Aks Arızası Nasıl Anlaşılır? Belli olur

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır? Belli olur

Aks üzerinde herhangi bir arıza meydana gelmiş ise, arızanın erken teşhisi, arızanın büyümeden çözülmesi ve yolda kalma sorunları gibi sonuçların ortaya çıkmaması için son derece önemlidir. Siz araç kullanıcıların ufak belirtileri izleyerek bu sorunun başlangıcında fark etmeleri ve hem maliyet hem sonuç olarak arıza fazla büyümeden çözülmesi adına Aks Arızası Nasıl belli olur aşağıdaki makalemizden öğrenebilirsiniz.

Aks Arızası Nasıl Anlaşılır

1 - Araçta Garip Titreşimler

Aks mili, direk olarak çekiş tekerlerine bağlıdır. Aks arızası ile oluşan boşluklar bir takım salınımlara neden olur. Bu da araç seyir halinde iken ön takımda titreşimlere neden olur. Bu durumu sürücü genelde direksiyon titremesi şeklinde hisseder. Bu durum aracın hızı ile paralel olarak artar. Aracınızda buna benzer bir durum yaşıyor iseniz ön takımı ve aksları kontrol ettirmeniz arızanın büyümemesi için önemlidir.

2 - Ses Tıkırtı ve Garip Tepkiler

Özellikle kalkışlarda, kasislerde ve vites aralarında takırtı şekilde sesler çıkabilir. Ayrıca sağa sola tam direksiyon çevirip dönerken şiddetli sesler gelebilir. Bu tip sesler direkt olarak aks arızasını akla getirir. Ses sorunları aksın arızasının başlangıç aşamasına geçtiğini gösterir. Daha faza ihmal edilir ise aks kopması sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

3 - Yağ Kaçaklarını İzleyin

Aks arızaların %70i yağsızlık nedeni ile ortaya çıkar. Akslar yağ bakımı gerektirmez. Körükler içi gres yağ ile doludur ve yenileme gerekmez. Fakat bu plastik aksamlar zamanla yırtılabilir ve içinde bulunan gres dışarıya atılır. Bu durum parçaların hareketleri nedeni ile aşınmaya ve arızaya neden olur. Aks üzerinde olası yağ kaçaklarının olup olmadığını fiziksel olarak kendiniz bile çok kolayca kontrol edebilirsiniz. Hatta bu kontrol için aracı kaldırmanıza dahi gerek yoktur. Ön davlumbazlara bakarak aksın dış kısmında bir kaçak olup olmadığını görebilirsiniz. İç kısmında kaçak olup olmadığını da motor kaputunu kaldırarak bakabilirsiniz. 

4 - Araç Hareketsiz Kaldı İse

Araç normal şekilde çalışıyor ve vitese taktiğinizde normal şekilde gaz veriliyor ses normal ama araç hiçbir şekilde hareket etmiyor ise aracınız vites kutusundaki hareketi tekerlere aktarmıyor demektir. Bu durumun nedeni aksın tamamen kopması yada yuvasından çıkması gibi nedenler olabilir. Bu belirti yolda kaldığınız anlamına gelir ve genelde sorun bulunduğunuz yerde çözülemez. Bir yol yardım ekibi de arızanıza çözüm olmayacaktır. Aracın bir çekici vasıtası ile servise çekilmesi gerekmektedir. 

Bu belirtiler haricinde irili ufaklı fazla sık görülmeyen bazı farklı belirtiler araç modellerine göre görülebilmektedir. Fakat aks arızası nasıl belli olur sorusuna verilecek en sık görülen belirtiler bunlardır. 

"Ülkemizde pek yaygın olmasa da araç periyodik bakımlarında aracın bir lifte kaldırılarak ön takım parçalarının kontrolü olası arızaları başlangıç aşamasında tespit etmenize ve arızaların büyümeden en ekonomik şekilde çözümünde etkilidir. Çoğu yetkili servis bu politikayı uygulayarak periyodik bakımlarda genel kontrol yapmakta fakat bu durum özel servislerde pek yaygın değildir. Araçların büyük çoğunluğunun bakımlarının özel servislerde yapıldığı düşünülür ise siz okuyucularımızın da büyük çoğunluğu bu servislerde bakımlarını yaptırmakta sonucuna varabiliriz. Siz değerli araç kullanıcılarımız bakım için aracı bırakırken genel kontrol yapılmasını ısrarla talep edin ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Aksi durumda aks arızaları işlerinizin en acil olduğu bir anda beklenmedik bir şekilde sizi yolda bırakacak potansiyele sahiptir. "

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan sorunları bize detaylı olarak yazarsanız hızlı bir şekilde cevaplayabiliriz. Aracınızın marka ve modeli ile yakıt tipini belirterek aşağıda bulunan yorum bölümünden bize sorularınınızı sorabilirsiniz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: