Şarj Dinamosu Bozuk Araç Çalışır mi?

Şarj Dinamosu Bozuk Araç Çalışır mi?

Şarj dinamosu, motorun çalışması ile oluşan kinetik enerjiyi krank milinden bir kayış yardımı ile alarak, söz konusu kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek bu enerjiyi araç donanımlarına ve aküye gönderen bir parçadır. Bu parçanın arızalanması her şeyden önce araçta enerji sorunlarının ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu yazımızda Şarj Dinamosu Bozuk Araç Çalışır mi?

Şarj Dinamosu Bozuk Araç Çalışır mi?

Bu soruya cevap bazı durumlarda evet fakat bazı durumlarda da hayırdır. Evet gurubuna giren araçlar için Şarj dinamosu arızalandığında aracın tüm elektrik akım ihtiyacı akü tarafından karşılanır. Bu nedenle ilk aşamadan araç çalışır yürür sorun yaşamazsınız fakat belli bir süre sonra araçta farklı problemler ortaya çıkacak ve sürüşü imkansız hale getirecektir. Bunlar gösterge paneli farlar cam otomatikleri vs. Bu tip araçlar genellikle eski model araçlardır

Hayır gurubuna giren araçlar ise Özellikle yeni model ve fazla elektrik donanıma sahip araçlardır. Bu araçlar çoğu donanımı aküden değil direkt olarak motorun ürettiği elektrikten karşılarlar. Örneğin elektrikli hidrolik pompaları gibi. Bu nedenle özellikle yeni model bir aracınız var ise sizin için cevabımız hayır olacaktır.

Her ne olursa olsun şarj dinamosu arızası mevcut ise aracınızı kullanmaya devam etmek yolda kalma riski ile karşılaşmanıza neden olur. Bu sebeple aracınızda şarj dinamosu arızası olduğunu düşünüyor iseniz aracı kullanmamanızı ve bir yol yardım hizmeti çağırmanızı tavsiye ederiz. 

Şarj Dinamosu İle Marş Motoru Aynımı

Araçlarda 2 farklı dinamo bulunur, ilki şarj dinamosu ikincisi marş dinamosudur. İkisi de yapı olarak ortak noktaları olsa da özellikleri farklıdır. Marş dinamosu dönme ivmesi yaratmak için elektrik akımı kullanırken şarj dinamosu tam tersi olarak dönme ivmesini kullanarak elektrik üretirler. Bu iki parça çok farklı amaçlarla üretilir ve araçtaki görevleri de ortak değildir. Marş dinamosu bozulursa araç çalışmaz ama şarj dinamosu bozulursa çalışabilir. Bunun nedeni yukarıda belirtildiği gibi iki parçanın da farklı görevleri üstlenmesi nedeni ile arızaları halinde ortaya çıkan sonuçları da farklı olacaktır. 

Söz konusu parçalar hakkında çok daha faydalı ve detaylı bilgilere ulaşmak ve teknik bilgilere göz atmak isterseniz bunlara sitemizden ulaşabilirsiniz. Daha fazla teknik detaylı konularımızdan birkaç tanesini aşağıda belirttik göz atmanızı tavsiye ederiz 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan arızalarınızı bize sorarak aynı gün cevap alabilirsiniz. Soru sormak için alt kısımda yer alan yorumlar bölümünü kullanınız. Soru sorarken araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

  1. Aracım renault master 2011 model ergen. Aracım rolenti de calışırken stop ediyor. Tekrar calıştırıp gaz verdiğimde sorunsuz yoluma devam ediyorum. Sebebi nedir.

    YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.