Arabada Benzin Kokusu Neden Olur? Seyir Halinde Benzin Kokusu

Arabada Benzin Kokusu Neden Olur? Seyir Halinde Benzin Kokusu

 Araçlarda bazı zamanla ilk çalıştırmada bazı zamanlar benzin aldıktan sonra bazen de Seyir Halinde Benzin Kokusu görülebilmektedir. Bu ve buna benzer araç içinde benzin kokusu şikayetiniz var ise yazımıza göz atarak olası nedenleri ve çözüm yollarına ulaşabilirsiniz. 

Önemli İpucu : Sizler için hazırladığımız videoya göz atın videoda hem araç üzerinde hem de benzin pompası üzerinde arabada benzin kokusu nasıl giderilir detaylı olarak çözüm yollarını anlattık. Ayrıca bizlere destek olmak adına youtube kanalımıza abone olmanızı rica ederiz. 

Arabada Benzin Kokusu Neden Olur

Araçlarda benzin kokusuna neden olabilecek noktalar genelde bellidir. Bunlardan en sık benzin kokusuna neden olanları aşağıda sıraladık. Her biri için ayrı ayrı çözüm yollarını da alt kısımda başlıklar halinde sizler için listeledik

  1. Şamandıra Contası Nedeni İle Benzin Kokusu
  2. Depo Kapağından Benzin Kokusu
  3. Depo Havalandırma Valfi Kaynaklı Benzin Kokusu
  4. Şamandıra Geri Dönüş Hortumları Kaynaklı Benzin Kokusu
  5. Enjektör Benzin Hortum Kaynaklı Benzin Kokusu
  6. Araç Alt Benzin Tesisatı Kaynaklı Benzin Kokusu

Tüm bu 6 maddenin tek tek açıklamaları ve çözüm yolları aşağıda bulabilirsiniz.

1 - Şamandıra Contası Nedeni İle Benzin Kokusu

En sık benzin kokusuna neden olan noktadır. Benzin şamandırası monte edilirken çevresine bir conta konulur. Bu conta kauçuk yapısı zamanla eskiyerek hava kaçaklarına neden olabilir. Bu hava kaçakları benzin kokusunun araç içine dolmasına neden olacaktır. 

Çözümü : Genellikle araçların büyük bir çoğunluğunda benzin pompa ve şamandırası arka koltuğun altında yer alır. Koltuğu kaldırdığınızda bir plastik kapak göreceksiniz (Videoda detaylı olarak gösterilmiştir. Videoya göz atmanızı tavsiye ederiz) Bu kapağı kaldırdığınızda contada hava kaçağı var ise şamandıra çevresinde hafif nemlenme göze çarpabilir. Ayrıca benzin kokusu direkt olarak burnunuza vuracaktır. Burayı açmadan önce 3-5 km yol yapıp açmanızı tavsiye ederiz. Yoğun bir benzin kokusu alır iseniz söz konusu sorunun kaynağı bu kısım olabilir. Conta son derece ucuz bir parçadır ve tek olarak satın alınabilir. Değişimi de çok ucuzdur. zaman olarak 15-20 dakika gibi kısa bir sürede sorununuz çözülecektir. Eğer bu kısmı kontrol ettiniz ve sorun bu değil ise bir sonraki maddeye göz atınız

2 - Depo Kapağından Benzin Kokusu

Çoğu araçta en sık gözlemlenen ikinci koku kaynağıdır. Aynı conta probleminde olduğu gibi zamanla eskiyen ve özelliğini yitiren kauçuk parçalar bu kısımdan dışarıya koku çıkışına neden olabilir. Ayrıca depo kapağından depoya kadar olan benzin dolum boğazı bazı noktalarda benzin kaçaklarına neden olabilecek çatlaklar veya delikler içeriyor ise aldığınız yakıtın az bir kısmı bu boğazdan iç döşemelere ve şasiye akacaktır. Bu durum benzin aldıktan sonra yoğunlaşan sonrasında günden güne azalan ve arka kısımda yoğunlaşan bir kokuya neden olacaktır. Eğer aracınızdaki koku problemi bu şekilde gelişiyor ve benzin aldıktan sonra artıyor ise mutlaka depo kapağı ve dolum ağzını kontrol ettirmelisiniz. Bu parçaların kontrol ve değişimi bir uzman personel tarafından serviste yapılması gerekmektedir.   

3 - Depo Havalandırma Valfi Kaynaklı Benzin Kokusu

Benzin, fizik kanunları gereği sıcaklığa göre genleşen ve uçucu özelliğe kavuşabilen bir sıvı yakıttır. Bu nedenle benzin depolarında basınç problemleri olmaması adına fazla basıncı tahliye eden bir valf bulunur. Bu valf genelde fazla basıncı dolum ağzına doğru yönlendirir. Bu parçada da sorun oluştuğunda fazla basınç nedeni ile araç içine koku gelmesi sorununa rast gelinmektedir. Eğer bir koku probleminiz var ise ilk iki nokta kontrol edildi ve sorununuz çözülmedi ise mutlaka bu parçanın da kontrol edilmesi varsa bir arızası değişiminin ya da tamirinin yapılması gerekmektedir. 

4 - Şamandıra Geri Dönüş Hortumları Kaynaklı Benzin Kokusu

Araçlarda depodan motora doğru bir adet benzin hortumu bir adette geri dönüş hortumu bulunur. Motora benzin bu hortumdan verilirken kullanılmayan fazla yakıt geri dönüş hortumu ile tekrar depoya alınır. Bu hortumlar özellikle şamandıra bağlantıları yada enjektör ve emme manifolt bağlantıları kısmında kelepçeler gevşeyebilir etrafa benzin kaçırabilir. Bu hortumların bağlantı kısımları tek tek kontrol edilmeli kaçak var mı bakılmalıdır. Kelepçeleri yenilenmeli ve sağlamlaştırılmalıdır. 

5 - Ejektör Benzin Hortum Kaynaklı Benzin Kokusu

Bu en tehlikeli benzin kaçağı ve koku sorununa neden olabilecek arızadır. Gerçi konumuz benzin gibi çok yanıcı bir madde iken her koku ve her kaçak zaten tehlikelidir fakat enjektör girişi son derece sıcak alt kısmında yüksek ısıda çalışan parçaların bulunduğu bir noktadadır. Bu nedenle alevlenme ihtimali en yüksek olan yerlerden birisidir diyebiliriz. Aracınızın bu noktası da detaylı olarak kontrol edilmelidir.

6 - Araç Alt Benzin Tesisatı Kaynaklı Benzin Kokusu

En nadir gerçekleşebilecek ihtimal olsa da göz ardı etmemekte fayda var. Araç alt kısmının kasislerde bir yere sürtülmesi, olası kazalar , kemirgen hayvanların araç park alinde iken bu kısımlara zarar vermesi gibi nedenlerden dolayı araç altında bir kanalda korumalı olarak bulunan benzin tesisatı zarar görebilir ve bu kısımlardan benzin kaçağı ve araç içine dolan ağır benzin kokusu görülebilir. Bu kısmında detaylı kontrol edilmesi önem arz etmektedir. 

Önemli İpucu : Diğer İhtimaller : Bu sorunlara ek olarak nadir gelişebilecek motor arızaları yanmayan çiğ yakıt egzoz kaynaklı benzin kokusu gibi farklı tesisat ile ilgili olmayan ama benzin kokusuna neden olan durumlar söz konusu olabilir. Bu durumlar da benzin kokusuna neden olur. Bu gibi durumları da detaylı olarak incelediğimiz sayfamıza burayı tıklayarak göz atabilirsiniz. 

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aşağıdaki yorum kısmına yada youtube kanalımızdaki ilgili video altına yazılan sorulara aynı gün içinde cevaplanmaya gayret ediyoruz. Aracınızda var olan arıza ve çözümü ile ilgili olarak tüm aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Hızlı cevap almak ve bizlere destek olmak ister iseniz youtube kanalımıza abone olmayı unutmayınız.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

  1. Merhaba ford escort 96 clx 1.8 efi zetec 4 nokta full enjeksiyonlu döküm manifold aracım rektefiye yapıldı piston sekman gömlek subaplar silindir kapağı vs bir çok parçayı yeniledim. Araç sıralı sistem ilk çalıştığında benzinde ufaktan bir tekleme yapıyor 30 sn sonra fln belli belirsiz kalıyor ama lpg de sorun yok. Rolantide düzde rampada gaz yeme gitmede hiç bir sıkıntı yok sorun neden kaynaklı yardımlarınızı bekliyorum. Motor yapılmadan önce bir sıkıntı yoktu. Tamircide çözemedi biraz bin dedi. 1 haftafır biniyorum düzelmedi. Buji ve kablolarıda yeni. Yeni bobinde denedik sorun düzelmedi

    YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.