Fren Limitörü Arızası Nasıl Anlaşılır

 Fren limitörü, ABS sistemine benzer bir fren sistemidir. ABS sistemi olmayan araçlarda fren limitörü bulunur. Fren limitörü içerisinde bulunan pistonlar vasıtası ile frenlere hidrolik sıvısının basınçlı bir şekilde yönlendirilmesini sağlamaktadır. Bu yazımızda Fren limitörü çalışmıyor ise nasıl anlayabileceğinizi ve fren limitörü bozulursa ne olur öğrenebilirsiniz. 

Fren Limitörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Fren limitörü arızasını anlayabileceğiniz tipik belirtiler mevcuttur. Bu belirtileri izleyerek aracınızdaki arızanın kaynağı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Fren limitörü arıza belirtileri arasında en sık görülenleri aşağıda belirtilmiştir. 

 1. Hidrolik Kaçağı Görülür
 2. Hidrolik Yağı Eksiltmesi Yaşanır
 3. Fren Pedalı Sertleşir yada
 4. Fren Pedalı Yumuşar
 5. Fren Hiç Tutmayabilir
 6. Fren Sadece Belli Tekerlerde Tutmayabilir
 7. Frenlerken Araç Bir Yöne Çekebilir
 8. Fren Basılı Kalabilir
 9. Frenler Hiç Tepki Vermeyebilir

Fren Limitörü Bozulursa Ne Olur

Fren limitöründeki arızaya bağlı olarak yukarıdaki belirtilerin de hangisinin ortaya çıkacağı farklılık gösterir. Yukarıda bulunan fren limitör arızası belirtilerinin nasıl gerçekleştiğini aşağıda görebilirsiniz.

 • Bu belirtilerin nedeni fren limitörünün görevini anladığımızda kafanızda daha net şekillenebilir. Fren limitörü ana 1 giriş pistonu ve hidrolik giriş ucu olan 2 küçük piston ile ön ve arka frenlere 2 şer tane hidrolik çıkışı bulunan bir parçadır (Resim 1'e bakınız)
 • Bu pistonlardan hidrolik yağının pompalandığı ana piston arızalandığında frenler boşalabilir ve hiç fren tutmayabilir. Eğer ön ve arka frenlere basınç sağlayan iç küçük pistonlardan birinde arıza var ise ön yada arka frenler tutmayabilir (arızalı olan pistona göre değişir) 
 • Eğer pistonlarda sorun yok fakat limitör çıkışlarında bir tıkanma söz konusu olur ise 3 tekerin normal şekilde frenlemesi olurken bir tekerin hiç frenlememesi durumu görülebilir. Bu da fren yapıldığında aracın sağa yada sola çekmesine neden olacaktır (tutmayan tarafın tersine doğru çekme görülür. Sağa çekiyorsa sol tekerler zayıf tutuyor demektir. Sola çekerse de sağ tekerler )
 • Eğer bağlantılarda bir hidrolik kaçağı var ise frenler zayıflar ama kaçağın ne aşamada olduğunu bağlı bir şekilde fren tutmaya devam edebilir. 
 • Fren limitörünün pistonları açık konumda sıkışık kalır ve bu şekilde arıza verir ise frenler basılı konumda kalabilir. Araç freni bıraksanız dahi frenlemeye devam eder pedal tepkileri işlev dışı kalır. 
Yukarıda da görülebileceği üzere fren limitörü arızası ciddi sonuçlar üretebilecek bir potansiyeli sahip ve ihmal edilmemesi gereken bir arızadır. Eğer frenlerde sorun olduğunu düşünüyor iseniz araç kesinlikle kullanılmamalıdır ve bir çekici aracılığı ile araç servise çekilmesi gerekmektedir. 

Fren Limitörü Tamiri Nasıl Yapılır

Fren limitörü eşdeğer yada kıyas parçası olan ABS pompasına kıyasla çok daha ucuz bir mekanik parçadır. Bu nedenle genelde hiçbir serviste tamiri ile uğraşılmadan yenisi ile değiştirilir. Fren limitörü tamir takımı parça satılan dükkanlardan temin ediliyor olsa dahi hem güvenlik kaygıları hem de ileriye dönük sorun yaşanma ihtimalleri nedeni ile yenisi ile değiştirilmesi daha uygun olacaktır.

Arızanızı Bize Sorun, Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız sorunlar ve arızaları bizlere sorarak aynı gün içinde cevap alabilirsiniz. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorumlar bölümünü kullanabilirsiniz. Soru sorarken araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız. Sorunuzu detaylı olarak yazmanız çok daha kesin cevaplar almanıza fayda sağlayacaktır.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: