Fan Müşürü İle Hararet Müşürü Aynı Mı?

Fan Müşürü İle Hararet Müşürü Aynı Mı?

 Araçlarda soğutma sistemi sıvısının ısısını kontrol eden onlarca sensör bulunur. Bu veriler söz konusu sensörlerden alınarak araçtaki birçok sistem için çalışma belirleyici şeklinde motor kontrol ünitesi tarafından işlenir. Bunlardan ikisi de Fan müşürü ve hararet müşürüdür. 


Fan Müşürü İle Hararet Müşürü Aynı Mı?

Bu iki müşür birçok kişi tarafından sıklıkla karıştırılır, aynı görevde oldukları düşünülür. Fakat bu iki müşürün görevi birbirinden tamamen farklı ve birbirinden bağımsızdır. Aşağıda iki müşürün de görevi detaylı olarak açıklanmıştır. Olası arızaları durumunda ortaya çıkacak belirtiler ve araca etkileri de farklı olacaktır.

Fan müşürü Nedir? Ne İşe yarar?

Fan müşürü araçta motor soğutma suyunun sıcaklığına göre radyatör fanının açılıp açılmamasını sağlayan bir müşürdür. Genellikle çift kademeleridir. Araç soğutma sıvısı 85 ila 90 santigrat dereceye ulaştığında fan devreye girer. Fanın devreye girebilmesi için fan müşürünün sorunsuz olarak çalışması gerekmektedir. Çok sıcak havalarda yada aracın ön kısmından hava akışı alamadığı sıkışık trafikte araç ilk derece fanı açsa bile soğutma yeterli gelmeyebilir. Bu aşamada ikinci kademe yüksek devir fan açılması gerekir Yine fan müşürü düzgün çalışıyor ise 100-110 santigrat dereceye ulaşan motor soğutma sıvısı sonrası yüksek devir fan çalışarak motor sıvısını soğutarak harareti önler. Arızası durumunda ise bu fanlar doğru çalışmayacağı için aracın hararet yapmasına ve motorun yüksek ısı nedeni ile zarar görmesine neden olabilir.

Hararet Müşürü Nedir? Ne İşe Yarar?

Hararet müşürü ise aracın motor soğutma sıvısının ısı derecesini santigrat cinsinden araç gösterge paneline yansıtılması görevini görür. Bu parça arızalanması durumunda motor suyu sıcaklığı ya hiç okunamaz, ya da farklı hatalı dereceler gösterge paneline yansır. Bu durumda da araç kullanıcısı motorun gerçek ısısını öğrenemediği için olası hararet durumunda önceden önlem alabilme ve önleyebilme ihtimalini ortadan kaldırmış olur. Hararet müşürü arızası nasıl anlaşılır konumuza burayı tıklayarak göz atabilir ve daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 

Bu Parçalar Ne Kadar Önemli

İki müşür de üstendiği görev bakımından son derece önemli ve arızası durumunda motora direkt olarak hasar verebilecek potansiyeli bulunan parçalardır. Derece olarak fan müşürü arızası biraz daha riskli olsa da iki arızanın da ihmale gelmeyecek kadar ciddi arızalar olabileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle söz konusu parçalarda bir arıza olduğundan şüphe ediyor iseniz vakit kaybetmeden tamirini yaptırmanız önemlidir. 

Arıza Yada Sorularınızı Bize Sorun Cevaplayalım

Araç marka ve modeliniz ile yakıt tipini belirterek aşağıda bulunan yorum kısmından aklınıza takılanları yada aracınızda var olan arazıları bizlere sorabilirsiniz. Sorulan sorulara aynı gün içinde cevap vermeye gayret ediyoruz. Fan müşürü ve Hararet Müşürü Aynı Şey mi Konusu Sonu.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: