Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Nedenleri (Çözümlü)

Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Nedenleri (Çözümlü)

Araçlarda özellikle sabahları ilk çalıştırmada Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu sık sık görülür, bazı durumlarda ise bu çiğ yakıt kokusu sürekli bir hal alabilir. Aracınız Araç çalışırken benzin kokusu alıyorsanız bu yazımızda Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Nedenleri ve çözüm yolları hazırlanmıştır. 

Egzozdan Benzin Kokusu Gelmesi NedenleriEgzozdan benzin yada lpg kokusu gelmesi araç yakıt sisteminde yanmayan yakıtın egzozla atılması sonucu oluşur. Araç silindirlerinde çeşitli sebeplerden ötürü ateşlenemeyen yakıt çiğ olarak egzoza atılır bu durum yakıt kokusuna neden olabilir. Aşağıda en sık karşılaşılan Egzozdan Çiğ Benzin Kokusu Nedenleri sıralanmış olup her bir maddenin detaylı açıklaması alt başlıklar halinde verilmiştir.

 1. Ateşleme Arızaları Kaynaklı Koku Sorunu
 2. Enjektör Arızaları Kaynaklı Koku Sorunu
 3. Zengin Karışım Sorunu Kaynaklı Koku Sorunu
 4. Sensör Bazlı Arızalar Kaynaklı Koku Sorunu
 5. Hava Emiş Yetersizliği Kaynaklı Koku Sorunu
 6. Bakımların Aksatılması Kaynaklı Koku Sorunu!

1 - Ateşleme Sistemi Arızaları Kaynaklı Koku Sorunu

Araç çalışırken benzin kokusu gelmesinin en sık karşılaşılan nedenleri arasında ilkidir. Araçta buji,  buji kablosu , bobin arızası gibi bazı parçaların arızalı olması durumunda silindir yanma odasına alınan yakıt ateşlenemeden egzoz borusundan dışarı atılır. Bu durum araç çalışırken özellikle sabahları ve motor soğukken daha fazla olmakla birlikte egzozdan yoğun bir benzin kokusu gelmesine neden olacaktır. Sorunun çözümü için ateşleme sistemi kontrol edilmeli ve arızalı olan noktalar bulunarak tamir yada parça değişimi ile sorun çözülmelidir. Eğer sorunun ateşleme kaynaklı olduğunu düşünüyor iseniz aşağıda bulunan sizler için hazırladığımız videomuza göz atmanızı tavsiye ederiz. 


2 - Enjektör Arızası Kaynaklı Koku Sorunu

Enjektörler, doğru açı ve miktarlarda benzin işemesi için motor kontrol ünitesinden aldığı verilere uygun işeme yapmadığı zaman normalden fazla püskürtülen yakıt egzoz borusuna çiğ olarak atılır. Bu durum söz konusu sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Eğer Egzozdan Benzin Kokusu Gelmesi sorununuz var ise mutlaka kontrol ettirmeniz gereken parçalar arasındadır. LPG'li araçlarda egzozdan çiğ lpg kokusu nedeni olarak da lpg enjektörleri gösterilebilir. 

3 - Zengin Karışım Kaynaklı Koku Sorunu

Silindirlerde yakıtın alevlenmesi için üç etmen gereklidir. Hava , yakıt ve ateşleme. Hava ve yakıt doğru ve tam bir ateşleme için dengeli olması gerekir. Eğer araçta bu denge sağlanamıyor ise ateşleme kalitesi düşer ve yanmayan yakıt oluşmasına neden olur. Bu yakıt çiğ olarak egzozdan atılır. Bu durum egzozdan gelen yakıt kokusu sorununa neden olacaktır. 

4 - Sensör Kaynaklı Koku Sorunu

Araçlarda motora giren havanın miktarını, silindir ve subapların konumlarına, egzozdan atılan gazın içeriğini ölçen onlarca sensör bulunur. Motor kontrol ünitesi bu sensörler tarafından okunan verilere göre hava ve yakıt karışımını ayarlar, Sensörler doğru verileri okumaz ise motor kontrol ünitesi de yanlış veriler nedeni ile yanlış miktarlarda hava ve yakıt püskürtmesi yapabilir. Bu durum egzozdan gelen çiğ yakıt kokusu nedenlerinden birisidir. Araç bir bilgisayara bağlanarak sensör verileri kontrol edilerek arıza tespiti yapılabilir. Yapılan tespit sonucunda arızalı sensör değiştirilerek sorun ortadan kaldırılır.

5 - Hava Emiş Yetersizliği Kaynaklı Koku Sorunu

Aracın yeteri kadar hava alamaması silindir içerisinde ateşlemenin doğru olmamasına neden olacaktır. Özellikle eski tip karbüratörlü araçlarda motorun daha stabil çalışması adına hava filtresi girişi sınırlandırılır hatta tam kapatılabilir. Bu gibi durumlar egzozdan çiğ yakıt kokusuna neden olacaktır.  

6 - Bakımların Aksatılması Kaynaklı Koku Sorunu

Araçların belli periyotlarda hava filtresi ve yakıt filtresinin değişmesi gerekmektedir. Bu değişimler aksatıldığı zaman hava filtresinin toz ve kirlerle tıkanmasına ve aracın normalden az hava almasına neden olacaktır. Benzin filtresinde pislik kaynaklı tıkanmalar yada yakıttaki pislikler enjektör memelerinin normal çalışmasına engel olup yakıt sistemini bozabilir. Bu gibi durumlar egzozdan çiğ gaz atılmasına neden olacaktır. Araç bakımlarını bu gibi nedenlerden dolayı aksatmamanızı ve zamanında yaptırmanızı öneririz. 

Önemli İpucu : Araçta egzoz kokusu iç kısma kadar yayılıyor ise sorun egzozdan kaynaklanmıyor olabilir. Bu nedenle farklı noktalar da kontrol edilmelidir. Konumuzda sadece egzoz kaynaklı yakıt kokusu ele alınmıştır. Diğer nedenlerin detaylı olarak incelendiği sayfamıza burayı tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz

Sonuç Olarak

Aracınızda normalden farklı bir koku hissediyor iseniz tamiri için vakit kaybetmeden bir servisten randevu almanızı öneririz. Yakıt kokusu ihmal edilmeyecek kadar ciddi bir nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bu durum da araç içerisinde can güvenliğinizi tehdit edebilecek durumda olabileceği gibi araç seyir halinde yanma gibi uç nokta sonuçlar da doğurabilir. 

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aşağıdaki yorum kısmına yada youtube kanalımızdaki ilgili video altına yazılan sorulara aynı gün içinde cevaplanmaya gayret ediyoruz. Aracınızda var olan arıza ve çözümü ile ilgili olarak tüm aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Hızlı cevap almak ve bizlere destek olmak ister iseniz youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.
En Son
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

3 yorum:

 1. Size ulaşmak istiyorum.

  YanıtlaSil
 2. Merhaba iyi günler,
  Opel Astra 1.4 T benzin 2011 model araç sahibiyim.
  Aracımı bilhassa uzun yolda kullandığımda rölantide kırmızı ışıkta veya dur kalklarda stop etme eğilime giriyor ve bazende stop ediyor. Araçta şöfor kapısının altında yanık kokusu plastik kokusu gbii bir koku geliyor. Aracım yine arada bir p0172 konum 1 zengin karışım hatası veriyor bu hatayı ayda bir veriyor iki çalıştırme sonra kendisi siliyor. Araçta buji-bobin-map sensörü-oksijen konum 1 sensörü değişti. Maf sensörü, boğaz kelebeği temizlendi. Aracımda herhangi bir yağ kaçağı ve su kaçağı yok hepsi elden geçirildi. Benzini shell den veya opetten alıyorum. Sizin YouTube deki videonuzu izliyince egzoz kokusuna da baktım ancak kötü bir koku yok. Aracın performansı yönünden de pek bir kayıp anlayamadım bazen ani hızlanmalarda geç tepki verdiği oluyor yalnız. Aracı obd 2 cihazına bağladığımda oksijen sensörlerinin ikiside çalışıyor voltajları 0.6-7 arasında, maf sensörü ratesi 3.61/sec yazıyor. Araçta ltft değerleri -32.5-37.5 aralığında araçta lpg yok. Yine obd 2 den emisyon test kısmına baktığımda catalsyt kırmızı şekilde "not passed" oxygen heater "not passed" yazıyor. Katalizörden şüpheleniyorum. Aracımın probleminin çözümü hususunda yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Hayırlı akşamlar. 96 clx 1.8 efi zetec 4 nokta ful enjeksiyonlu döküm manifold aracım rektefiye yapıldı piston sekman gömlek subaplar silindir kapağı vs bir çok parçayı yeniledim. Araç sıralı sistem ilk çalıştığında benzinde ufaktan bir tekleme yapıyor 30 sn sonra fln belli belirsiz kalıyor ama lpg de sorun yok. Rolantide düzde rampada gaz yeme gitmede hiç bir sıkıntı yok sorun neden kaynaklı yardımlarınızı bekliyorum. Motor yapılmadan önce bir sıkıntı yoktu. Tamircide çözemedi biraz bin dedi. Nerdeyse 1 haftafır biniyorum düzelmedi. Buji ve kablolarıda yeni. Yeni bobinde denedik sorun düzelmedi

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.