz yada kondansatör gibi çevre bileşenler nedeni ile söz konusu parça çalışmayabilir ama arızalı değildir. Bu nedenle parça gerçekten arızalı mı yoksa farklı sebeplerden mi çalışmıyor anlamak için birkaç farklı noktayı kontrol etmenizde fayda var

Bu kontroller her araç sürücüsünün yapabileceği basit kontrollerdir. Gerekli önlem ve tedbirleri aldığınız sürece kendiniz de bu kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz. Klima kompresörünün çalışıp çalışmadığı nasıl anlaşılır sorusuna cevap olacak kontroller aşağıda listelenmiştir. Başlıkların her biri için detaylı açıklamalar aşağıda verilmiştir. 

  1. Sistemde Gaz Kontrolü
  2. Kompresör Rölesi Kontrolü
  3. Klima Müşürü Kontrolü 
  4. Ecu'dan Komut Almıyor Olabilir
  5. Kompresör Arızası
  6. Kayış, Kasnak ve Rulman Arızaları
  7. Klima Kompresörü Neden Ses Yapar
  8. Klima Kompresörü Neden Kilitlenir

1 - Sistemde Gaz Kontrolü

 Klima gazı kritik seviyelerin altına düştüğünde sistemde basınç yokken klima kontrol ünitesi klima kompresörünün çalışmasına engeller. Bu nedenle eğer klima kompresörü devreye girmiyor ise bir arıza kaynaklı olmayabilir. Sorun sistemde bulunan bir gaz kaçağı yada gazın olmaması olabilir. Bunun kontrolü için klima gaz dolum ağızında bulunan kapak sökülür. Bir supap görülecektir (Lastik subap'ına benzerdir) Buraya bir tornavida ile bastırdığınızda basınçlı bir şekilde gaz çıkışı var ise sistemin gazı dolu demektir. İkinci maddeye geçebilirsiniz. Eğer gaz çıkışı yok yada çok az ise çözüm yazımıza göz atınız

"(bu kontrolleri yaparken elinizde eldiven ve gözlerinizde koruyucu gözlük olması gerekir. Klima gazı deri ile temas etmemesi solunmaması, yutulmaması gerekir)"
Çözümü İse ; Öncelikle kondansatör ve gaz boruları içerisine özel sıvı doldurularak kaçak kontrolleri yapılır, var ise kaçaklar tamir yada değişimler ile giderilir. Sonrasında sisteme klima gazı basılarak sorun çözülür. 

2 - Kompresör Rölesi Kontrolü

Klima sisteminin çalışması için aküden bir miktar akım gereklidir. Bu akımı kontrol eden bir güvenlik rölesi bulunmaktadır. Bu röle bozulabilir yada normal dirençlerden farklı röle takılmış olabilir. Bu gibi durumlarda klima devreye girmeyecektir. Kontrolü çok basittir ve herkes yapabilir. 

Çözümü İse : Aracınızın sigorta kutusunun kapağı açılır. Klima rölesi sökülerek yerine yenisi takılır. Sonrasında araç çalıştırılarak klima aktive edilir. Sorun çözülmez ise diğer maddeye göz atınız.

"(Çoğu araçta 2 farklı sigorta kutusu bulunur. Bu kutuların içinde ise hem sigorta hem sigorta röleleri bulunur. Klima kompresör rölesinin nerede olduğunu bilmeniz gerekir. Bunun için araç marka ve modelinize göre google'da arama yaparak ya da araç kullanım kitapçıklarına göz atarak bulabilirsiniz.)"

3 - Klima Müşürü Kontrolü


Klima rölesi ile aynı sisteme dayalıdır. Müşürden kontrol ünitesi veri alamaz ise klima devreye girmeyecektir. Klima müşürü araç sürücülerinin ulaşamayacağı kısımlarda olabilmektedir. Ayrıca çalışıp çalışmadığını anlamak için direnç kontrolü, akım kontrolü gibi işlemlerle bakılması gerekir. Kısacası bunun kontrol ve çözümü için bir servise başvurmanız gerekmektededir.

4 - Ecu'dan Komut Almıyor Olabilir

Siz araç kullanırken klimayı açmak için düğmeye bastığınızda, araç motor kontrol ünitesi gerekli komutu verir ve kompresör devreye girer. Eğer bazı nadir durumlarda gerçekleşmiş ve koruma moduna alınmış ise siz klima düğmesine basarak komut gönderseniz dahi klima devreye girmeyebilir.

Çözümü ise : Araç bir OBD Cihazına bağlanarak arıza kodları taranır, sonrasında klima modül ve kontrollerine kalibrasyon yapılarak sorun ortadan kaldırılır

5 - Kayış, Rulman yada Kompresör Arızası

Bundan sonra yapılacak kontroller biraz daha teknik ve ustalık gerektirecek kontroller olabilir. Bunu belirttikten sonra ilk olarak araç rölantide çalışırken klima kompresörünün bulunduğu nokta fiziksel olarak kontrol edilir. Kontrol edilirken klima açık konumda olmalıdır. Araç kaputu açılır ve motorun size göre sol araca göre sağ kısmında bulunan kayışlar kontrol edilir. Normalde farklı ses veya aksi bir durum olup olmadığı kontrol edilir. Kompresör parçasının iki farklı dönen başlığı mevcuttur. İlk olarak dış haresi sürekli motor çalışırken dönmektedir. İç haresi ise sadece klima açıkken döner. Araç rölantide çalışıyor iken klimayı açıp kapadığınızda bu hare disk rulmanların devreye girip girmediğini kontrol ediniz.


Sorularınızı Aynı Gün Cevaplıyoruz

Aşağıdaki yorum kısmına yada youtube kanalımızdaki ilgili video altına yazılan sorulara aynı gün içinde cevaplanmaya gayret ediyoruz. Aracınızda var olan arıza ve çözümü ile ilgili olarak tüm aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Hızlı cevap almak ve bizlere destek olmak ister iseniz youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: