Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır? Belirtileri Nelerdir?

Araçtaki birçok donanımın çalışma şekli araç hızına göre değişkendir. Ayrıca bazı donanımlar da araç hızına paralel olarak çalışır. Halk arasında km sensörü yada şanzıman hız sensörü olarak da bilen bu parça arızalandığı zaman araç kullanıcısının çok rahat anlayabileceği bazı belirtilerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu belirtilere bakarak arızanızı nedenini anlayabilir ve olası çözüm yollarını araştırabilirsiniz. Aşağıda km sensörü arızası nasıl anlaşılır bulabilirsiniz. 

Hız Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır


Araçta meydana gelen arızalara bakarak hangi sensörün arızalandığını anlayabilirsiniz. Hız sensörü ile bağlantılı çalışan 4 ana sistem mevcuttur. Hız sensörü arızalandığında bu 4 ana sistem çalışmayacaktır. Bunlar;

Hız Sensörü Arıza Belirtileri Nelerdir.

  1. Cruse Control (Hız Sabitleme Sistemi Çalışmaz) : Araçlarda hız sabitleme sisteminin çalışması için aracın anlık hızının motor kontrol ünitesi tarafından kontrol ediliyor ve biliniyor olması gerekir. Motor bu bilgileri alamadığı zaman güvenlik prosedürleri devreye girer ve hız sabitleyicisi kapatılır. Siz bu donanımı kullanamıyor iseniz sorun hız sensörü kaynaklı olabilir. Aracınızda hız sabitleme yok ise diğer belirtilere bakarak arızanızı teyit edebilirsiniz.
  2. Otomatik Vites Araçlarda Vites Geçişleri : Otomatik vites araçlarda vites geçişleri üç ana bilginin işlenmesi sonucu gerçekleşir. Bunlar aracın anlık hızı ve aracın motor devri, ve anlık gereken tork miktarı. Bu sistemde bu üç veriden biri düzenli olarak alınamaz ise araç ya yanlış vites değiştirmeye ya da hiç vites değiştirmemeye başlar. Otomatik vites araçlarda bu gibi sarsıntılı şiddetli ve düzensiz vites değiştirme sorunu yaşıyor iseniz arızanın kaynağı km sensörü olabilir. Benim aracım manuel ve hız sabitleyicim de yok diyorsanız bu parçanın arızası için alt kısımdaki diğer 2 belirtiye göz atmanızı rica ederiz. 
  3. Hız Göstergesi Arızası : Araçta hız düzgün okunamaz ise paralelinde hız göstergesi de düzgün çalışmayacaktır. Dijital göstergeli tüm araçlarda km sensörü arızalı ise hız göstergesi de çalışmayacak yada yanlış ve düzensiz çalışacaktır.
  4. Motor Arıza Lambası Aktivesi : Her bir parçanın doğru çalışıp çalışmadığı motor kontrol ünitesi tarafından sürekli kontrol edilir. Bir parça fabrikasyon değerlerinden farklı bir veri gönderimi yapıyor yada tamamen motor kontrol ünitesi ile iletişimi kesildi ise araç bunu bir arıza olarak kayıt eder ve araç gösterge panelinde motor arıza lambasının yanmasını sağlar. Burayı tıklayarak motor arıza lambası hakkında detaylı yazımıza göz atarak gerekli çözüm yollarına ulaşabilirsiniz.  

Otomatik şanzıman hız sensörü arızası yada diğer bir değişle abs hız sensörü arızası farklı şekillerde de ortaya çıkabilir fakat bu dört ana neden en sık karşılaşılan durumlardandır.


Arızanızı Bize anlatın Aynı Gün Cevaplayalın


Aracınızda yaşadığınız sorunları bize araç marka ve modelini de belirterek anlatır iseniz aynı gün içinde olası çözümlerini sizlerle cevap olarak paylaşmaktayız. Aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere sorularınızı pratik bir şekilde iletebilirsiniz. 
Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: