Klimayı Açınca Akü Lambası Yanıyor İse Çözümü

Klimayı Açınca Akü Lambası Yanıyor İse Çözümü

Araçlarda Bazı donanımları açtığınızda farklı donanımların arıza vermesi sıklıkla karşılaşılan bir problem. Bunlarda birisi de klimayı açınca şarj lambasının yanmasıdır. Bu yazımızda araçta klima açıldığında akü ışığının yanmasının olası nedenleri ve çözüm yollarından bahsedeceğiz. Aşağıda merak ettiklerinizin cevaplarını bulabilir ve eğer hala aklınıza takılanlar kalır ise bize anında sorarak aynı gün içince cevaplarınızı alabilirsiniz. 

Klimayı Açınca Akü Lambası Yanıyor İse

  1. Şarj Dinamosu Yetersiz Beslemesi : Şarj dinamosunun ürettiği şarj belli akımın altına düştüğünde birden fazla donanımın aynı anda açılmasını kaldıramayacak ve araç çalışırken aküden enerji çekilmesine neden olacaktır. Bu durumda da klimayı açınca akü lambasının yanması sorunu ortaya çıkar. Eğer aracınızdaki sorunun bu olup olmadığını netleştirmek isterseniz araçta klima hariç tüm donanımları farları vb. kapatın. Sadece klimayı açarak aracı 3000 devir motor şeklinde gaz vererek bir süre bekleyin. Şarj dinamosu sönük yanmaya yada komple sönmeye başlarsa sorununuz bu olabilir. Eğer sorun halen hiçbir farklılık göstermeksizin devam ediyorsa sorununuzun başka bir nedeni olabilir. 
  2. Klima Rölesi Sorunları : Bazı durumlarda sigorta kutusunda bulunan büyük roleler bozulduğunda bu tip sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Sigorta rölesini kontrol ederek işe başlayabilirsiniz.
  3. Elektriksel Kısa Devre ve Şaseler : İki farklı donanımın çakışması kısa devreler gibi sorunlar rölantide çalışan motorda akü lambası kızarması yada direk yanması gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda ilk olarak aracın rölantide çalışırken akü çıkış ve giriş akımları ölçülür. Bu sayede şarj dinamosunda sorun olup olmadığı kesinleşir. Araçta şarj sorunu yok ise elektriksel sorunlar araştırılabilir 

Söz konusu olan bir elektriksel sorun ise nedeni onlarca farklı nokta yada parça olabilmektedir. Tespiti arızanın çıkış şekli ve yapılacak kontrollerle ortaya çıkacaktır. Bu şekilde aracı kullanmaya devam etmek akünüzün boşalmasına ve yolda kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden arızanın önce tespiti sonrasında onarımını gerçekleştirmenizi öneririz

Arızanızı bize sorun, Aynı Gün Cevaplayalım

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu tip arızalar mekanik arızalara kıyasla tespiti zor ve nedeni çok çeşitli arızalardandır. Bu nedenle net tespit için arızanın detaylandırılması çok önemlidir. Sitemizin bilgi alma vizyonuna uygun olarak aracınızda var olan arızaları marka ve model de belirterek bizlere sorar iseniz aynı gün içinde cevaplıyoruz. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

  1. Aracimda marsa bastığımda araba çalıştıktan sonra 3 saniye sonra aku ikaz lambadi yanip hemen sonuyir birde araba calirlsirken klimayı acinca belirli aralikla ikaz lambadi yanip sonuyor ara 2011 model sembol 1.5 dci

    YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.