Segman İsteyen Araç Nasıl Anlaşilir

Segman İsteyen Araç Nasıl Anlaşilir

Halk arasında bazı motor problemleri olan araçlar için segman isteyen motorlu araç gidi deyimler her zaman mevcuttur. Bu makalemizde segman isteyen aracın asıl arızası nedir. Ve segman atıldıktan sonra araçta ne gibi sorunlar olur tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Segman İsteyen Araç Nasıl Anlaşılır

Çok basit 4-5 belirti ile sekman isteyen bir motorun olası arızalarını öğrenebilirsiniz. Bu arızalar

  1. Aşırı Yağ Tüketimi
  2. Beyaz Duman Atma
  3. Performans Düşüklüğü
  4. Motor Arıza Lambası Yanması
Belirtileri detaylı olarak incelemek isterseniz sizler için hazırladığımız videomuza göz atmanızı öneririz. Ayrıca bizlere destek olmak adına kanalımıza abone olmanızı rica ederiz.

Araçta bu şikayetler mevcut ise segman atılması gerekebilir. Ama kesin bir tanı için farklı testler ve teşhisler de yapılması gereklidir. Bu sorunların bazıları subap itici arızalarından da kaynaklanabilmekte ve belirtilerinin çoğu ortak olabilmektedir. Bu nedenle gereksiz para harcayarak sorununuzun devam etmesini istemiyor iseniz yine de bazı arıza teşhis aletleri kullanılarak araç detaylı kontrol edilmeli ve sorunun piston segmanlarından kaynaklandığı kesinleştirilmelidir.

Segman Atılan Araba Alınır mı

Editörlerimize en sık gelen sorulardan birisi de Segman Atılan Araba Alınır mı sorusudur. Bu konuda şunu söylemek gerekir ise iyi yapılan bir işçilik sonucunda orjinal motordan çok daha iyi bile olacaktır. Segman atılan araç ileride sorun çıkarır diye korkmak yersizdir. Örnek vermek gerekir ise hararet nedeni ile oluşan segman kaynaması hasarı nedeni ile segman atıldı ise segman gömlek conta devirdaim pompası gibi parçalar eksiksiz değiştirilmiş ve iyi bir işçilik ile toplanmış ise hiç sorunsuz yıllarda orijinal motor kadar güvenli ve sorunsuz olabilir. 

Motor Neden Sekman Kaynatır

Sekman kaynaması bir tabirdir. Deyim gibi düşünülebilir. Segman kaynaması genellikle araç motoru yüksek hararet derecelerini gördüğünde olur. Motor ısısı ile pistonların ısısı her zaman farklıdır. Örnek vermek gerekir ise 90 derece sıcaklık gösteren bir motorun piston sıcaklığı 150 derecelerin üstünde çalışır. Eğer hararet çok yüksek derecelere çıkarsa (bir takım soğutma sistemi arızalarından dolayı) pistonlardaki ısı 300 derecelere kadar yükselebilir. Bu durum metalin özelliğini yitirerek genleşmeye başlamasına neden olur. Segmanlar ısı nedeni ile genleşir ve piston gömleklerine zarar vermeye başlar. Bu duruma Sekman Kaynatma denir. 

Segman Kırılması Nasıl Anlaşılır

Segman kırılması çok çok nadir görülen bir motor arızasıdır. Segmanların bir dirençle karşılaşması sonucu olur. Bu durum genelde yağsızlık fazla korozyon gibi nedenlerle gelişebilir. Segman kırılarak piston içerisindeki yuvasına girerek görevlerini yerine getiremez. Bu durum motor yağının yanma odasına girmesine ve araç kompresörünün yani yanma odası içerisindeki motor basıncının dışarı kaçmasına neden olur. Bu durum kırılan piston segmanının olduğu yanma odasında üretilen performansın düşmesine neden olacaktır. Ayrıca araçta çok belirgin yağ yakma ve yoğun beyaz duman sorunları görülür. O kadar yoğun olabilir ki rölantide dahi belirgin şekilde belli olur.


Segman Sesi Nasıl Anlaşılır 

Segmanlarda meydana gelen arıza sesi normal şartlarda araç kullanıcısı tarafından duyulamayacak kadar az olur. Hele ki etraftaki diğer parçalar ve motorun gürültüsü bu sesi ayırt edilemeyecek kadar altta bırakır. O yüzden sürüş esnasında kokpitten yada araç kullanıcısı tarafından motor dinlenerek ayırt edilemeyecek bir sestir.  Genel olarak ses tespit cihazları yada tecrübeli bir usta tarafından dinlenirse duyulabilir. O yüzden motorda bir ses var ise segman olmayabilir. Farklı parçaların sesi geliyor olabilir. Yine de duyduğunuz sesi bir ustaya dinletmenizi tavsiye ederiz.

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan arızaları bizlere sorarak aynı gün cevap alabilirsiniz. Sorulaınızı aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz. Soru sorar iken araç marka ve modeliniz ile yakıt tipinizi de belirtmeyi unutmayınız.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

  1. Benim aracım Volvo xc 60 ve 1500 2000 km de 500- 600 gr yağ eksiltiyor fakat eksozdan herhangi bir duman yok yalnız bu eksiltme 140 160 km hızla uzun süreli sürüşlerde bir iki günlük sürüşlerde yani uzun yolculuklar da belli ediyor bu yağ yakma sekmanlardanmı yoksa sübab contalarından mı kaynaklanıyor motor 2.4 awd dört çekişli dizel ve otomatik vites 215 beygir bana bu konu hakkında bilgi verebilirseniz çok memnun olurum teşekkürler bu arada bir senede 250 300 mlitre su eksiltiyor su kabında herhangi bir kirlilik yok

    YanıtlayınSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.