Şarj Dinamosu Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır

Şarj Dinamosu Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır

 Araçlarda şarj dinamosunun görevi aracın ateşleme sistemi ile üretilen pistonları vasıtası ile krank miline aktarılan kinetik enerjinin bir kayıs ve kasnak vasıtası ile dinamoya ulaşarak 3 adet plaka bir metal sargı vasıtası ile elektrik akımına dönüştürülmesidir. Bu dönüşüm komplike olarak çalışan birkaç parçadan oluşur. Bu parçalardan birisi de şarj dinamosu konjektör parçasıdır. Bir diğer ismi olarak regilatör olarak da sık sık anılmaktadır. Bu yazımızda Şarj dinamosu konjektör arıza belirtileri nelerdir detaylı olarak öğrenebilirsiniz. 

Şarj Dinamosu Konjektör Arızası Nasıl Anlaşılır

Şarj dinamosunda konjektör parçası, üretilen akımın belli standartlara göre ayarlanarak aküye ve donanımlara aktarılmasından sorumlu şarj dinamosu parçasıdır. Bu parça çeşitli otomobil modellerinde bulunmaz. Görevi itibari ile bir arıza durumunda aşağıdaki belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

 1. Araç Şarj Etmez
 2. Araç Çalışmayabilir
 3. Akü Komple Bitebilir.
 4. Araçta Tekleme Görülebilir
 5. Stop Etme Sorunları Yaşanabilir
 6. Motor Arıza Lambası Yanabilir
 7. Performans Düşer
 8. Yakıt sarfiyatı Artar
 9. Bazı Donanımlar Çalışmayabilir
 10. Akü Arızal LambasıYanar
Bu belirtiler şarj dinamosu konjektör arızası belirtileri olsa da birçok farklı sorunun da belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Bu nedenle arızanın kesin tespiti için aracın rölanti halinde iken bir voltmetre ile şarj dinamosu tarafından üretilen akım ölçülür. Bu değer ölçülerek söz konusu arıza belirtilerinin şarj dinamosundan olup olmadığı netleşmiş olur. Ölçümün nasıl yapılacağını merak ediyor iseniz elektrik kaçağı için akü ölçümü sayfamıza burayı tıklayarak göz atınız

Şarj Dinamosu Ateşlemeyi Etkiler mi?

Birçok kişi, şarj dinamosu arızası oluştuğunda tek sorunun akünün şarj olmadığı olarak düşünürler. Fakat bu durum böyle değildir. Şarj dinamosu (diğer adı ile alternatör) ürettiği elektrik akımını önce ateşleme sistemine ve donanımlara gönderir, arta kalan akımı ise aküye şarj olarak gönderir. Kısacası bir araçta söz konusu parça arızalanır yada gerekli olandan daha düşük bir akım üretiyor ise ateşleme sorunlarının ortaya çıkması kaçınılmazdır. 


Aslen yukarıdaki arıza belirtilerinin yarıdan fazlasının ana nedeni düşük akım nedeni ile ateşleme sisteminin düzgün çalışmaması kaynaklıdır. Kısacası şarj dinamosu arızası olduğunda ciddiye almalı ihmal etmeden arızasının giderilmesi için bir servise aracınızı bırakmalısınız.

Arıza Nasıl Giderilir

Arızabilgi blog sitemizde alternatör arızaları ile ilgili olarak onlarca konuya ulaşabilirsiniz. Site içi aramayı kullanarak yada elektrik arızaları kategorisine göz atarak alternatör arızası ile ilgili çok daha fazla faydalı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan yada aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını sitemizi kullanarak aynı gün içinde alabilirsiniz. Soru sormak için aşağıda bulunan yorum kısmına araç marka ve modeliniz ile yakıt tipini de belirtmeyi unutmayınız. Doğru ve eksiksiz cevap almak için detaylı bir şekilde sorunuzu sormayı unutmayınız.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

3 yorum:

 1. Merhaba. 2013 model 1.6 otomatik vites toyota auris marka aracım var. Araçta hersey normalken silecek çalıştığı zaman, 4lüleri açınca, direksiyonu çevirince rölanti sorunu oluyor. Sizce sorun nedir?

  YanıtlaSil
 2. İyi akşamlar megan 2 1.4 16 valf araç sahibiyim aracım da vites boştayken rolanti bazen 1.500lere çıkıyor gaza basınca düzeliyor arada motorda tekliyor bilgisayara bağladım akü arızası gösteriyor usta konjektör arızalı olabilir diyor ne yapmam gerek

  YanıtlaSil
 3. Slm benim 2011 captiva hige model 7 kişilik aracım var. Benım sorunum aracım iki de bir ampül patlatıyor ne yapmam gerekiyor. Konjek tör senmı acaba ve bırde diyot kablosunu. Baktır dediler

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.