İmmobilizer Arızası Çözümü ve Devreden Çıkarma İşlemi

İmmobilizer Arızası Çözümü ve Devreden Çıkarma İşlemi

Immobilizer  otomobile takılan elektronik güvenlik cihazıdır ve doğru anahtar eşleştirilmedikçe motorun çalışmasını engeller. Elektrik immobilizer sistemi 1919 yılında St George Evans tarafından icat edilmiştir. Araçların zorla çalınmasını önleyen bir sistemdir ve 2000'li yıllardan bu yana üretilen tüm araçlarda bulunur. Aracınız 2000 model ve üstü ise siz farkında olmasanız bile bu teknolojiyi kullanıyorsunuz demektir. Hasarlı immobilizer yongaları veya ölü piller immobilizer cihazının  çalışmayı durdurması için neden olabilir. Bazı yollarla araçlarda immobilizer sistemi devre dışı bırakılabilmektedir. Bazı etkili ipuçlarını takip ettiğinizde herkes immobilizer'i kolayca kaldırabilir.

  

İmmobilizer Devreden Çıkarma İşlemi

İmmobilizer iptali nasıl yapılır : Arabada immobilizer çoğunlukla araç hırsızlığı ve aracın yetkisiz çalıştırılmasını önlemek için tasarlanmış elektronik sistemdir. Ancak immobilizer sistemi hem otomotiv tasarımı ve bilgisayar teknik gelişmeler nedeni ile her yıl çok daha karmaşık bir sistem haline gelmektedir. Bu nedenle de immobilizer iptali için her zaman farklı yol ve yöntemler bulunması gerekebilir.

 Arızalı immobilizer sistemi aracın çalışmasını engelleyecektir.  İmmobilizer onarımı ve tanısı pahalı bir işlem olabilir. Özellikle de yeni sistem araçlarda bu maliyet çok daha yüksektir. Bu nedenle immobilizer sistemini iptal etmek kimi zaman riski ama uygun maliyetli bir çözümdür. Modern ECU immobilizer sistemi senkronize etmek için araca programlanmış olmalıdır. İkinci el ünite programlama iyi bir seçim değildir, böylece immobilizer devre dışı atılabilir gerçekleştirmek içib aracınıza monte edilebilen ECU'ya izin verebilir. 

İmmobilizer sistemini devre dışı bırakmak için en sık kullanılan yöntem ECU'da EEPROM çipini yeniden programlamaktır.  Araba anahtarınızı kaybettiğinizi varsayalım, o zaman arabaimmobilizer'i arabanızdan çıkarmanız gerekir. Birbirine dokunamamasını sağlayan her telden küçük yalıtımı kesebilirsiniz. Immobilizer sistemi akıllı anahtarlık veya özel dijital kodlu anahtar için kullanılır. Bu tür anahtar, elektronik güvenlik kodunu depolayabilen transponder çipi içerebilir. 

İmmobilizer iptal edilirse ne olur :  Kısacası yapacağınız her işlem kendi güvenliğinizi riske atar aracınızı hırsızlığa açık hale getirir. Bu nedenle ne kadar pahalıya mal olursa olsun aracınızın immobilizer sistemini devre dışı bırakma işlemi kesinlikle önerilmez.


İmmobilizer Arızası Çözümü

  1. Birçok immobilizer sorunları sadece anahtarın pil değiştirerek düzeltilebilir. Birçok verici anahtarları araç immobilizer güvenlik kodunu aktarmak için küçük bir pile bağlıdır. Pili değiştirirken dikkatli olun, böylece içinde transponder çipine kazara zarar vermezsiniz. 
  2. Pili değiştirdiyseniz ve hala çalışmıyorsa, transponder çipinde bir tür hasar olabilir. Bu durumda, yerel otomobil bayilik başvurun ve yeni bir anahtar talep gerekir. Yeni anahtar hiç de ucuz bir onarım şekli değildir. Oldukça pahalıdır ve araca özel olarak sipariş edilir. Eğer anahtar çıkaracak iseniz servise başvurmalı ve anahtarın fabrikadan gelmesi için 15-30 gün arasında beklemeniz gerekir. Beklemek istemiyor iseniz Çin malı ürünlerin kodlaması mahalle arası anahtarcılar tarafından yapılmaktadır fakat pek de önerilen bir hizmet değildir. Aracınız yeni model bir araç değil ise düşünülebilir fakat yeni model araçlarda bu işlem aracın garanti şartlarına aykırıdır. Ama yetkili servislere göre 10 kat ucuz bir şekilde sorununuz çözülebilir. 
  3. Belki de motor kontrol ünitesi veya sensörleri sorunlu veya arızalıdır. Bu durumlarda daha fazla sorun giderme için elektronik konusunda uzmanlaşmış bir araba bayilik veya oto tamir dükkanı gitmek gerektirecektir.

Anahtar Değişimini Kasko Karşılamaktadır.


Araçlarda yedek anahtar yapımı konusunda birçok sigorta şirketi teminat vermekte olup orjinal yedek anahtar çıkartılması konusunda sigortanıza başvurabilirsiniz. Bu işlem hakkında sigorta acentenizden detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Arızanızı Bize Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız arızalar ve çözümleri ile ilgili olarak aklınıza takılanları bizlere sorabilir ve aynı gün cevaplarını alabilirsiniz. Soru sormak için yorum kısmını kullanınız ve araç marka modelinizi belirtmeyi unutmayınız.

Teknik Kaynak : - http://gpslivigno.com/how-to-disable-a-car-immobilizer/  https://cartreatments.com/car-immobilizer-systems-function-and-bad-symptoms/
Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: