Ateşleme Bobini Arızalanırsa Ne Olur? Neden Arıza Yapar

Ateşleme Bobini Arızalanırsa Ne Olur? Neden Arıza Yapar

Benzinli ve LPG'li araçlarda bobin yavaş yavaş arıza belirtisi göstermeye başlamasına rağmen birçok araç kullanıcısı bobin tamamen arıza yapıp araç yola kalana kadar tamirini aksatmaktadır. Bu yazımızda ateşleme bobini arıza yaparsa ne olur, araca, onarım maliyetine ve diğer parçalara ne gibi zararları vardır detaylı olarak ele alacağız. Öncelikle Ateşleme Bobini Neden Bozulur sorusuna cevap verdikten sonra arıza durumunda neler olacağını aşağıda bulabilirsiniz.

Ateşleme Bobini Neden Arıza Yapar

Ateşleme bobini aküden aldığı elektrik akımını iç kısmında bulunan sarmal teller ile yüksek akımlara çıkaran ve bu sayede ateşlemeyi gerçekleştiren bir parçadır. Bu parçanın arızalanmasına neden olacak durumlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Bobin İç Sarmal Telleri Kopabilir
 2. Bobin Isı ve Akım Sebebi İle Yarılabilir
 3. Bobin Memeleri Bozulabilir
 4. Bobin Soketi Oksitlenerek Akımı Düzgün Alamayabilir
 5. Videomuza Göz Atınız

Ateşleme bobini arıza nedenlerine bakıldığı zaman en sık karşılaşılan nedenler bu dört nedendir. Bunlar haricinde nadir de olsa gelişen farklı sebepler nedeni ile arızalar meydana gelebilir. 

Ateşleme Bobini Arızalanırsa Ne Olur

Ateşleme bobininin arıza yapması sadece araç motorunun performansına ve ateşleme sistemine değil birçok ek yan parçaya da zarar verebilme potansiyeline sahiptir. Kullandığınız lpg'li yada benzinli aracınızda bobin arızası var ise araçta olacaklar ve potansiyel zararlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Araçta Performans Düşer
 2. Yakıt Sarfiyatı Artacaktır
 3. Teklemeler ve Sarsıntılı Çalışma Görülür
 4. Rölantide Stop Etme Yaşanacaktır
 5. Bujileri Bozabilir (Detayı Aşağıda Açıklanmıştır)
 6. Katalitik Konvektör Arızasına Neden Olabilir (Detayı Aşağıda Açıklanmıştır)
 7. Motor Kulaklarını Bozabilir (Detayı Aşağıda Açıklanmıştır)

Bujilere Zararları

Bujiler direkt olarak bobinin ucunda bulunan ve bir ucu da yanma odasının içerisinde olan bir parçadır. Bujiye bobin tarafından doğru akım gelmez ise bujinin çatlamasına ya da yanmayan yakıtın oluşturduğu kurum nedeni ile uç kısmında tırnak aralıklarının değişmesine neden olr. Bu durum bujinin bozulması ve değişimini gerektirir. Kısacası ihmal edilen bobin arızası ekstra parçaların da değişimine neden olarak maliyetinizi arttıracaktır.

Katalizatör'e Zararları


Katalizatör yani diğer adı ile katalitik konvektör aracın egzoz manifoltunda bulunan bir parçadır. Görevi egzoz gazındaki zararlı kimysalları filtre etmek olan bu parça bobin arızası nedeni ile yanmayan yakıtın çiğ halde egzozdan atıldığı zaman ulaşacağı ilk parçadır. Katalitik konvektör çok yüksek ısı değerlerinde çalışan bir parçadır. Bu parçanın iç ısısı bir ateşleme olmadan da benzinin tutuşabileceği kadar bir ısıya sahiptir. Bu durum ateşleme olmadığı için yanmadan egzoza atılan yakıtın bu parça içinde alevlenmesine ve parçanın bu nedenle bozulmasına neden olabilir. Katalizatör son derece pahalı bir parçadır, bu nedenle ihmal edilen arıza nedeni ile onarım maliyetininiz onlarca kat artabilir. 

Motor Kulaklarına Zararları


Araç bobin arızası nedeni ile tüm pistonları aktif halde kullanamadığı zaman araçta sarsıntılı çalışma sorunları baş gösterir. Bu sarsıntılı çalışmanın ürettiği ağır titreşimler motor takozları tarafından emilir. Sürekli titreşim ve sarsıntı motor takozların kauçuk yapısının bozulmasına ve yırtılmasına neden olabilir. Bu durum motorun tüm titreşiminin araç içerisinde hissedilmesi ile sonuçlanır ve parça değişimi yapılmadan sorun ortadan kaybolmaz. Özellikle uzun süre sarsıntılı motorla araç kullanılmaya devam ettiğinde ortaya çıkabilir. Bu değişim maliyeti bobin değişimi kadar maliyetli olabilir ve arızanın onarımının maliyetini iki katına çıkarabilir. Bu nedenle arızanızı ihmal etmemenizi ve bobin arızası olduğundan şüphe ediyor iseniz en kısa sürede bir servisden randevu almanızı öneririz. 

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aşağıdaki yorum kısmına yada youtube kanalımızdaki ilgili video altına yazılan sorulara aynı gün içinde cevaplanmaya gayret ediyoruz. Aracınızda var olan arıza ve çözümü ile ilgili olarak tüm aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Hızlı cevap almak ve bizlere destek olmak ister iseniz youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

2 yorum:


 1. 2005 model 1.4 ve polo aracım var rölanti dalgalanması ve ışıkta trafikte durduğunda stop ediyor 1 2 ustaya götürdüm çözüm bulamadılar boğaz kelebeği diyen oldu bilgisayara bağlandı sağlam dendi kelebek temizlendi hararet müşürü dendi değişti düzelmedi

  YanıtlaSil
 2. 2016 model i20 otomatik vites bir araca sahibim km si 53 binde gaz pedalinda hafif bir titresim titresim hissediyorum yuksek hizlara ciktigimda.rot balans yaptirdim ayrica lastikleri de yeni. Aracta ariza lambasi da yanmadi. Bu titresimi normal bir durum olarak sayabilir miyiz?

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.