Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyor ise Çözümü

Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyor ise Çözümü

 Benzinli yada Dizel Araçlarda soğutma suyu radyatörler tarafından soğutulur. Fakat bu soğutma sürekli değildir. Sadece motor soğutma suyu yani antifrizli su belli sıcaklıklara ulaştığından fanlar devreye girerek motor soğutmasını sağlar. Bu sistemde bir arıza olması durumunda radyatör fanı sürekli olarak çalışabilir. Bu durum birkaç sorunu da beraberinde getirir. Hem yaşanabilecek sorulan hem de çözüm yollarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz. Radyatör Fanı Sürekli Çalışır mı Yazımızda.


Radyatör Fanı Sürekli Çalışıyor ise

Bu kesin bir arıza durumunu işaret eder. Radyatör fanları genellikle çift kademelidir. motor sıcaklığı belli bir ısıya geldiğinde ilk kademe yavaş dönüş şeklinde fanlar devreye girer. Motor soğutma suyu sıcaklığı yüksek derecelere ulaştığında ise ikinci ve yüksek seviyede dönen ve gürültülü şekilde çalışan ikinci kademe fan devreye girer. Eğer bu fanlar motor soğutma suyu sıcaklığınız normal seviyelerde yada normalin altında olduğu halde çalışmaya devam ediyorsa bir arıza olduğu anlamına gelir. 

Arıza Nedir ve Nasıl Çözülür : Genellikle bu sorun fan müşürü arızası sebebi ile meydana gelir. Radyatör fan davlumbazı çevresinde monteli şekilde olan fan müşürü arızalı ise fanlar sürekli açık kalabilir. Fan müşürü arızası hakkında detaylı bilgi verdiğimiz Sayfamıza buradan göz atmanızı tavsiye ederiz.  

Araba Stop Ettikten Sonra Fan Çalışıyor İse

Bu genelde birçok araçta görülebilir ve normaldir. Stop ettiğiniz esnada araç ısısı normal seviyelerin üzerinde ise stop etseniz dahi radyatörlerde bulunan su belli bir süre soğutulmaya devam eder. Aracınızın başında bir süre bekledikten sonra fanın durduğunu görebilirsiniz. Bu bir arıza değildir. Fakat fan stop ettikten sonra hiç durmuyor ise bir arızadan söz edilebilir. 

Klima Açıkken Fan Sürekli Çalışıyor İse

Bu da normal bir durumdur. Araç kliması açıldığında klima radyatörüne gereken hava akışı düşük devir bir fan çalışması ile sağlanır. Bu nedenle siz klima açtığınızda fanların düşük devirde devamlı çalışması normal bir durumdur. Eğer ki Klimayı kapattığınızda fanlar çalışmaya devam ediyor ise yada düşük devir yerine çok yüksek ve gürültülü şekilde çalışıyor ise bir arızadan söz edilebilir.

Radyatör Fanı Sürekli Çalışırsa Ne Olur

Radyatör fanının sürekli çalışmasının anlık olarak motora bir zararı yoktur fakat asıl zararı fan motorunun kendisine ve aracın aküsüne dir. Aşağıda bu zararları listeledik göz atmanızı tavsiye ederiz. 

 • Fan yada fanların sürekli çalışması motorun ısınmasına, yanmasına yada bozulmasına neden olarak fanın gerektiğinde çalışamayacak duruma gelmesine neden olur. Bu da aracınızın hararet yaparak motorunuza zarar vermesine neden olur
 • Araç stop halinde iken de devam eden çalışma akünüzün bitmesine ve yolda kalmanıza neden olur. Sürekli olarak aküden çekilen akım yerine koyulmadığı zaman akünüzü boşaltabilir. 

Radyatör Fanı Neden Sürekli Çalışır

Radyatör fanının elektrik bağlantısı sürekli değildir. Bir müşür vasıtası ile sadece gerektiğinde akım giderek fanın dönmesini sağlar. Bu sistemde yani Fan müşürü sisteminde meydana gelen arıza nedeni ile sürekli çalışabilir. 

Bu arıza küçük gibi görünse bile ihmal edilmemesi gerekli olan bir sorundur. İhmali söz konusu olursa yukarıda da belirtildiği gibi birçok farklı ve ağır maliyeti olan arızaların ortaya çıkmasına neden olabilecek potansiyeli bulunan bir arızadır. Bu nedenle vakit kaybetmeden arızanın çözümü için bir tamir istasyonuna başvurmanızı öneririz. 

Arızanızı Bize Sorun Cevaplayalım


Aracınızda var olan arızanızı marka model ve araç yakıt tipi gibi bilgileri de yazarak bizlere sorabilirsiniz. Maksimum 12 Saat gibi kısa süre içerisinde sorularınız cevaplan maktadır. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

12 yorum:

 1. Benim aracımda arabayı stop ettikten sonra kalorifer peteği çalışmaya devam edityor. normal midir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar. normal bir durumdur. aracı stop etseniz dahi bir süre daha çalışmaya devam eder ve sonra durur eğer hiç durmuyorsa sorun var demektir. kalorifer fanı arızalanabilir. aracı stop edip akü kutup başını sökün ve bir servisten onarım için randevu alın. geçmiş olsun

   Sil
 2. Yıldırım çimenli 1996 golf 3 1.9 tdi aracım kontağı açtığımda fan sürekli çalışıyor kontağı kapatınca duruyor fan rölesini değiştirdim düzelmedi hararet müşürünün fişini çekince duruyor yenisini aldım fişi taktığımda değişen birşey olmadı acil yardım lütfen

  YanıtlaSil
 3. Yıldırım çimenli 1996 golf 3 1.9 tdi aracım kontağı açtığımda fan sürekli çalışıyor kontağı kapatınca duruyor fan rölesini değiştirdim düzelmedi hararet müşürünün fişini çekince duruyor yenisini aldım fişi taktığımda değişen birşey olmadı acil yardım lütfen

  YanıtlaSil
 4. Yıldırım çimenli 1996 golf 3 1.9 tdi aracım kontağı açtığımda fan sürekli çalışıyor kontağı kapatınca duruyor fan rölesini değiştirdim düzelmedi hararet müşürünün fişini çekince duruyor yenisini aldım fişi taktığımda değişen birşey olmadı acil yardım lütfen

  YanıtlaSil
 5. Merhaba aracım Peugeot 206+ 1.4hd eu5 son 15 gündür aracım 70c de fan açıyor ve hiç durmuyor ta ki kontağı. Kapatana kadar. Normal de 85-90 arası açıyor du. Aracı gösterdim, direk hararet müşürünü desistirdiler, düzelmedi. Arıza ne olabilir

  YanıtlaSil
 6. Merhaba aracım Peugeot 206+ 1.4hd eu5 son 15 gündür aracım 70c fan açıyor ve hiç durmuyor ta ki kontağı. Kapatana kadar. Normal de 85-90 arası açıyor su. Aracı gösterdim, direk hararet müşürünü desistirdiler, düzelmedi. Arıza ne olabilir

  YanıtlaSil
 7. Merhaba aracım Peugeot 206+ 1.4hd eu5 son 15 gündür aracım 70c fan açıyor ve hiç durmuyor ta ki kontağı. Kapatana kadar. Normal de 85-90 arası açıyor su. Aracı gösterdim, direk hararet müşürünü desistirdiler, düzelmedi. Arıza ne olabilir

  YanıtlaSil
 8. Merhaba degerli hocam
  Bende bmw f10 2014 araba var kalorifer üflemiyor nasıl degerlendirirsiniz hocam

  YanıtlaSil
 9. Aracım belirli aralıklarla motor soğukken sabaha kadar fan çalısıp duruyormus buda aküyü bitiriyor arıza nerden olabilir

  YanıtlaSil
 10. S.a. 206 1.6 benzli klimalı rolandgarros.aracim soğuk motorda hararet ibresi kırmızıya dayanıyor fan direk calisyor stop ikazi yanıp sönüyor.
  Müşürdegistim duzelmedi.fan rolesi değişti duzelmedi.motor tesisatı fan tesisatı kontrol edildi duzelmedi.beyi değişti düzelmedi.
  Daha ne kaldı bilmiyorum cildircam

  YanıtlaSil
 11. Merhaba. Aracım Dacia Logan 1.4 2006 model. Aracım her trafik ışığında durduğumda fan çalıştırıyor. Arada bi araç stop ettirip çalıştırdığımda fan çalışıyo. Bundaki sıkıntı nerdedir acaba? Şimdiden teşekkür ederim..

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.