Ecu Resetleme Nasıl Yapılır? Kalibrasyon Dahil
Çoğu otomobil, dünyanın farklı bölgelerinde, farklı yaştaki erkekler ve kadınlar ve sürüş becerisi seviyeleri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Farklı araba modelleri farklı sıcaklık, arazi ve irtifalarda çalışabilir ve farklı saflık ve oktan derecelerine sahip farklı yakıtlar kullanırlar. Bununla birlikte, otomobillerin ECU veya Elektronik Kontrol Ünitesi herkesin gereksinimlerine uyacak şekilde önceden ayarlanmıştır ve sahiplerinin bireysel sürüş tarzına uyarlanabilir. Pek çok insan, araçlarının ECU sistemi üzerinde hiçbir kontrole sahip olmadıklarını düşünüyor, ancak durum böyle değil. Bu arizabilgi.blog makalesi, bir araç sahibine ECU sisteminizi aracınızın garantisine zarar vermeden nasıl sıfırlayacağı konusunda talimat verecektir 

  

Ecu Resetleme Nasıl Yapılır

Videomuza göz atın. 

Artık ECU sisteminizi sıfırlamaya karar verdiğinize göre , şu talimatları izleyin ve güvende olun:

1- Normal çalışma sıcaklığına getirmek için arabanızı yaklaşık 15 dakika sürün. 

2 - Şimdi durun, arabanızın kaputunu açın ve aküden topraklama kablosunu çıkarın. Kablonun ucunun arabanızın başka herhangi bir metal yüzeyiyle temas etmediğinden emin olun. 

3 - 5 dakika bekleyin.

4 - ECU sisteminin kapasitörlerini fren lambalarından tamamen boşaltmak için frene yaklaşık 20 - 30 saniye basın. Şimdi Ecu sistemi tüm verilerini sıfırlamıştır.

5 - Şimdi, topraklama kablosunu aküye yeniden bağlayın ve kaputu kapatın. 
ECU sistemini sıfırlamaya yönelik temel adım , akü haricinde yedek güç kaynağını tamamen kaldırmaktır . Değerlerin kaydedilmesini sağlamak için, arabalarda doğrudan aküye giden bir sigorta bulunur. Genellikle bu, radyonuzu çalıştıran aynı sigorta ve hattır. Bu yöntem ile ilgili temel bilgileri alt kısımda bulabilirsiniz.


Araç Beyni Resetleme Nasıl Yapılır - 2. Yöntem

Kaputunuzu açıp akünün toprak kablosunu çıkarmak yerine, radyonuzu veya ayak lambalarınızı çalıştıran sigortayı çekerek de aküyü arabanızdan ayırabilirsiniz. Bu sigortayı, sigorta kutunuzun yanında, genellikle ayak lambası kontrollerinin sağ alt tarafında bulabilirsiniz. Bu yöntem için aşağıdaki adım adım talimatları izleyin:
1 - Arabanızın anahtarını çıkarın 
2 - Sigortayı da çıkarın 
3 - 15 saniye bekleyin ve tekrar takın
Bu, arabanızın ECU sisteminde kayıtlı olan herhangi bir uzun süreli belleği kaldırmanın daha kolay bir yoludur .

Önemli Not : Akü kutup başlarını birbirine değdirmeniz yada araç metal aksamlarına temasınız durumunda başta akü ve sıfırlamak istediğiniz motor beyni olmak üzere birçok farklı aksama zarar verebileceğiniz unutmayın. Eğer araç bakım onarımı hakkında hiçbir bilgiye sahip değil iseniz kendi başınıza yapmanızı önermiyoruz. Yaşanacak tüm teknik aksaklık ve sonuçları deneyen araç kullanıcısının olacak ve araç bu gibi durumlarda garanti dışı kalabilecektir.

Ecu Resetleme ve Kalibrasyon Nasıl Yapılır

ECU sisteminizi sıfırladıktan sonra , sürüş tarzınız hakkında motor beynini eğitmek için arabayı yaklaşık 30 dakika sürmeniz önemlidir. İster performansını artırmak, ister arabanızı daha esnek ve ekonomik hale getirmekle ilgileniyor olun, onu aynı tarzda sürün ve ECU sisteminiz kişisel sürüş tarzınıza uyum sağlayacaktır.


Ecu Resetleme Nedir?

Öncelikle ECU sisteminin ne olduğunu ve arabanızda ne yaptığını anlamak önemlidir. Temel olarak, arabanızın ECU sistemi, siz sürerken arabanızın motorunu öğrenmeyi amaçlamaktadır . Bu öğrenme sürecinde ECU, arabanızın motorunun aktüatörlerinin ve sensörlerinin tolerans değişikliklerini izler. Bu değerlerden bazıları, araç boştayken otomatik jiklenin konumu ve enjektörlerin trim kazancıdır. ECU sisteminin öğrendiği değerler motor beyni içerisinde bulunan RAM'de saklanır. Bu RAM bir pil şeklindeki batarya ile yedeklenir, böylece motor kapalıyken bile kayıtlı kalır. Bu, motorunuzu her açtığınızda kaydedilen değerleri okuduğu ve sıfırdan başlamak yerine yalnızca oradan başladığı anlamına gelir. ECU sisteminizi sıfırlamaya karar verdiğinizde, ECU sisteminizin bugüne kadar sahip olduğu tüm kaydedilmiş günlükleri ve uzun vadeli belleği temizlemeyi planlıyorsunuz. Bu günlükler rölanti hızı, ateşleme dataları, yakıt vb. İçerir . Hata kodları ayrıca teşhis amacıyla ECU sistemine kaydedilir. ECU'nuzu sıfırladığınızda, bu değerleri nötr bir varsayılana ayarlayacak ve ayrıca kaydedilen tüm sorun kodlarını temizleyeceksiniz.

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınız sorunları ve çözüm yolları ile aklınıza takılanları bize sorabilirsiniz. Sorduğunuz sorulara aynı gün içerisinde cevap vermekteyiz. Soru sormak için araç marka ve modelinizi de belirterek alt kısımda bulunan yorumlar kısmını kullanarak sorularınızı hızlı bir şekilde bizlere ulaştırabilirsiniz. 

Teknik Kaynak : - https://motor.onehowto.com/article/how-to-reset-your-ecu-system-12281.html 
Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

2 yorum:

 1. Merhaba hocam benim fren lambaları sürekli yanıyor belli bi zaman sonra sönüyor genelde hararet 90 olunca motor tam ısınınca normale dönüyor fren müşürünü değiştik arka lambaların yerlerini temizledik ama yine aynı ne olur yardımcı olun çok sinir bozucu birşey acaba sigorta panelinden mi yoksa beyindenmi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar. şu videoya göz atmanızı öneririm hocam
   https://www.youtube.com/watch?v=sLIC-t2a0W8&t=210s

   ayrıca bu konumuza da göz atabilirsiniz.
   http://www.arizabilgi.blog/2020/08/arka-fren-lambasi-surekli-yaniyor.html

   Sil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.