EPC Işığı Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?

EPC Işığı Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?

Epc Lambası, Alman araçlarında bulunan bir uyarı ışığıdır. Volkswagen Seat Skoda ve Audi grubu araçlarında mevcut olan bu ışık motor kontrol ünitesince tespit edilen arızaların gösterge paneline yansımasıdır. Epc Işığı sarı renkli bir uyarı lambasıdır. Bu konumuzda EPC Işığı Neden Yanar ve EPC Işığı Nasıl söndürülür detayları bulabilirsiniz.


EPC Işığı Neden Yanar

EPC ışığı bir nevi motor arıza lambası'nın alman malı araçlarında karşılığı gibidir. Bu nedenle ne sebeple yandığının onlarca farklı sebebi olabilir. Aşağıda bu sebeplerden en sık karşılaşılanları ve en olasıları sıralamaya çalıştık. Bu nedenler;

 1. Fren Müşürü Arızası Nedeni İle Yanar : En sık karşılaşılan nedenlerden birisidir. Aynı zamanda En pratik ve en masrafsız arızalar arasındadır. Kolaylıkla ve düşük maliyetle müşürün değişmesi ile sorun çözülür
 2. Boğaz Kelebeği Arızası Nedeni İle Yanar : Araçlarda gaz kelebeği konumu, açıklığı rölanti sensörü gibi gaz kelebeği ve çevresindeki parçalardan alınan sensor verileri fabrika verilerinden farklı olursa söz konusu ışık yanacaktır. Işığa ek olarak tekleme, gaz yememe ve performans sorunları da görülür. Genellikle stop etme sorunu sıklıkla karşılaşılır. Çözümü ise bazı durumlarda boğaz kelebeği konum kalibrasyon ayarı ile çözülebilirken bazı durumlarda maliyetli parça değişimleri gerekebilir. 
 3. Lambda Sensörü Arızası Nedeni İle Yanar : Motor arıza lambalarının genellikle %70'inden sorumlu olan sensörlerden olan Lambda Sensörü, (Bir diğer adı ile oksijen sensörü) arızalı olması durumunda söz konusu ışığın yanmasına neden olacaktır.
 4. ABS Sistemi Arızaları : Fren disklerinde bulunan ABS sensörleri ve Fren sistem basıncı ölçen sensörler ve bazı durumlarda da fren pedalı sensörü gibi farklı elektronik sistemlerden alınan veriler arızalı olmaları durumunda referans değerlerden farklı olacak ve söz konusu lambanın yanmasına neden olacaktır. Çözümü ise hangi sensörde arıza olduğunun tespiti ve söz konusu parçanın değişimi şeklindedir. 
 5. Direksiyon Sistemi Arızaları : EPC Lambası Neden Yanar sorusuna en sık karşılaşılan nedenlerden birisi de direksiyon sisteminde meydana gelen arızalardır.
 6. Değişik Motor Arızaları : Farklı parçalarda meydana gelebilecek (Bobin, Buji vs) arızalar yukarıda bahsedilen oksijen sensörünün farklı değerer okumasına neden olarak EPC lambasının yanmasına neden olabilir. Çözümü İse: araç bir OBD cihazına bağlanarak arızalı parça tespiti yapılarak tamiri yada değişimi yapılarak sorun çözülür. 

EPC Işığı Nasıl Söndürülür


EPC Lambasının tetikleyicisi Motor kontrol ünitesi Yani ECU'dur. Bu nedenle söndürme işlemi de motor kontrol ünitesine bilgisayarla bağlanarak arıza kayıtlarının silinmesi şeklindedir. Fakat arıza giderilmeden Sarı EPC ışığı söndürülür ise tekrar yanması kuvvetle muhtemeldir. Bu nedenle söndürmek için öncelikle neden yandığını araştırıp bulmak ve sonrasında tamirini yaptırmak gerekir. Sonrasında EPC lambası bir daha yanmamak üzere söndürülür. 

EPC Lambası Yanması Tehlikeli Mi

Genellikle Volkswagen Golf, Volkswagen polo, Volkswagen bora, Volkswagen Passat , Seat Leon, Volkswagen Jetta, Audi A Serisi, Skoda Octavia Gibi araçlarda bulunan bu EPC arıza Lambası, nedeninin ne olduğunu bilmeden tehlikeli olup olmadığını anlamak mümkün değildir. Arızanın ne derece önemli olduğunu anlamak için araç bilgisayara bağlanarak arızanın tespiti yapılması gerekmektedir. 

Arızanızı Bize Sorun, Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan arızaları araç marka ve model ile Dizel benzinli şeklinde marka ve model belirterek sorar iseniz aynı gün içinde cevap vermekteyiz. Aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

5 yorum:

 1. merhabalar, lamba bir yanıyor bir sönüyor kontrol ettirmeli miyim yoksa bu şekilde devam etsem bir sorun olur mu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar. bir arıza ışığı yanıyor ise her ne olursa olsun kontrol ettirmek gerekir. Basit bir neden olabileceği gibi ciddi bir sorun da olabilir. Geçmiş olsun

   Sil
 2. Epc yanıyor istop edince, normale dönğyor sebep ne olabilir ? Teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Araç stopdayken epc ışığı yanıyor motoru çalıştırın a sönüyor normalmidir

  YanıtlaSil
 4. Yeni aldığım vosvagen tiguan benzinli aracım mototot stopken epc ışığı yanıyor marş yapınca sönüyor normalmidir

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.