Hararet Göstergesi Neden Yanar

Hararet Göstergesi Neden Yanar

Araçlarda hararet göstergesine ek olarak birde fazla hararet durumunda yanan bir uyarı lambası bulunur. Bazı araçlarda kırmızı bazı araçlarda sarı renkli olarak yanan bu hararet lambası aracınızın motor soğutma sıvısının üst sınıra kadar ısındığını ve motora zarar vermeye başlayacağını bildirir. Bu yazımızda  Hararet Göstergesi Neden Yanar ve Hararet göstergesi kırmızı yanıp sönüyor ise ne anlama geldiğini ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Hararet Göstergesi Neden Yanar

Her aracın motor soğutma sıvısı üst sıcaklık sınırı vardır. Bu sınır motorun dayanabileceğini en yüksek ısı seviyesine göre belirlenir. Bazı araçlarda 120 iken bazı araçlarda 150 derecelerde olabilir. Genelde yeni tip motorlar hararet'e çok daha dayanıklı yapıdalardır. Fakat eski tip motorlar 120 derece ısıdan sonra hasar almaya başlarlar. 


Yukarıdaki hasar eşiği aşıldığında araçlarda uyarı olarak hararet göstergesi yanar. Bu ışık aracın yüksek ısılarda olduğunun ve acilen düşmesi gerektiğini düşmez ise motorun hasar alacağını araç sürücüsüne bildirir. Bu aşamadan sonra araç sürücüsünün davranışları motorun aldığı hasar miktarını belirleyici en büyük etmendir. Burayı tıklayarak bu gibi hararet durumlarında neler yapabileceğinizi detaylı olarak anlattığımız konumuza göz atmanızı tavsiye ederiz. 

Araçlarda Hararet lambasını yakacak kadar hararetin yükselmesine neden olabilecek arızalar şu şekildedir.

 1. Radyatör Fan Rulmanı Arızaları
 2. Fan Müşürü Arızası 
 3. Hararet Müşürü Arızası
 4. Radyatör Fanı Kanatlarının Kırılması
 5. Radyatör Peteklerinin İçten Yada Dıştan Tıkanması
 6. Soğutma Sisteminde Sıvı Kaçaklarının Olması
 7. Kayış Kopması 
 8. Gergi Rulmanı Arızaları Nedeni ile Gevşek Kayış Sorunları
 9. Su Pompası (Devirdaim) Arızası
 10. Silindir Kapak Contası Sorunları
 11. Soğutma Sıvısının paslı kirli yada akışkanlığını azaltan Etmenler

Bu nedenlere ek olarak farlı arızalar da hararet sorunlarına neden olabilir. Burada belirtilen 11 madde muhtemel olan ve en sık karşılaşılan nedenlerdendir. 

Hararet Göstergesi Kırmızı Yanıp Sönüyor : Araçlarda hararet göstergesi yok ise (örneğin Hyundaı Serilerinin birçoğunda hararet göstergesi hiç yoktur. Hararet uyarısı sadece araç harareti kritik duruma kadar yükselince sürücüye ışıkla bildirilir.) araçta bir uyarı ışığı yanıp sönerek sürücüye araç hararetinin kritik düzeye ulaştığını bildirir. 

Tüm Hararet Sorunlarına Sitemizde Bir Çözüm Mevcut

Araç hararet sorunları ile ilgili onlarca farklı konu ve çözüm yolu sitemizde mevcuttur. Bu yazımızda neden yandığından bahsediliyor olsa da birçok konumuzda çözüm yolları mevcuttur. Kategorilerden soğutma sistemi arızalarına göz atarak birçok faydalı bilgiye hızlı şekilde erişebileceğinizi unutmayınız.

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda yaşanan tüm arızalar ve çözümleri ile ilgili olarak sorularınızı bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modelinizi de belirterek sorularınızı hızlı bir şekilde bizlere iletebilirsiniz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

 1. İyi aksamlar ustam benim Nissan kasgai tokno pack sport 2012 model arabam var motor suyu kapağından motor çalışınca suyu geri üfleme ve kapaktan basınçlı su puskurtmesi var nedeni ne olabilir

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.