Kontak Kapalıyken Akü Lambası Yanıyor İse (Çözümlü)

Kontak Kapalıyken Akü Lambası Yanıyor İse (Çözümlü)

Sık karşılaşılmasa bile kontak kapalı iken akü lambası yanması şikayeti zaman zaman karşılaşılan bir sorun. Bu sorunda aslında ana konu şarj lambası yanması gibi görünse de bu arızanın asıl nedeni başka bir arızanın sonucu olarak ortaya çıkmış olmasıdır. Bu yazımızda Kontak kapalı iken akü lambası neden yanar, çözümleri ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Kontak Kapalıyken Akü Lambası Yanıyor

Kontak kapalıyken akü lambasının yanması araç anahtarı takılmadığı halde aracın kontağının açık konumda olduğunu anlamına gelir. Bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilecek ve en sık karşılaşılan 3 ana arıza vardır. Bu arızalar;


  1. Kontak Tesisatından Güç Alan Ekstra Aksesuar : Aracın orijinalinde olmayan ve araç kontağının üstünde olmadığı zamanlar çalışması gereken bazı aksesuarlar, monte edilirken kontağı baypas edecek şekilde bağlanırlar. Bu tip aksesuarlara örnek vermek gerekir ise, Cam Kaldırma modülü, orijinal olmayan teypler, dışarıdan çalıştırma gibi aksesuarlardır. Bu aksesuarlar takılırken yapılan hatalar yada takıldıktan sonra ortaya çıkabilecek sorunlar nedeni ile araç konta kapalı iken dahi akü lambası yanabilir. Çözümü İse : sonradan bağlanan tüm tesisatları sökerek deneme yapabilirsiniz. 
  2. Motor Kontrol Ünitesi Sorunları : Günümüz araçlarında her modül ve donanım araç beyninden kontrol edilebilir. Örneğin aracın camları kornası kapıları silecekleri kısaca her donanım düğmesine basamadan araç beynine bağlanılarak aktive edilebilir. Bu nedenle siz kontağı çevirmeseniz dahi araç bu komutu çalıştırabilir. Bunun birçok nedeni vardır. İç devrelerde oksitlenme, sıvı teması, nem teması gibi nedenlerle meydana gelmiş olabilir. Çözümü İse : Araç bir bilgisayara bağlanarak kontrolleri ve kalibrasyonları yapılır ve sorun çözülür. Sorun çözülemeyecek durumda ise parça değişimi gerekebilir. 
  3. Kontak Sorunları : Aracın kontak sivici yada direksiyon sargısı problemleri nedeni ile kimi zaman ilk kademe kontak açılabilir. Bir araç anahtarcısına yada yetkili servise giderek kontrol ettirebilirsiniz.

Arıza Tamir Edilmezse Ne Olur

Arızanın hangi seçenek nedeni ile meydana geldiği bu sorunun cevabını değiştirebilir. Örneğin ekstra aksesuar nedeni ile meydana geliyor ise akünün boşalması, elektrik kaçakları ve hatta araçta kısa devre nedeni ile yangın çıkmasına varıncaya dek pek çok farklı arıza senaryosuna neden olabilir. Elektriksel bir arıza var ise ihmal etmemeniz gerekiyor demektir. Kısa bir elektrik ve fiziksel kontrol ile sorununuzun çözümü hızlıca bulunabilir. Beyin yada kontak kaynaklı ise yangın gibi ağır sonuçlar doğurmasa da yolda kalma aracın istemsiz çalışması gibi yine ihmale gelmeyecek sonuçlar doğurabilir. Siz araç kullanıcılara tavsiyemiz akü ışığı yanıyor ise (halk arasında Şarj lambası da denilmektedir). arıza ciddiye alınmalıdır. 

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız arızaları bizlere sormanız durumunda aynı gün içinde çözüm yolları konusunda sizlere bilgi veriyoruz. Bize soru sormak için alt kısımda bulunan yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Soru sorarken araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

  1. 2000 model opel kombo 1.7 motor kontak kapalı iken akü lambası yanıyor kontagı açtıgımda sönüyor

    YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.