Araç Su Eksiltiyor Ama Hararet Yapmıyor ise (Çözümü)

Araç Su Eksiltiyor Ama Hararet Yapmıyor ise (Çözümü)

Araçlarda sanılanın aksine , su eksiltme sorununun hararet harici onlarca nedeni vardır ama sonucu genelde hararetle biter. Bu cümle biraz karmaşık gelmiş olabilir fakat aşağıdaki makalemizde tüm detayları öğrenebilir ve bu gibi bir sorun yaşıyor iseniz neler yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

Araç Su Eksiltiyor Ama Hararet Yapmıyor ise

Araçta su eksiltme çok az miktarlarda ise motor ısısı nedeni ile eksilen su tabana ulaşmadan motor ısısı ile buharlaşacak bu nedenle araç altına akan bir su olmayacağı için araç sahipleri bu durumu fark etmeyeceklerdir. Bu tip arızalar soğutma sistemi içerisinde sıklıkla karşılaşılan arızalardan birisidir. Bu ve buna benzer birçok neden ce çözümü aşağıda siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır. 

Hararet Yok Su Eksiltiyor İse

1 - Basınç Nedeni ile Tahliye : Her araçta genleşme kabında tahliye çıkışı bulunur. Bunun nedeni motor suyu ısındığında genleşerek daha fazla bir hacme dönüşür. Bu durum motor içerisinde sıvı basıncının artmasına neden olur. Hiçbir bileşene zarar verilmemesi için mühendisler bu basıncın atımı için tahliye hortumu kullanır. Genelde antifriz eksikliği yada sadece su kullanılması gibi nedenlerden dolayı belli bir miktar sıvının sürekli tahliyeden atılması durumu oluşuyor olabilir. Hiçbir kaçak göremiyor iseniz ve sadece  Hararet yok su eksiltiyor ise öncelikle aracınızın antifrizini ölçtürmenizi tavsiye ederiz. 

2 - Hortum ve Radyatörden Kaçaklar : Metal aksam, pasa ve korozyona müsaittir. Plastik aksamlar ise genleşme nedeni ile esnekliğini kaybederek sertleşirler. Bu da çatlaklar oluşmasına neden olarak sıvı kaçaklarına neden olabilir. Bu kaçaklar basınç ile yanı su pompası çalışırken kaçaklar oluşacağı için genelde sürücüler tarafından fark edilmez. Fakat teknik bir bilgiye sahip biri izler ve kalıntılara bakarak sıvı görünmese de kaçak tespiti yapabilirler. Bu nedenle  Hararet yok su eksiltiyor ise kesinlikle bir tespit için yetkili yada özel servise müracaat etmenizi tavsiye ederiz. 

3 - Devirdaim Pompası Arızaları : En sık arızalanan soğutma sistemleri arasında olan bu parça arızası durumunda en ağır motor hasarlarına yol açabilecek potansiyeli bulunan ciddi bir parçadır. Motorun soğutma sisteminin kalbi gibidir. Söz konusu parça motor bloğu üzerine bir conta ve 8 adet vida ile sabitlenir. Bu conta zamanla yıpranarak sıvı kaçaklarına neden olabilir. Pompa konumu itibari ile sıvı kaçaklarının görünmesi en zor kısımlardan biridir. Detaylı incelemek için birçok parçanın sökülmesi gerekebilir. Fakat araçta açabileceği hasarlar göz önüne alındığında buna değecek bir arıza tespit işlemidir diyebiliriz. 

4 - Motor Bloğu Fiziksel Hasarları : Motordaki en dayanıklı dökme demir parça olsa da çatlamalar motor bloklarında da meydana gelebilmektedir. Motor bloğunun ilk katmanı altından soğutma suyu ikinci katmanı altında ise motor yağı geçen kanallar bulunur. Bir çatlak oldu ise ilk önce motor soğutma suyu eksilmesi belirtisinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. 

5 - Conta Problemleri : Araçta silindir kapak contası, motor yağı kanalları ile motor suyu kanallarını ayıran bir görevde bulunur. Söz konusu parçada oluşan arıza ve fiziksel hasarlar motor suyunun motor yağına karışarak eksilmesine neden olabilir. Bu da ciddi motor sorunlarına aşınmalara neden olabilecek bir arızadır. 

Bu Durumlarda Ne Yapılmalıdır

Araçlarda sanılanın aksine , su eksiltme sorununun hararet harici onlarca nedeni vardır ama sonucu genelde hararetle biter. Bu cümle biraz karmaşık gelmiş olabilir fakat aşağıdaki makalemizde tüm detayları öğrenebilir ve bu gibi bir sorun yaşıyor iseniz neler yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

Çözümü İçin Yapılacaklar

Bu konuda verilen tavsiyeler tek başına ayrı bir konu olduğu için bu konuyu Bu sayfada sizlere detaylı olarak açıkladık. Çözümü için pratik şekilde neler yapabileceğinizi anlattığımız araba neden su eksiltir sayfamıza burayı tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan ve aklınıza takılan tüm sorularınız aynı gün bizler tarafından cevaplanmaktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorum bölümüne araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı bizlere hızlıca iletebilir siniz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

  1. ARACIM 1.9 DIZEL SEDAN RENAULT19 ARACIMDA SORUN GAZA YUKLENINCE MOTORSUYU TANKINDAKI SU YUKARI SISME YAPIYOR KAPAKTAN BASINCDAN DOLAYI TASMA YAPIYOR YENI FARK ETTIM BUNU BIRDE KARTELIN ORDAKI YAG TABASINDAN MI NE ARAC DURUDUGUNDA 4 5 PARCA YAG KACAGI OLUYOR KIMI BANA KARTEL KAPAGI KAYNAK OLCAK DIYOR KIMIDE KARTEL GITMIS DIYOR NEDEN NEDIR NUMARAM 05456109522 YARDIMCI OLURSANIZ SEVINIRIM.

    YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.