(MAF Sensörü) Hava Akışmetre Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

(MAF Sensörü) Hava Akışmetre Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Aracınızın elektronik yakıt enjeksiyon sisteminin bir parçası olan Hava Akışmetreı (MAF) sensörü, motora giren toplam hava miktarını hesaplamaktan sorumludur. Arızalı bir MAF sensörü, aracınızın çok zengin yakıt karışımı ile çalışmasına veya çok zayıf yakıt karışımı ile çalışmasına neden olabilir. Parça Arızalandığın Egzoz borularının siyah duman çıkardığını veya motor sert çalıştığında veya teklediğini fark edeceksiniz.Hava Akış Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir Aşağıda görebilirsiniz. 

HAVA AKIŞMETRE ARIZA BELİRTİLERİ

Hava Akışmetre Arızası Nasıl Anlaşılır bilmek için üç ana belirtiyi gözlemlemek çoğu zaman yeterli olabilir. Bu belirtiler en sık görülen belirtiler olmakla beraber nadir de olsa farklı maf sensörü arıza belirtileri de ortaya çıkabilir. 


1 - SARSINTILI ÇALIŞMA, TEKLEME VE STOP ETMESORUNLARI : Arızalı bir MAF sensörü, aracınızın hızlanma sırasında motorun stop etmesi, sarsılması veya teklemesi gibi zayıf sürüş sorunları yaşamasına neden olabilir. Bu, rampada otoyolda hızlanırken veya bir caddeden aşağı giderken olabilir. Bu sorunlar, kazalara ve yaralanmalara neden olan tehlikeli durumlar oluşturabilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, aracınızı mümkün olan en kısa sürede onarımını gerçekleştirmelisiniz.
 
2 - ZENGİN KARIŞIM SORUNLARI :  Aracınızın her bir yanma silindirinde uygun yakıt / hava oranına ihtiyacı vardır. Zengin karışım, çok fazla yakıt olduğu ve yeterli hava olmadığı anlamına gelir. Aracınızın zengin karışım şeklinde çalıştığını gösteren işaretler şunları içerir: 
 • Egzoz borusundan çıkan siyah duman 
 • Normalden daha kötü yakıt verimliliği 
 • Sert rölanti sorunları
 • Motor arıza lambasının yanması
Bu sorunlar, hava akışmetre arızasına yada hasar gördüğünde veya kabloları kirle kaplandığında ortaya çıkabilir. Bu durumlar nedeni ile hava akış sensörü Hava akışını doğru bir şekilde ölçemez, bu nedenle motor kontrol ünitesi ECU'ne yanlış bilgi gönderir. Hava akışını fazla tahmin ettiğinde, motor kontrol ünitesi çok fazla yakıt salar. Çoğu zaman, siz veya bir tamirci MAF sensörünün kablolarını temizleyerek sorunu çözebilir.
 
3 - FAKİR KARIŞIM SORUNLARI : Fakir Yakıt Karışımı zengin koşmanın tam tersidir. Bu, aracınızda çok az yakıt ve çok fazla hava olduğu anlamına gelir. Zengin karışım şeklinde çalışmaya benzer şekilde, hava akışmetre (maf sensörü)  moptor kontrol ünitesine yanlış bilgi gönderir. Bu sefer hava akışı miktarını fazla tahmin etmek yerine normalden az olacak şekilde hesapladığı görülür. Bu, yakıt verimliliğinizi geçici olarak artıracak olsa da , çok uzun süre fakir karışım şeklinde motoru çalıştırmak aracınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Bu durumda şu arıza belirtilerini Yaşayabilirsiniz: 
 • Motorda sarsıntı
 • Rölanti Düşüklüğü
 • Sert motor tepkileri 
 • Çalışmakta zorlanma
 • Motor Işığını Uyarısı
Diğer MAF sensör problemlerinde olduğu gibi, çözüm telleri temizlemek kadar basit olabilir. yada hava akışmetre komple arızalı da olabilir. Bunun tespiti ile sorunun çözümü için neler yapılacağına kararlaştırılabilir. 
 
4 - OBD-II TARAYICINIZ P0101 ARIZASINI VERİR : Araçta motor kontrol ünitesi her bir veriyi fabrikasyon normal değerleri ile karışılaştırır ve anormal bir veri aldığında motor arıza lambasını yakarak araç sürücüsüne motorda bir arıza olduğu bilgisini verir. Araç bir obd cihazına yani bilgisayara bağlandığında verilen arıza kodu: P0101 - Kütle Hava Akışı Sensörü Devre Menzili / Performansı arızasıdır. Motor bilgisayarı , uygun hava-yakıt oranını karşılamak için ne kadar yakıt enjekte edilmesi gerektiğini belirlemek için MAF sensör sinyalini kullanır . MAF sensörü sinyali, motor yükünü hesaplamak için de kullanılır, yani çekiş kontrol sistemi için sorun yaratabilir veya ilgili araçlarda otomatik vites değiştirme düzenini değiştirebilir. Bu koda en çok kirli, engellenmiş veya hatalı bir MAF sensörü neden olur. 

 
Yukarıda yer alan hava akışmetre arızası nasıl anlaşılır sorusuna cevap olabilecek belirtilere ek olarak Arızalı bir MAF sensörü, aracınızın hızlanma sırasında sarsılmasına, çok zengin bir hava yakıt karışım oranıyla çalışmasına veya çok zayıf hava yakıt karışımı oranıyla çalışmasına neden olabilir. Güvende olabilmek, sürüş güvenliğini tehlikeye atmamak ve maliyetli onarımlardan kaçınmak, pompada tasarruf etmek ve yolda mahsur kalmaktan kaçınmak için sorunu hemen çözdüğünüzden emin olun . Değiştirmeden önce kütle hava akış sensörüne bir göz attığınızdan emin olun, belkide sadece küçük bir temizlik işlemi sorununuzu çözecek ve fazlaca bir maliyetten sizleri kurtaracaktır.

MAF SENSÖRÜ NASIL ÇALIŞIR?

MAF sensörleri, hava filtresi ile gaz kelebeği gövdesi arasında bulunur ve motora giren hava miktarını ölçmekten sorumludur. Çoğu araçta sıcak telli MAF sensörü bulunur. Bir ısıtılmış teli ve bir ortam sıcaklığı teli vardır. MAF sensörünün içindeki mikroişlemci, sıcak telin sıcaklığını ortamdan gelen havanın 200 ° F üzerinde tutarak motora giren havayı ölçer. Sensörü aynı sıcaklıkta tutmak için gereken enerji hesaplanır ve güç aktarma sistemi kontrol modülüne (ECU) gönderilir . ECU daha sonra enjektörleri hava akışıyla orantılı olan belirli miktarda yakıt sağlamak için kontrol eder ve ideal olarak motorunuz için mükemmel olan bir hava-yakıt karışımı oluşturur.

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunların olası çözümlerini bizlerden öğrenmek isterseniz sorularınızı bize sorabilirsiniz. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorumlar kısmına araç marka ve modelinizi de belirterek sorularınızı bizlere sorabilirsiniz. 

https://www.autozone.com/diy/engine/bad-maf-sensor-symptoms
Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

2 yorum:

 1. Merhaba 2008 Audi A6 aracım var. Arıza lambası yaktı hava akış metre hatası çıktı cihazda parçanın yenisini aldım değiştirdim ama yine aynı arıza lambası yaktı sorun neden olabilir acaba teşekkür ederim şimdiden.

  YanıtlaSil
 2. Aracım 2004model1.9 pejo partner rölantide dalgalanma yavaş hızlanma hızlanırken tekleme oluyor arıza lambası da yanıyor yakıt ciddi derecede arttı sorun bu parçada olabilirmi

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.