Yağ Basınç Sensörü (Yağ Müşürü) Arızası Nasıl Anlaşılır

Yağ Basınç Sensörü (Yağ Müşürü) Arızası Nasıl Anlaşılır

 Yağ basınç sensörü, diğer adı ile (halk arasında bu şekilde bilinir) yağ müşürü arızası. anlaşılması en zor arızalardan birisidir. Bunun nedeni hem arızanın çok önemli ve titiz olması gereken bir arıza olması bir diğer nedeni de genelde müşürden değil sorunun farklı yerlerde aranmasından kaynaklanmaktadır.

Yağ Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Yağ müşürünün araçtaki görevi, motor yağının deviniminin belli miktarlarda ve belli basınçlarda olup olmadığını ölçerek motor için yağlamanın kesintisiz olup olmadığını kontrol eder. Bu sistemde fabrika referans verilerinden farklı bir değer algılanır ise araç göstergesinde bulunan kırmızı renkli yağ lambası yanar

Genellikle müşür arka tarafı açıkta ve kablo soketi arkasında olduğu için arızaya müsait parçalardır. Bakımlarda da değiştirilmediği için bazı yağ lambası yanması durumlarının sorumlusudur. 

  1. Yağ müşürü Arızasını en belirgin belirtisi Nedir : Aracın kontağını açtığınızda yağ lambasının yanmıyor olmasıdır. Normal şartlarda kontak açık ama araç stop halinde iken yağ ışığı yanar çalıştıktan ortalama 1 saniye sonra söner. Aracınızda hiç yanmıyor ise yağ müşürü arızalı olabilir. 
  2. Bazı Durumlarda Yağ Müşürü Yağ Kaçırıyor Olabilir : En kolay anlaşılabilecek ikinci Yağ Basınç Sensörü arızası sensörün dibinden dışarıya yağ kaçağıdır. Genellikle iç kısmında eskiyen contaları sebebi ile yağ kaçaklarına neden olabilir. Bu durumun çözümü müşürün değiştirilmesi ile ortadan kalkar. Sadece contalarının değişimi mümkün değildir. 

Yağ Seviye Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

 Özellikle şunu belirtmeliyiz ki müşür ve yağ seviye sensörü farklı parçalardır. Birisi yağ basıncı ağırlıklı ölçüm yaparken diğeri yağ miktarına odaklı bir sensördür. Bu sensör genellikle eski araçlarda bullunaz. Yeni model araçlarda yol bilgisayarı yada kilometre ekranının olduğu bölümde aracı ilk çalıştırdığımızda yağ seviyesi gösterilir. Bu seviyeyi göstermek için bulunan bu sensörün arızasını anlamak oldukça pratiktir. 

  • Yağ seviye Sensörü Arızası Anlamak İçin : öncelikle motor 1-2 saat çalıştırılmadan araç düz bir zemine çekilerek motor içi yağın tamamen alt kısma çökmesi sağlanır. Sonrasında motor yağ çubuğundaki yağ miktarına bakılır. Bu aşamadan sonra araç kontağı açılarak marşa basılır ve göstergedeki yağ miktarına bakılır. Yağ çubuğu ve göstergedeki bilgi uyuşuyor ise sorunsuz diyebiliriz. Fakat uyuşmuyor ise bir arızadan söz edilebilir.

Bu ölçümlerde birçok otorite tarafından geçerli olan ölçümün fiziksel bir ölçüm olan yağ çubuğu ölçümü olduğu bilinmektedir. O yüzden eğer bu sensör arızalı ise araçta bulunan göstergedeki bilgiler güvenilmez olacağı için belli aralıklarla motor yağının kontrolünün yapılması gerekebilir. Ayrıca en kısa sürede motor hasarı yaşayacak sorunlar olmaması için tamirinin yapılmasını öneririz. Yağ seviye sensörü arızası masum gibi görünse de farklı ve büyük motor arızaları açmaya gebe bir parçadır. 

Bize Sorun, Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan arızaları bizlere sorarak aynı gün içinde merak ettiğiniz konularda cevap alabilirsiniz. Soru sormak için aşağıda bulunan yorum kısmına araç marka ve modelinizi de belirterek bizlere soru sorabilirsiniz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: