Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

Far Rölesi Ne İşe Yarar : Otomatik yada Manuel Far rölesi, yaygın far motor röle olarak bilinen, motorlu veya otomatik farlar ile donatılmış araçlarda bulunan bir bileşendir, ve içerisinde akım ile değişen bir anahtar devresi bulunur . Far rölesi, fara giden akım gücü kontrol eden ve açmalarını ve kapatmalarını sağlayan elektrik rölesidir. Akım röleye verildiğinde, fara güç devresi tamamlanır ve yada fara giden güç kesilir. Bu yazımızda Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır ve far rölesi bozulursa ne olur detaylı olarak bulabilirsiniz. 

Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

1. Farlar Hiç Çalışmıyor :  Arızalı bir far rölesinin ilk belirtilerinden biri açılmayan farlardır. Far rölesi arızalı olursa, far motorların farları açması için güç sağlanamaz. siz farları ne kadar açmaya çalışırsanız çalışın farlar kapalı konumda gibi akım hiçbir zaman gitmiyor olacak, ve bu nedenle sürücü için herhangi bir yol aydınlatıcı ışık sağlamak mümkün olmayacaktır.

2. Farlar Sürekli Çalışıyor :  Arızalı Far rölesinin bir diğer belirtisi de açık pozisyonda kalan farlardır. Farlar açıldığında röle arızalanırsa, farlar açık pozisyonda kalır. Farlar hala ileriye dönük aydınlatma sağlamak mümkün olabilir, ancak farları kapatmak mümkün olmayacaktır. Farın kapanması için aracı stop ettikten sonra bazı koruma yazılımları economy mod gibi durumların devreye girmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz.

3. Farlar Düzensiz Çalışıyor Kendiliğinden Açılıp Kapanıyor :  Düzensiz far aktivitesi far röle arızasının başka bir belirtisidir. Arızalı bir röle far motorların arızaya ve hatalı şekilde davranışına neden olabilir. Farlar aniden açılıp kapanabilir, kendi başlarına, ya da hızla açılıp kapanarak farların uygun aydınlatma sağlamasını engelleyebilir. Hatalı bir motor veya kablolama da benzer belirtiler üretebilir, bu nedenle aracın düzgün bir şekilde teşhis olması şiddetle tavsiye edilir.

Son 15 yıldır üretilen tüm otomobillerde bulunan ve öncesinde üretilen birçok modelde görülen far rölesi, sık sık arızalanmasa da arızalandığında tespiti biraz zor bir parçadır. Bunun nedeni ilk olarak akla elektriksel yada ampul patlaması gibi sorunların ortaya çıktığının düşünülmesidir.

Far Rölesi Nasıl Bağlanır

Öncelikle normal donanım seviyesinde üretilen bir araçta beş ila dokuz adet röle bulunur. Bu roleler arasından hangisinin far rölesi olduğunu ayırt etmek için araç kullanım kılavuzuna bakmanız gerekebilir. Ayrıca her rölenin farklı direnç değerleri olabilir. Bu nedenle yerine aldığınız rölenin aracınıza uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Far rölesi bir fişe benzer deliklere fişlerin geleceği yöne göre bağlanır. Eğer araç bakım onarımı konusunda hiçbir tecrübeniz yok ise bu işlemleri biz uzmana yaptırmanızı öneririz. 

Arızanızı Bize Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız tüm sorunları bizlere sorabilir ve aynı gün içinde cevap alabilirsiniz Soru sormak için aşağıda bulunan yorum bölümüne araç marka ve modelinizi de belirterek sorularınızı sorunuz. 

Teknik Kaynaklar : - https://itstillruns.com/headlight-relay-switch-problems-7901110.html 
Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: