Segman Arızası Nasıl Anlaşılır

Segman Arızası Nasıl Anlaşılır

Segmanlar, piston üzerinde bulunan birkaç adet halka şeklinde metal parçalardır. Bu parçalar birkaç adet olup her birinin farklı bir görevi vardır. Söz konusu segmanlar görevini yerine getirmemeye başladığında motorun stabil çalışması bozulur ve araç sürücüsünün de kolayca fark edebileceği bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Bu yazımızda Segman Arıza belirtileri Nasıl Anlaşılır Öğrenebilirsiniz.

Segman Arızası Nasıl Anlaşılır

1 - Motorda Yağ Eksiltme Olur

Belirtileri detaylı olarak incelemek isterseniz sizler için hazırladığımız videomuza göz atmanızı öneririz. Ayrıca bizlere destek olmak adına kanalımıza abone olmanızı rica ederiz.

Motor Yağı piston hareketlerinin oluşturduğu sürtünmeyi en aza indirmek için piston gömleklerini sürekli yağlar. Fakat bu yağ piston aşağı inerken segmanlar tarafından sıyrılarak alt kısma alınır. Bu sayede piston üstündeki yanma odasında yağ kalmaması sağlanarak yağın yakıtla birlikte yanmasını önler. Bu sayede araçta motor yağı eksiltme olmaz. Fakat segmanlar yağı sıyırmıyorsa ve yağ eksiltme meydana geliyor ise segman arızasından şüphe edilebilir.

2 - Beyaz Duman Atma Olur

Yukarıdaki belirtiyi yağ durumunu kontrol etmeden de öğrenebilirsiniz. Araç yakıt sistemine motor yağının girmesi atılan egzozsun kirlenmesine ve beyaz bir duman şeklinde çıkmasına neden olacaktır. Egzozdan beyaz duman atımının bazı durumlarda iticiler ile ilgisi de olabilir. Gerekli testler sonucu hangisi olduğu kolaylıkla bulunabilir.

3 - Motor Arıza Lambası Yanar

Segmanlar motorun stabil çalışmasında önemli bir rol oynar.  Motorun düzgün çalışmadığı aracı izleyen onlarca sensör aldığı verilerin farklılaşması sonucu motor arıza lambasının yanmasına neden olacaktır. 

4 - Çekiş Düşer

Segmanlar motor kompresörü kaçaklarını da önleyen bir parça görevini görür. Bu parçaların gerekli görevlerini yerine getirememesi motor iç basıncının kaybına ve buna bağlı olarak krank miline verilen gücün bir kısmının kaçmasına neden olur. Bu durum performansı etkiler. 

5 - Nadiren Ses Sorunları Ortaya Çıkar

Bazı durumlarda salınıma bağlı olarak motor devrine paralel sekman sesi ortaya çıkabilir. Fakat bu ses motor gürültüsünde duyulması zor bir sestir. Segman sesi Nasıl anlaşılır :  Genelde araç kullanıcılarının fark edemeyeceği için bir usta tarafından ses dinlenmesi çok daha iyi olacaktır. 

Segman Ne İşe Yarar

Segmanlar yukarıda bahsedildiği gibi kompresör ve yağlama açısından çok önemli görevler üstlenen bir parçadır. Fakat bazı yardımcı görevleri de bulunur. Bunlardan bazıları pistonun stabilizesi ve ısı dağıtım görevleridir. Pistonlar, motor bloğu gömleğine yerleştirilirken çok az bir miktar boşluk ile yerleştirilir. Bu boşluğu tamamlayan parça piston segmanlarıdır. Bu salınımı önler ve daha titreşimsiz çalışmayı sağlar. Ayrıca pistonlar yanmanın gerçekleştiği 0 noktasında çalışan parçalardır ve çalışma ısıları yüzlerce dereceyi bulabilir. Bağlantı olarak gömleklerde direkt teması çok azdır. Arada yağ katmanı filmi ve segmanlar bulunur. Bu ısının dağılımı için segmanlar pistondan aldığı ısıyı gömleğe ve motor bloğuna ileterek soğutma sistemine destek olur. segman kırılması nasıl anlaşılır sorusunun cevabı için yukarıdaki belirtilere bakabilirsiniz. 

Bir Arızadan Şüphe Ediyor İseniz

Piston segman arızası sık karşılaşılan arızalardan birisidir. Belirtileri fark ettiniz ve böyle bir arızadan şüphe ediyor iseniz vakit kaybetmeden ve arıza daha fazla büyümeden bir yetkili yada özel servise aracı götürmenizi tavsiye ederiz. 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda meydana gelen ve çözümünü yada nedenini merak ettiğimiz sorularınız var ise aşağıda bulunan yorum kısmından araç marka ve modelinizi de belirterek bizlere sorularınızı iletebilirsiniz. Sorulan sorular aynı gün içinde cevaplanmaktadır. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

2 yorum:

  1. Selam bende arac 1.4 ekotek mator mars basiyor ama calismiyor mayorda kompresor yok sebeb nedir?tesekkurler

    YanıtlaSil
  2. Araç Volvo xc 60 2.4 awd suv dört çekişli uzun syehatlerde 2000-3000 km yolculuklar da performanslı sürüş yaptığım zaman 140-170 km hızla 500-600 gr yağ yakıyor eksozdan beyaz duman yok senede 250-300 mlitre su eksiltiyor su kabında herhangi bir kirlilik yok bu yağ yakma acaba sekmanlardanmı YDS sübab contalarından gelebilirmi bu konu hakkında bilgi verebilirmisiniz ve yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

    YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.