Gergi Bilyası Ses Yapar mı? Triger V Kayışı Gergisi Bilya Sesi

Gergi Bilyası Ses Yapar mı? Triger V Kayışı Gergisi Bilya Sesi

Araçlarda krank milinin hareketini diğer hareketleri parçalara aktarmak üzere kullanılan birden fazla kayış bulunur. Bunlar Triger Kayışı, V Kayısı Gibi kayışlardır. Tek bir kayış krank milinden aldığı dönüş hareketini birden fazla parçaya aktarır. Bu nedenle kayışın gergin ve stabil olması adına ara kısımlara geri bilyası konumlandırılır. Söz konusu Gergi Bilyası Ses Yapar mı, Aşağıdaki konumuzda gergi bilyası arızası nasıl anlaşılır detaylıca öğrenebilirsiniz.

 

Gergi Bilyası Ses Yapar mı

Bilyalar, diğer adı ile rulman, hareketli bir parça olduğu için belirli bir kullanım ömrü vardır. Bu ömrü tamamlamaya yakın sesli çalışmaya başlayacaktır. Yani sorumuzun cevap evet gergi bilyası ses yapar. 

Bu aşamada yaptığı sesten çok sesin ne aşamada olduğu ve vereceği zarar çok daha önemlidir. Araç çalışırken motordan birçok farklı ses gelir. Bu seslerinden hangisinin örneğin; v kayışı bilya sesi yada triger gergi bilya sesi olduğunu anlamanız zor olsa da birkaç küçük tüyo ile imkansız değildir. Aşağıda söz konusu sesleri ayırt edebilmeniz için bilgiler bulunmaktadır. 

Gergi Bilyası Arızası Nasıl Anlaşılır

Gergi Rulmanının sesi tipiktir ve genelde değişmezler, Bu ses devire göre artan yada azalan ince tiz bir uğultuya benzer bir sestir. Motor devrine göre farklı miktarlarda gelirler. Arızanın aşamasına anlamak adına bu ses ilk başlarda belli belirsiz duyulsa dahi ilerleyen zamanlarda motor sesini bastırarak araç içerisinden sizin de duyabileceğiniz bir seviyeye kadar yükselir. 

  • V Kayışı Bilya Sesi : Genellikle daha kolay fark edilebilen motorun yüzeyinde birçok modelde gözle görülebilen bir konumda olan bir rulmandır. Bu nedenle fark edilmesi çok daha basittir. Aracı çalıştırın. Rölantide araç çalışırken motor kaputunu açın. V kayışı gergisi aracın sol kısmında yan tarafından alt kısma doğru olan boşlukta bulunur. Araçta duyduğunuz sesin kaynağının bu kısımda v kayış gergisinden gelip gelmediğini bu şekilde kontrol edebilirsiniz.
  • Triger Gergi Bilya Sesi : Genellikle daha zor duyulan çok daha alt frekans bir sestir. Triger kayışı ve içerisindeki kasnak kapalı muhafazlar içerisinde olduğu için ses dışarıya daha az ulaşır. Bu ulaşan az miktar ses, farklı yankılar sebebi ile kaynağın tespitini biz sıradan araç kullanıcıları için zor bir hal almasına neden . O yüzden bu tip bilyalar üzerinde ses olup olmadığının kontrolü yetkili kişilerce yapılmalıdır. 

Gergi Rulmanı Sesi İhmal Edilirse Ne Olur


Kasnak ve gergiler ses yapmaya başladı ise arıza yapmaya başladığı ve bozulma evresinde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu aşamada eğer ihmal edilir ise zamanla bilya tamamen kitlenebilir ve bu durum kendisine bağlı kayışa mukavemet uygulayabilir. Bu durum ise kayışın kopmasına ve yolda kalmanıza neden olabilir. Hatta bazı hayati parçalar bu kayışlara bağlı olduğu için çok ciddi motor arızalarına da sebep olabilirler. Bu ciddi parçalar Egzantirik - Kam mili , Devirdaim pompası gibi hayati öneme haiz parçalar bu kayışlara bağlıdır. Gergi rulmanı ses yaparmı konumuzun en önemli başlığı belki bu başlıktır. 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım


Aracınızda var olan arızaları bizlere sorabilirsiniz. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorum kısmına
 araç marka ve modelinizi de belirterek sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. Sorulan sorulara aynı gün
 içinde cevap vermekteyiz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: