Fren Balatası Biterse Ne Olur? Değişmezse ?

Fren Balatası Biterse Ne Olur? Değişmezse ?

Fren balataları, disklerin üzerine basınç uygulayarak aracın yavaşlayarak durmasını sağlayan aktif bir fren parçasıdır. Diğer fren sistemi parçalarından ziyade sürekli değişmesi ve periyodik bakımları olan bir parçadır. Bu yazımızda Fren Balatası Değişmezse Ne Olur ne gibi zaraları mevcuttur bu makelemizde öğrenebilirsiniz.

Fren Balatası Biterse Ne OlurFren Balatası değişme süresi, araçtan araca , araç sahibinin kullanım şekline ve hangi tekerlerde olduğuna göre değişkenlik gösterir. Ön balatalar daha hızlı biterken arka balatalar o kadar hızlı şekilde erimez. Bu nedenle araçlarda her periyodik bakımda fren balataları da kontrol edilmelidir. Aşağıda maddeler halinde bu kontroller yapılmaz ve fren balataları değişmezse ne olur öğrenebilirsiniz.

Fren Balataları Değişmezse Ne Olur

1 -  Fren Diskine Zarar Verir 

Fren balataları aşındıkça diske temas eden kısımlar belli bir sınırdan sonra çok sert alt zemin metaline ulaşır. Bu zemin her frene bastığınızda diske sürtünerek diskin yapısal bütünlüğünü bozar ve yüzeyinde aşınmaya neden olur. Bu durumda zamanında değiştirilmeyen balatalar nedeni ile disklerinizi de değiştirmek zorunda kalarak bakım maliyetinizi gereksiz yere birkaç kat fazlaya çıkartabilirsiniz. Bu gibi sorunlar yaşanmaması için balatalar o kritik eşiğe ulaşmadan yenilenmelidir.  (Resim 2 bknz)

2 - Frenlerin Zayıflamasına Neden Olur

Balataların bitmesi artık eskisi kadar stabil bir şekilde fren diskine basınç uygulanamamasını beraberinde getirir. Bu durum frenlerin zayıflamasına, fren mesafesinin uzamasına neden olur. Bu durum açık bir güvenlik sorunudur. Büyük kazalara, ciddi yaralanmalara hatta ölümle sonuçlanabilecek gelişmelere neden olabilecek potansiyele sahiptir. Son aşaması frenin tamamen hiç tutmamasıdır. Bu durumu dördünmü maddede detaylandıracağız. 

3 - Ani Fren Kilitlenmeleri Yaşanabilir

Fren balataları normal şartlarda 10 cm'den büyük bir genişliğe sahiptir. Zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak aşındıkça bu kalınlık incelir. 1 milimetreye kadar inceldiği durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu kadar incelmesi durumunda balataları tutan fren kaliperlerinden kurtularak kaliper ile disk arasına sıkışarak diskin kırılmasına teker dönüşünün durmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar ani olarak bir tekerin dönmemesi aracın savrulmasına, seyir halinde bir tarafa çekmesine ve paralelinde ise kazalara neden olabilecek bir sorundur. Bu gibi maddeler fren balatasının önerimi araç sahiplerine hatırlatan en şiddetli sonuçları içeren maddelerden birisidir. 

4 - Seyir Halinde Frenler Boşalabilir

Fren balataları üçüncü maddede belirtildiği şekilde kritik seviyelere kadar inceldiğinde fren balatası sıkışmak yerine kalperden kurtularak düşebilir. Bu durumda da frenler hiç tutmayacaktır. (sadece balata düşün tekerdeki frenler tutmaz) bu durum frene basıldığında çalışmaya devam eden fren merkezleri sebebi ile dengesiz bir frenlemeye buna bağlı olarak savrulmalara neden olabilecektir. 

Fren Balatası Bitince Ses Yaparmı

Fren balataları bitmeye başlayınca iki şekilde araç sürücüsüne bilgi verir. Bunlardan ilki fren seviye müşürü ve pimi ile araç göstergesinde bir ışık vasıtası ile balata bakımının geldiğini sürücüye bildirir. Bir diğer belirti ise frenledikçe yada seyir halinde ortaya çıkan ses sorunları ile bildirir. Bu konuda çok daha detaylı hazırlanmış bir sayfamız bulunmaktadır. Burayı Tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz

Peki Ne Yapmalı ?

Ülkemizde ne yazık ki periyodik bakımdan anlaşılan şudur. Yağ değişimi filtre değişimi birde mevsimsel lastik değişimi. Harici kalan tüm parça ve donanımlar sadece arıza belirtileri göstermeye başladığında kontrol edilir. Bu durum son derece yanlıştır.

Her 10-15 bin kilometrede bir araç yağı değişirken aracın ön takımı, frenleri, soğutma sistemi ve motor kısmı görsel ve bazı teşhis cihazları ile kontrol edilmelidir. Bu işlem araç bakım teknisyenini sadece 5 - 10 dakikasını alan kısa bir işlemdir. Her periyodik bakımda bu işlemlerin mutlaka yapılmasını araç teknisyeninden isteyiniz. 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan arızalar hakkında bizlere soru sorabilir ve sorularınızın cevaplarını aynı gün alabilirsiniz. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorum kısmına araç marka ve modelinizi de belirterek hızlıca sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: