Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor ve Araba Tekliyor

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor ve Araba Tekliyor


Araçlarda Motor Arıza Lambası, diğer adı ile OBD lambası, araçta bulunan sensörlerden aldığı verileri analiz eden motor kontrol ünitesinin bir anormallik tespit etmesi halinde yanan bir uyarı ışığıdır. Bu ışığın sürekli yanması yada hızlıca sürekli yanıp sönmesi neden olur ve nasıl arıza giderilir Aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.
İsterseniz okuyarak tüm bilgileri edinebileceğiniz gibi sizin için hazırladığımız videomuzu da izleyebilirsiniz. Youtube Kanalımıza abone olarak bizlere destek olmanızı rica ederiz.

Motor Arıza Lambası Yanıp Sönüyor İse

Bu durumda araçta mevcut olan sorunun o an nüks ediyor olduğu anlamına gelmektedir. Genelde bu duruma tekleme siyah duman atma, düzensiz çalışma, çekiş düşüklüğü ve performans kaybı gibi eşlik eden sorun belirtileri de görünebilir. 

Bu genellikle Benzinli araçlarda Ateşleme sistemi arızaları meydana geldiğinde görülmektedir. Dizel araçlarda ise yakıt sistemi arızaları ilk akla gelen arızalardandır. Motor arıza ışığı yanıp sönüyor ise En net arıza tespiti bir obd cihazı ile mümkündür. OBD cihazı halk arasında aracın bilgisayara bağlanması olarak bilinir. Bu şekilde araç beynine kayıt edilen arıza kodu görülerek sorunun kaynağı öğrenilebilir. 

Motor Arıza Lambası Yanıp Söndü İse

Genellikle motor arıza lambası araç marko ve modeline bağlı olarak belli bir kilometre yada zaman zarfı sonunda arızanın tekrar etmediği durumlarda arızayı silmektedir. Bu gibi durumlarda araca hiçbirşey yaptırmasanız dahi arıza lambasının kendiliğinden söndüğüne tanık olabilirsiniz. Fakat bu durumda araç arıza lambasının neden yandığına dair bir bilgi edinemezsiniz. Bu nedenle bir arıza lambası yandı ise vakit kaybeden nedeninin tespiti için servisiniz ile görüşmeniz gerekmektedir. Motor arıza lambası kendiliğinden söndü ise nedeninin tespiti için arızanın tekrarlaması gerekebilir. 

Motor Arıza Lambası Sürekli Yanıyor İse

Motor arıza ışığının rengi sarıdır Motor arıza lambası sarı yanıyor olarak sürekli bir şekilde yanıyor ise aracınızda normal değerlerden farklı ölçümler olduğu ve bu nedenle de aracın kontrol ve tamirinin gerektiğini anlayabilirsiniz. Sürekli hızlı hızlı yanıp sönme durumunda olduğu gibi fazla tekleme duman atma gibi sorunlar bu durumda görünmeyebilir. LPG'li araçlarda genelde kronik şekilde yanabilir. 

LPG'li Araçlarda Arıza Lambası Normal mi ?

Bu soru da sıklıkla sorulan sorulardan birisidir. Genellikle lpg'li araçların birçoğunda motor arıza ışığı direk sabit olarak yanar. Ama tabi ki bu giderilemeyecek bir kader değildir. Tüm parçaların sorunsuz olması ve iyi bir yakıt ayarı yapılmış araçlarda yanmayacaktır. Fakat lpg sistemi ve paralelinde benzin yakıt sistemi bileşenlerinin tam sorunsuz olması gerekir. Birçok araçta bu kadar komplike bir bakım olmadığı için genellikle sabit yanar. Bu yanmanın sebebi genellikle ya zengin karışım hataları yada fakir karışım hatalarıdır. 

 • Zengin Karışım : Araçlarda güç üretimi için Ateşleme/Sıkıştırma - Hava ve yakıt gereklidir. Bunlar dengeli ve yeteri kadar olması gerekmektedir. Bu karışımda yakıt fazla olursa sanılanın aksine performans artışı olmaz zengin karışım sebebi ile çiğ gaz atımı ve performans düşüklüğü meydana gelir.
 • Fakir Karışım : Zengin karışımın tam tersi olarak hava yakıt karışımında yakıtın olması gerekenden az olması durumudur. LPG'li araçlarda en sık obd lambası yanma sebebi bu iki nedenden kaynaklanmaktadır. 

Motor Arıza Lambası Ne Zaman Söner

Aracınızda bir arıza var ise söz konusu lambanın kendi kendine sönme olasılığı oldukça düşüktür. Yapılması gereken vakit kaybetmeden bir servise giderek öncelikle arızanın tespiti sonrasında ise tamirinin gerçekleştirilmesi olmalıdır. Unutulmamalıdır ki var olan her arıza, tamir edilmediği zaman mevcut arızanın büyümesine, maliyein artmasına, yolda kalmanıza sebep olabilir. En kısa sürede onarımın sağlanması en ekonomik seçimdir.  Motor arıza lambası yanıp sönüyor konumuza en sık sorulan sorulardan birisi de arıza lambasının rengi konusudur. Motor arıza lambası kırmızı yanıyor gibi sorularla sıklıkla karşılaşmaktayız. Motor arıza lambası sarı renk olmaktadır. Kırmızı bir arıza lambası yanması durumunda söz konusu lamba farklı bir uyarı lambası olabileceği gibi kırmızı uyarılar genellikle araçlarda kritik arıza ve hatalar sonrasında meydana gelir. Eğer kırmızı bir uyarı ışığının yanıyor ise mümkünse aracı hemen stop edin ve çekici ile servise çektiriniz.

Arızanızı Bize Sorun. Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda meydana gelen sorunlar ile alakalı olarak sormak istedikleriniz var ise alt kısımda bulunan yorumlar bölümünü kullanarak bize iletebilirsiniz. Aynı gün içinde sizlere cevap vereceğimizi unutmayınız. Soru sorarken araç marka ve model ve yakıt tipinizi yazmayı unutmayınız. Örnek : 2008 Ford Focus Dizel. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

7 yorum:

 1. Serkan Çelik19 Ekim, 2020

  merhabalar. aracım benzinli ve lpg'li sürekli motor arıza ışığı yanıyor ustalar lpg'den diyor ama bir arıza olmasa niye yansın diye düşünüyorum. araçta gözle görülür bir sorun yok bu lambayı nasıl söndürebilirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. araç bir bilgisayara bağlanıp tüm sesnsör verileri kontrol edilip arızalı yada ayarsız olan yerler bulunabilir. Genelde birçok usta uğraşmak istemeyecektir. araç marka ve modelinizi de belirtir iseniz daha detay bilgi verebilirim. Geçmiş olsun

   Sil
 2. Merhaba aracım pejo 207 motor ışığı sürekli yanıyor du son 1 haftadır yanıp sönüyor ardından sürekli yanmaya devam ediyor sebep nedir .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yol bilgisayarı ekranında Antipolition Foult Uyarısı veriyor mu. birde bu uyarıya ek olarak catalitic convektor fault gibi uyarılar çıkıyor mu. Ona göre daha net cevap verelim. Syg

   Sil
 3. Merhaba 2004 wv bora araç soğukken ilk çalıştırıldıgında motor arıza lambası yanıp yanıp sönüyor araç Gaz yemiyor neden acaba

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba! Aracım Flunce benzın lpg 110 fan sonra gaz yerken teklme yapıyor ve gaz yemıyor arıza lambası yanıp sönüyor durup arabayı stop edıp çalıştırdığımda lamba yanmıyor ama tekleme yuksek hızlarda yapıyor ve gaz yemıyor yardımcı olsanız çok sevınırım

  YanıtlayınSil
 5. Merhaba! Aracım Flunce benzın lpg 110 fan sonra gaz yerken teklme yapıyor ve gaz yemıyor arıza lambası yanıp sönüyor durup arabayı stop edıp çalıştırdığımda lamba yanmıyor ama tekleme yuksek hızlarda yapıyor ve gaz yemıyor yardımcı olsanız çok sevınırım

  YanıtlayınSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.