Subap Vurması Neden Olur? Nasıl Anlaşılır

Subap Vurması Neden Olur? Nasıl Anlaşılır

 Birçok araçta sıklıkla meydana gelen bir arıza olan Subapların Vurması genellikle eski yada belli bir kilometre üzerinde olan araçlarda sık meydana gelse de her marka model ve kilometrede görülebilecek bir arızadır. Aracınızdaki sorunun subap vurması olup olmadığını anlamak için bazı belirtilileri gözlemleyebilir ve bir ön kanaat oluşturabilirsiniz. Dizel ve Benzinli / LPG'li araçlarda subap vurması arızası nasıl anlaşılır aşağıda bulabilirsiniz. 


Subap Vurması Nasıl Anlaşılır

Bu tip arızaların birçok irili ufaklı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu belirtilerin bir kısmı başka parçaların arızasında da karakteristik belirtilerdendir. Eğer aşağıdaki belirtiler aracınızda var ise net tespiti için bir servise başvurmanız gerekebilir.

 1. Motor Sesinde Değişme ve Daha sesli Çalışma : En sık görülen belirtisidir. Subapların çalışma zamanlamasının senkronizesi bozulduğu zaman araç daha gürültülü çalışmaya başlayacaktır. Bu gürültü genellikle şıkırtı sarsıntı şeklinde olabilir. 
 2. Titreme, Sallama Tekleme Sorumları : Araçta subaplar hava yakıt karışımı ile yakılan yakıt sonucu açığa çıkan egzoz gazlarının atımını sağlar. Bu sistemin düzensiz çalışması araç yakıt yanma sistemini bozalarak titreme sarsıntılı bir motor ve özellikle tekleme sorununu ortaya çıkaraktır. Ayrıca araç normale oran ile performans kaybı yaşar. 
 3. Çekiş Düşüklüğü : Araçta normale oranla %60/70 çekiş düşüklüğü yaşanabilir. Özellikle de yükte yada rampada kendini çok daha fazla belli eder. Düz yolda sabit hızda giderken çok daha az hissedilir. Bu tip bir çekiş sorununuz var ve çekiş düşüklüğüne titreme sarsıntılı çalışma gibi sorunlarda eşlik ediyor ise subap arızasından şüphelenilebilir. 
 4. Arıza Lambası Yanar : Araçta subaplar sebebi ile düzensiz çalışma sonucu ortaya çıkan veriler motor kontrol ünitesince işlenerek uyumlu arıza kodları ECU'ya işlenir. Bu durum aracınızda motor arıza lambasının yanmasına neden olur. 

Önemli Uyarı : Birçok ateşleme sistem parçaları da bu tip belirtilerin ortaya çıkması sağlayabilir. Genellikle araçta bir subap'ın çalışmaması vuruntulu çalışması ile Enjektör Arızası sonucu bir enjektörün çalışmaması yadabir bujinin çalışmaması aynı sorunun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu nedenle yukarıdaki arıza belirtileri birçok farklı parçanın arızası ile ortaktır. Bu nedenle arızanın farklı cihaz ve aletler kullanılarak tespit edilmesi gerekli olup bu işlem işinin uzmanı yetkili yada özel oto tamir bakım servisleri tarafından yapılabilir.

Subap Vurması Neden Olur


Subap Vurması, Krank mili hareketleri ile kam mili hareketlerinin senkronizasyonunun bozulması nedeni ile yada subap itici ve millerinin fiziksel olarak bozulması nedeni ile meydana gelir. Kam mili, diğer bir adı ile egzantrik mili, krank milinden triger kayışı / zinciri ile aldığı devinimi subap iticilerine aktaran parçadır. Bu sistemin ince ayarlar ile çalışan bir sistemdir. Bu ayarın bozulması piston zamanlamalarını da bozacağı için subap vurmasına neden olacaktır. Aynı şekilde kam mili üzerindeki çıkıntıların zamanla aşınması ve arızalanması da zamanlamaya etki ederek subap vurması sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Bir diğer nedeni de subap boşluklarıdır. Söz konusu parçalar hareketli parçalar olduğu için zaman içerisinde boşluklar oluşup ses yapmaya başlayabilir. 

Subap Vurması Zararları Nelerdir.

En sık sorulan sorulardan birisi de Subap Vurması Zararlı mı sorudur. Şüphesiz motor için oldukça zararlı ve söz konusu arıza tamir edilmediğinde büyüyecek ve farklı arızalara sebebiyet verebilecek potansiyeli bulunan bir sorundur. Bu nedenle aracınızda subap vurması olabileceğinden şüpheleniyor iseniz belirtilerini aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilir ve cevaplar alabilirsiniz. Siz araç kullanıcılarına ilk tavsiyemiz bir şüpheniz var ise aracı kullanmadan servisinize danışmanız ve mümkünse çekici ile servise gitmesi yada bir yol yardım ekibi çağırılması yönündedir. 

Bize Sorun , Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan Subap Vurması Neden Olur Subap Vurması Nasıl Anlaşılır. Sibop Arızası yada farklı arızalarda aklınıza takılan sorular var ise bizlere sorabilirsiniz. Sorularınızı azami olarak aynı gün içinde cevaplamaktayız. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

2 yorum:

 1. aracım eskiye oranla daha gürültülü ve sarsıntılı çalışıyor. subap vurmasından şüpheleniyorum. aracın sarsıntılı ve gürültülü çalışması subaplardan mıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bunun birçok nedeni olabilir. Direk subaplardandır demek yanlış olur. Benzinli ise ateşlemeden yakıt sisteminden enjektörlerden bobin ve bujilerden dizel ise pompadan enjektörlerden vb. arızanızı tam ve detaylı açıklar iseniz birde marka model belirtir iseniz daha detaylı yardımcı olabiliriz. Geçmiş olsun

   Sil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.