İş Makinası Neden Hararet Yapar, Kepçe ve Forklift

İş Makinası Neden Hararet Yapar, Kepçe ve Forklift

Normal binek yada ticari araçlar ile iş makinalarının soğutma sistemleri farklılıklar gösterir. Normal araçlarda soğutmanın %90'ı doğal rüzgar tarafından radyatörlerde suyun soğutulması şeklinde gelişir iken iş makinalarında bu durum tamamen radyatör ve radyatör fanları ile sağlanmaktadır. 

İş Makinası Neden Hararet Yapar

İş makinaları genelde hareketsiz şekilde yüksek devirlerde çalışan araçlardır. Bu nedenle motor içerisindeki yanma ve yüksek devir ile sürtünme sonucu oluşan tüm ısı radyatörler tarafından soğutulur. 

Radyatörler normal binek ve ticari araçlara göre çok daha geniş yüzeyli, büyük ve birden fazla pervane ile soğutulan bir sistemden oluşur. Bu sistemde soğutma katsayısı, radyatör yüzey alanı ile fandan gelen basınçlı hava ile paraleldir.  Aşağıda iş makinelerinin hararet yapmalarına neden olan faktörler listelenmiştir.

  1. Radyatörlerin Toz ve Pislikle Dış Yüzeylerinin Tıkanması
  2. Radyatörlerin İç kısmının pas ve oksitlenme sonucu tıkanması
  3. Radyatör fan rulmanları arızası nedeni ile devrinin azalması
  4. Radyatör fan pervalenerini kırılması 
  5. Radyatör Fan Müşürünün Arızalanması
  6. Devirdaim pompasının arızalanması
  7. Kayış, Zincir Kopmaları 

Gibi nedenlerden ötürü iş makinelerinde hararet sorunlarının oluşmasına neden olabilir. Bu belirtilerin nasıl hararet sorununun oluşmasına nasıl neden olduğu aşağıda açıklanmıştır. 

İş makineleri, işi gereği tozlu pis çamurlu ortamlarda çalışmaktadır. Çalışırken ortaya çıkan bu toz ve pislik zamanla pervanelerin ürettiği akım ile beraber radyatörlerin ince boşluklarına dolar. Nem ve sıvı teması ile bulunduğu bölğeye yapışarak hava geçişini engeller. Bu durum radyatörün yüzey alanı aynı olsa da faydalı kullanım alanını sınırlayarak suyun eskiye oranla daha yavaş soğumasına neden olacaktır. Bu durum arttıkça suyun yeteri kadar soğutulamaması sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle de yaz aylarında bu sorun tavan yapar ve ekskavatör neden hararet yapar sorusunu açıklar. 

Yukarıdaki tüm bilgiler Kepçe yada forklift gibi daha küçük ama çalışma ortamı ve çalışma tipi aynı olan iş makinaları için de geçerlidir. Forklift Neden Hararet yapar sorusunun yanıtı da bunlardır. 

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

İş makinanızda ya da aracınızda yaşadığınız tüm sorunları bizlere sorabilir ve aynı gün içinde yanıtlarınızı alabilirsiniz. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorumlar bölümüne sorularınızı yazarak bizlere iletebilirsiniz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: