Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

Far Rölesi Ne İşe Yarar : Otomatik yada Manuel Far rölesi, yaygın far motor röle olarak bilinen, motorlu veya otomatik farlar ile donatılmış araçlarda bulunan bir bileşendir, ve içerisinde akım ile değişen bir anahtar devresi bulunur . Far rölesi, fara giden akım gücü kontrol eden ve açmalarını ve kapatmalarını sağlayan elektrik rölesidir. Akım röleye verildiğinde, fara güç devresi tamamlanır ve yada fara giden güç kesilir. Bu yazımızda Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır ve far rölesi bozulursa ne olur detaylı olarak bulabilirsiniz. 

Far Rölesi Arızası Nasıl Anlaşılır

1. Farlar Hiç Çalışmıyor :  Arızalı bir far rölesinin ilk belirtilerinden biri açılmayan farlardır. Far rölesi arızalı olursa, far motorların farları açması için güç sağlanamaz. siz farları ne kadar açmaya çalışırsanız çalışın farlar kapalı konumda gibi akım hiçbir zaman gitmiyor olacak, ve bu nedenle sürücü için herhangi bir yol aydınlatıcı ışık sağlamak mümkün olmayacaktır.

2. Farlar Sürekli Çalışıyor :  Arızalı Far rölesinin bir diğer belirtisi de açık pozisyonda kalan farlardır. Farlar açıldığında röle arızalanırsa, farlar açık pozisyonda kalır. Farlar hala ileriye dönük aydınlatma sağlamak mümkün olabilir, ancak farları kapatmak mümkün olmayacaktır. Farın kapanması için aracı stop ettikten sonra bazı koruma yazılımları economy mod gibi durumların devreye girmesini beklemek zorunda kalabilirsiniz.

3. Farlar Düzensiz Çalışıyor Kendiliğinden Açılıp Kapanıyor :  Düzensiz far aktivitesi far röle arızasının başka bir belirtisidir. Arızalı bir röle far motorların arızaya ve hatalı şekilde davranışına neden olabilir. Farlar aniden açılıp kapanabilir, kendi başlarına, ya da hızla açılıp kapanarak farların uygun aydınlatma sağlamasını engelleyebilir. Hatalı bir motor veya kablolama da benzer belirtiler üretebilir, bu nedenle aracın düzgün bir şekilde teşhis olması şiddetle tavsiye edilir.

Son 15 yıldır üretilen tüm otomobillerde bulunan ve öncesinde üretilen birçok modelde görülen far rölesi, sık sık arızalanmasa da arızalandığında tespiti biraz zor bir parçadır. Bunun nedeni ilk olarak akla elektriksel yada ampul patlaması gibi sorunların ortaya çıktığının düşünülmesidir.

Far Rölesi Nasıl Bağlanır

Öncelikle normal donanım seviyesinde üretilen bir araçta beş ila dokuz adet röle bulunur. Bu roleler arasından hangisinin far rölesi olduğunu ayırt etmek için araç kullanım kılavuzuna bakmanız gerekebilir. Ayrıca her rölenin farklı direnç değerleri olabilir. Bu nedenle yerine aldığınız rölenin aracınıza uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Far rölesi bir fişe benzer deliklere fişlerin geleceği yöne göre bağlanır. Eğer araç bakım onarımı konusunda hiçbir tecrübeniz yok ise bu işlemleri biz uzmana yaptırmanızı öneririz. 

Arızanızı Bize Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız tüm sorunları bizlere sorabilir ve aynı gün içinde cevap alabilirsiniz Soru sormak için aşağıda bulunan yorum bölümüne araç marka ve modelinizi de belirterek sorularınızı sorunuz. 

Teknik Kaynaklar : - https://itstillruns.com/headlight-relay-switch-problems-7901110.html 
Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

5 yorum:

 1. Selamlar 93model Broadwayin park ve uzun farlar yanıyor kısa farlar yanmıyor sizce sıkıntı nedir birde kısa far sigortası nerededir şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 2. Selamlar Broadwayin park ve uzun farlar yanıyor kısa farlar yanmıyor sizce sıkıntı nedir birde kısa far sigortası nerededir şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Araç 2009 model Opel ınsıgla araçda sıkıntısı bir sefer selektör yaptım araç ın uzunları takılı kaldı bana yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 4. 2008 tata telcoline aracım var kontak açıldığında farlar direk yanıyor kontak açık pozisyonda olduğunda farları söndürmek mümkün olmuyor kontak kapandığında farlar sönüyor sadece sebebi ne olabilir yardımcı olabilirmisiniz

  YanıtlaSil
 5. Aracım peugeot 206 xr 2000 model 1.4 benzinli.problem aracim hareket halindeyken eğer farları acar isem özellikle yokuş aşağı iner iken debriyaj fren yapınca devir nere ise sifirlanacak gibi oluyor.eger ikinci bir elektriksel sistem devreye sokar isem örnek müzik çalar iste o zaman aracım özellikle yokus aşağı iner iken fren debriyaj ve devir sıfıra kadar durup stop etmeye meyilleniyor.ve eğer üçüncü bir elektriksel sistemi devreye sokarsam cam silecekleri gibi işte o zaman artık stop kaçınılmaz oluyor.bu olaylar benzinde yada gazda kullar iken fark etmiyor.aracin benzin pompası değişti enjektörler değişti orijinal boğaz kelebeği alındı.atesleme bobini orijinal sıfır alındı.sarj dinamosu yüksek amper yeni alındı ölçümlerde değerler normal.aku yuksek amper 72 amper alındı.hala sorun devam ediyor.yardiminiz olursa sevinirim.

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.