Fan Müşürü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Fan Müşürü Arızası Belirtileri Nasıl Anlaşılır

Fan müşürü, Motor soğutma suyunun sıcaklığını santigrat cinsinden ölçen ve söz konusu su belli ısılara geldiğinde radyatör fanının farklı devirlerde dönmesini sağlayan bir parçadır. Motorun sağlıklı çalışabilmesi açısından hayati öneme sahip olan bu parçanın kısmi yada tamamen arızalanması durumunda ortaya belirgin belirtiler çıkmasına neden olur. Bu belirtileri anlayarak fan müşürünün arızalı olup olmadığı nasıl anlaşılır öğrenebilirsiniz.Fan Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır

Yukarıda da belirtildiği gibi fan müşürünün görevini yerine getirmemesi durumunda bazı belirtiler ortaya çıkacaktır. Bu belirtiler şunlardır

  • Sıkışık Trafikte Yüksek Hararet : Fan müşürü hiç çalışmasa bile araç seri şekilde seyir halinde iken ön panjur ızgaralarından alınan hava ile radyatörlerdeki su soğutulacağı için hararet yükselmez. Fakat fan müşürü arızalı ise aracın hareketsiz iken yada yavaş hareket ettiği durumlarda motor suyu sıcaklığı olması gerektiğinden yüksek seviyelere çıkar. Araç 60-100 km hızlara çıktığında ise normal seviyelere düşer. Aracınızda bu gibi bir sorun var ise fan müşürü arızalanmış olabilir. 
  • Fanın Normalden Yüksek Derecelerde Açılması : Motor soğutma sisteminde radyatör fanı, aynı evlerde kullanılan vantilatörler yada klimanız gibi üfleme dereceleri farklılık gösterir şekilde çalışır. Örnek vermek gerekir ise motor soğutma sıvısı 90 santigrat derecede farklı RPM seviyesinde dönerken 110 Derecede daha yüksek bir RPM seviyesinde döner. Eğer ilk kademe fan dediğimiz 90 derecede fan açılmaz ise (arıza sebebi ile) araç normalde 90 derecede sabitlenmesi gereken motor suyu sıcaklığı 110'larda gezinir. Bu gibi bir durum aracınızda görülüyor ise fan müşürü arızası olduğu düşünülebilir. 
  • Aracınız Normalden Daha Soğuk İse : Bu durum iki farklı parçadan kaynaklanıyor olabilir. Birincisi termostat ikincisi ise fan müşürü arızası nedeni ile fanın erken açılması ve ısının daha düşük seyretmesidir. Fan 85-89 derecede açılması gerekir iken 70'de açılır ise aracınızın soğutma suyu normalde 90 olması gerekir iken 70 derecelerde gezinecektir. Bu durum da fan müşürü yada termostat parçalarında bir sorun olduğunu düşündürebilir.
  • Araçtan Gelen Ses : Radyatör fanı, çalıştığında özellikle de yüksek RPM seviyelerinde araç içinden dahi duyulan yüksek bir pervane sesi duyulmasını sağlar. Aracınız normalden erken an açıyor ise yada fan sürekli açık kalıyor ise sesten bunu kolayca anlayabilirsiniz.

Fan Müşürü Arızası Ne Derece Önemli

Kısa bir cevap vermek gerekir ise ihmal edilemeyecek kadar ciddi bir sorundur diyebiliriz. Fan müşürü kendi başına arızası değişimi parça maliyeti işçiliği gibi birçok farklı yönden baksak bile gayet zahmetsiz, ucuz bir arızadır. Fakat arızanın giderilmediği durumlarda motorun komple işlevsiz kalmasına varana dek birçok ağır sorunun ortaya çıkmasına neden olacak kadar hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle söz konusu parçada bir sorun olduğunu düşünüyor iseniz mutlaka ve mutlaka bir servis ile görüşmeli ve zaman kaybetmeden kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Arızanızı Bize Sorun, Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan yada şüphelendiğiniz tüm arıza konularında aklınıza takılanları bizlere sorabilirsiniz. Sorular aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorumlar bölümüne araç marka modelinizi belirterek sorularınızı sorabilirsiniz.
Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

  1. Merhaba otomatik vites aracımda sadece d konumunda geç ve silkeleyerek kalkıyor birdahada yapmıyor aracı ilk çalıştırıp kullanırken oluyor diğer viteslerde sorun yok bilgi verirmisiniz

    YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.