Volant Sensörü Ne İşe Yarar

Volant Sensörü Ne İşe Yarar

Volant Sensörü Nedir

Araç motorunun krank milinin dönüşünü referans almak için bir volant sensörü kullanılır . Bu sensör, üreticinin tasarımına bağlı volant dişlisi veya motor bloğunun yanına monte edilir. Krank mili dönerken, motor hızıyla birlikte değişen bir elektriksel sinyal dalgaları oluşturur Bu dalga boyu verilerini analiz ederek , yakıt enjektörü, eksantrik mili ve ateşleme zamanlaması ayarları gibi bilgisayar çıkış devrelerini kontrol eder. Bu parça aracın stabilize çalışması için en hayati parçalardan birisidir. Krank mili devir sensörü , krank pozisyon sensörü gibi farklı isimlerde de anılsa da hepsi aynı parçadır. 

Volant Sensörü Ne İşe Yarar

 Krank mili devir sensörü , krank pozisyon sensörü gibi farklı isimlerde de anılsa da hepsi aynı parçadır. Farklı isimlerle anılır ancak aynı işlevi görür. Bu sensörler arızalandıklarında, aralıklı stop etme sorunlarına , aracın çalışmamasına ve rastgele ateşlemelere neden olarak aracın teklemesine performans kaybına neden olabilir . Bazı durumlarda genellikle sensör soğuduktan sonra tekrar çalışmaya başlayabilir. Bazı bilgisayar kontrollü sistemler, arızalı bir volant sensörünü tespit etmekte zorlanabilir, çünkü debriyaj hızlı bir şekilde devreye girdiğinde durma gibi bir motorun çalışmayı durdurmasının başka nedenleri vardır. Bilgiler, hem krank mili hem de eksantrik mili konum sensörlerinden , eksantrik mili konum ayarlamalarının çıktısı için derlenir . değişken eksantrik mili zamanlama ayar elemanı-fazer . Bir vuruntu sensörü , telafi etmek için ateşleme zamanlamasını geciktirirken, bilgisayar için daha fazla veri girişi yapmak üzere ateşlemeyi algılamak için kullanılır.

Bir krank volant sensörü, verileri bilgisayara aktarmak için bir elektrik konnektörü ile, plastik bir mahfazanın içine monte edilmiş manyetik bir bobin kullanır. Bilgisayar ayrıca, tekleme meydana gelirken krank milinin geçici olarak yavaşlaması nedeniyle tekleme verilerini toplamak için bu sensörü kullanır . Marş motoru devreye girdiğinde, bilgisayar, motorun gerçekten krank yaptığını doğrulamak içinvolant sensörünü kullanır. Bu onay alındıktan sonra bilgisayar, yakıt pompası rölesi ve ateşleme sistemleri gibi motorun çalışmaya hazır olduğunu gösteren çeşitli röleleri aktive edecektir. Bir volant sensörü değiştirirken her zaman bir OEM (Orijinal Ekipman Üreticisi) parçası veya eşdeğeri kullanın, daha ucuz sensörler uzun süre dayanmaz veya düzgün çalışmaz. 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız arızaları bize sorun ve aynı gün içerisinde cevaplarınızı alın. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorumlar bölümüne araç marka ve modelinizi de belirterek sorularınızı iletebilirsiniz. 

Teknik Kaynak : https://www.2carpros.com/articles/how-a-crank-shaft-angle-sensor-works
Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: