Şarj Dinamosu Arızasının 6 Belirtisi

Şarj Dinamosu Arızasının 6 Belirtisi

Sürüş sırasında titreyen farlar, bayılma veya garip sesler duyarsanız, arabanız perili değildir; Muhtemelen arızalı bir şarj dinamosudur. Şarj dinamosu, aracınızın elektrik sistemindeki önemli bir bileşendir ve krank milinden gelen enerjiyi, aracınızın elektrik sistemlerine güç sağlamak ve akünün şarj olmasına yardımcı olmak için yararlı elektriğe dönüştürür. arızalanmaya başladığında, nihayetinde bir arızaya neden olabilecek elektriksel sorunların domino etkisi yaratabilir. 


Şarj Dinamosu Arızasının 6 Belirtisi


İşte dikkat etmeniz gereken altı belirti. Şarj Dinamosu Arızası Nasıl Anlaşılır Öğrenmeniz İçin Bu altı belirtiye dikkat ediniz. 

1. Gösterge ışığı Aracınızın gösterge panelinde "ALT" veya "GEN" başlıklı bir uyarı gösterge ışığı ile donatılmış olması muhtemeldir. Bu genellikle Şarj Dinamosu arızası için ilk belirtisi olabilir.. Başka semptom yaşamıyor olsanız bile bu göstergeyi görmezden gelmeyin. Bir teşhis için aracı güvenilir bir otomotiv uzmanına götürün. 

 2. Farlar soluk veya titriyor Yanıp sönen veya kısık farlar, şarj dinamosu arızasına dair güçlü bir sinyaldir. Şarj dinamosu, farlara güç sağlar, bu nedenle titreme genellikle şarj dinamosu performans göstermekte zorlandığı anlamına gelir. 

 3. Diğer elektrik arızaları şarj dinamosu arızalandığında, şarj dinamosu tarafından çalıştırılan diğer sistemler çalışmaya başlayabilir. Bunlar elektrikli camları, elektrikli kilitleri, gösterge paneli ışıklarını, klimayı ve hatta arabanızın radyosunu içerebilir. Bu arızalara başka şeyler neden olabilir, ancak kontrol ettirmek için güvenilir bir oto tamir servisine götürmeye değer. 

 4. Garip sesler Bu belirsiz bir belirti gibi görünüyor - sonuçta pek çok şey arabada olağan dışı seslere neden olabilir. Bununla birlikte, bazen şarj dinamosu arızası, bazı yatakların motorda arızalanmasına ve olağan dışı tıkırtılara neden olabilir. şarj dinamosu, özellikle de bahsettiğimiz diğer semptomlardan bazılarının eşlik etmesi durumunda sorun şark dinamosu arızası olabilir.

5. Araba stop ediyor veya çalıştırmakta güçlük çekiyor. Arabanız sadece benzinle çalışmıyor; aynı zamanda elektrikle de çalışır (bu hibrit araçlardan biri olmasa bile). Şarj dinamosur, motorunuzda ki benzini ateşleyen bujilere güç sağlar. şarj dinamosu arızalandığında, bujilerde motoru canlı tutmak için yeterli güç olmayabilir, bu da çalışırken sebepsiz yere durmasına veya çalıştırmada sorun yaşamasına neden olabilir. Bu belirtiyi görmezden gelin ve sonunda arabanız hiç çalışmayacaktır. 

 6. Akü Bitiyor :  Açıktır ki, aküler bazen kendiliğinden bozulur - ancak kötü bir şarj dinamosu, şarj edemediği için pilin boşalmasına neden olabilir. Akünüz biterse, bir daha olmaması için aküyü değiştirirken şarj dinamosunu kontrol ettirin.

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız her türlü sorun ve belirtileri ile ilgili olarak bizlere sorularınızı ileterek aynı gün cevaplar alabilirsiniz. Bizlere soru sormak için alt kısımdaki yorum bölümünü kullanınız. Sorunun başına araç marka ve modelini de belirtmeyi unutmayınız.  

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: