Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır? Yakıtı Etkiler mi?

Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır? Yakıtı Etkiler mi?

İçten yanmalı motorlarda birçok yeni gelişme olsa da soğutma sistemi 100 yıldır aynı prensipler üzerine çalışmaktadır. Dizel, Benzinli / LPG'li araçlarda soğutma sistemi motor bloğu içerisinden geçen su ile olmaktadır. Bu suyun sıcaklığının hem araç kullanıcısı tarafından hem de motor kontrol ünitesi ECU tarafından kontrol edilmesi gerekmektedir.


Hararet Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Hararet müşürü arızalanırsa araçta meydana gelebilecek 2 senaryo mevcuttur. Bunlar sırasıyla ;

Hararet Müşürü Arızası Belirtileri : 

 • Hareret göstergesinin hiç çalışmaması 
 • Hararet göstergesinin Yanlış Değerleri Göstermesi 

Hararet göstergesi hiç çalışmıyorsa anlamak kolaydır. Araç ısındığı zaman göstergenizdeki görülen motor sıcaklığı çok düşük gösterdiğinde bir sorun olduğunu ve sistemin doğru çalışmadığını anlayabilirsiniz. 

Fakat hararet göstergesi yanlış değerleri gösteriyor ise bunun anlaşılması çok daha güçtür. Normalden %20 daha az hararet derecesi gösteren bir müşürün tespitinin araç kullanıcısı tarafından fark edilmesi oldukça güçtür. 

Bunun tespiti için birkaç farklı yöntem mevcuttur. Araçta motordaki suyun ısısını ölçen tek bir nokta yoktur. Birçok farklı noktadan ısı ölçülerek motorun çalışması düzenlenir. Eğer hararet müşürü arızası olduğundan şüpheniz var ise aracın bir bilgisayara bağlanması ve motorun gerçek ısısı ile göstergede görülen değerlerin eşleşip eşleşmediği kontrol edilmelidir. Bu şekilde müşürün doğru çalışıp çalışmadığı netleştirilerek eğer var ise arızası giderilir. 

Hararet Müşürü Arızası Yakıtı Etkiler mi

Bizlere en çok sorulan sorular arasında olan Hararet Müşürü Arızası Yakıtı Etkiler mi ve hararet müşürü arızası stop etme sorunu yapar mı gibi sorular olmaktadır.  

Aracımızda bulunan hararet müşürünün motorun çalışmasına yada ateşleme sistemine bir etkisi bulunmamaktadır. bu nedenle araçta stop etme sorunlarının oluşmasına yada aracın normalden daha fazla yakıt tüketmesine bir etkisi olmaz. Bunlar şehir efsanesidir Diyebiliriz

Peki O Zaman Hararet Müşürü Arızası Önemsiz Mi?

Tabi ki Hayır... Araçtaki en önemli 3 veriden biriyi aldığınız bir parçadır. Bu veriler yağ lambası, hararet müşürü ve hararet göstergeniz ve motor arıza lambasıdır. Bu parçanın düzgün çalışmaması harareti takip edememenize ve bu nedenle de aracın motor ısısının normal değerlerin üzerine çıkması durumunda bunu fark etmemenize neden olacaktır ki bu durumda motorunuz fazla ısı nedeni ile hasar görmüş olacaktır. 

Bu nedenle hararet müşüründe bir sorun olduğunu düşünüyor iseniz kesinlikle ihmal etmemeli en kısa zamanda tamirin yada tespitinin yapılmasını sağlamanız gerekmektedir. 

Bize Sorun Aynı Gün İçinde Cevaplayalım

Aracınızda var olan arızaları yada merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz. Sorduğunuz sorulara aynı gün içinde cevap vermeye gayret ediyoruz. Aşağıda bulunan yorumlar kısmından araç marka modelinizi belirterek sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

3 yorum:

 1. aracımda hararet göstergesi çalışıyor fakat yanlış değer veriyor. ustalar kontrol etti müşür vb sorun bulamadılar. sorun nereden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olabilir misiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. öncelikle bu gibi bir arızanız var ise göstergenin ne gösterdiğine değil aracın bilgisayara bağlanıp beynin sensörden ne okuduğuna bakılması gerekir. Eğer sensör doğru okuyor göstergedeki değer yanlış ise gösterge arızası kesinleşmiş olur. GEçmiş olsun

   Sil
 2. Enjeksiyonlu lada samara hararet müşürü yerine cıvalı hararet takılmış araba ayagımı gazdan çekince silkelenme yapıyor bu sebebden olabilirmi

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.