(Çözümlü) Arka Fren Lambası Sürekli Yanıyor, Sönmüyor

(Çözümlü) Arka Fren Lambası Sürekli Yanıyor, Sönmüyor

 Arka stop lambası sürekli yanıyor ise aracın elektronik müşür yada sistemlerinde bir arıza olduğu anlamına gelecekir. Bu arızanın çözümü için öncelikle kaynağının tespiti gerekir. Bu konumuzda Arka fren lambası sönmüyor ise kontrol edilmesi gereken yerler ve olası çözümlerini bulabilirsiniz.


Arka Fren Lambası Sönmüyor İse

Öncelikle videoya göz atmanızı tavsiye ederiz. Görsek olarak bazı noktalar gösterilmiştir. İşinizi kolaylaştırabilir ve sorununuza çözü olabilir.


 1. Fren Müşürü Sorunları : İlk akla gelen parça fren müşür parçasıdır. Bu parça fren pedelanı bastığınız zaman aktif olarak stop lambaları, araç otomatik ise kontak ve şanzımana bilgi gönderir. Bu sayede arka stop lambaları yanar. Eğer bu parça arızalı ise stop lambalarının hiç yanmaması yada sürekli yanması sorunu ortaya çıkabilir. Fren müşürünün iğnesi takılı kalmış olabilir. Yada iç kısmı arızalanmış olabilir. Her durumda da araç motor kontrol ünitesi siz pedala basıyormuş gibi veri alarak donanımları da ona göre ayarlar.
 2. Stop Lambası Şase Sorunları : Stop lambası arka devre kartı, nem sıvı girmesi sorunları yüzünden yıllar içerisinde oksitlenerek elektirik akımının farklı yönlere gitmesine neden olabilir. Örnek olarak araç park lambası yanık olsa bile stop lambalarının yanmasına neden olabilir. Araçta arka stop lambalarının yanmasını sağlayacak her şeyi kapatıp test etmeniz önerilir. Dörtlü düğmesi, Geri vites, park lambası, arka sisler gibi tüm donanımları kapatın. Stop lambaları hala sürekli yanıyor ise bu seçeneği eleyebilirsiniz. Fakat stop lambası da bu şekilde sönerse stoplarda şase var demektir. 
 3.  Sonradan Takılan Bazı Aksesuarlar : Araçlara far sensörü gibi orijinal donanımları taklit eden ürünler çin piyasasından alınarak çok ucuz fiyatlara satıldığı herkes tarafından bilinmekte. Özellikle bu arızaya sebep olan bir aksesuar olan far sensörleri araca bağlantığında sönmeyen stop lambası sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer araç sıfırdan bu yana sizde değil ikinci el olarak aldı iseniz aracınızda bu yada buna benzer bir donanımın takılı olup olmadığını kontrol edin. Takılı ise bir elektrik ustasına söktürebilirsiniz. 

Fren Lambasının Sürekli Yanmasının Zararları


Öncelikle aracı bu şekilde kullanamazsınız. Hem trafik kurallarına göre ön ve arka aydınlatmalar sorunsuz çalışmıyor ise trafiğe çıkmak tehlikelidir ibaresi sebebi ile ceza yiyebilirsiniz. Daha da kötüsü arkadan seyreden araç sizin frene basıp basmadığınızı anlayamayacağı için refleksleri zayıflayarak kaza yapmanıza sebebiyet verebilir. Ayrıca sürekli stop lambasının yanık olması araç aküsüne de zarar verecek ve bitmesine neden olacaktır. Bu gibi sorunlar yaşanmaması için özellikle böyle bir arızanız var ise aracı sürerek değil çekici ile bir servise götürmeniz en doğru karar olacaktır. 

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan arızanızı bizlere sorun aynı gün cevap verelim. Aşağıda bulunan yorum bölümüne var olan sorununuzu yazar iseniz aynı gün cevaplayalım. Soru sorarken araç marka ve modelini de belirtmenizi rica ederiz.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

12 yorum:

 1. opel vetra aracım fren lanbaları sönmüyor müşür degiştik olmadı ne yaptıysak olmadı sebebi nedir rc etsem beyin olabilirmi

  YanıtlaSil
 2. opel vetra c 2006 model firen lanbası sönmüyor sanki frene basılı gibi nereye götürdüysem olmadı sensör degişti olmadı bilgi verirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. stop lambası devresinde oksitlenme yada şase var mı kontrol ettirdiniz mi. birde parkları açınca mı yanıyor yoksa direk mi yanıyor kontak kapalıyken yanıyor mu biraz daha detay verirseniz daha net cevaplarız

   Sil
 3. 2011 dört rencır park lambası sönmüyor sikorta yı çıkarıyom ancak sönüyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. farlar otomatik modda kalmış olabilir.

   Sil
 4. 2011 fort rencır park lambası sönmüyor sikorta yı çıkarıyom ancak sönüyor

  YanıtlaSil
 5. Merhaba hocam 2004 opel vectra c otomatik vites aracımın fren lambaları araç çalışınca sürekli yanıyor belli bi zaman sonra sönüyor fren müşürü değiştim yine aynı stop edince yanmıyor parklar açık ikende yanıyor sorun ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar. şu videoya bir göz atmanızı tavsiye ederim. https://www.youtube.com/watch?v=sLIC-t2a0W8&t=184s

   Sil
 6. Merhaba hocam benim fren lambaları sürekli yanıyor belli bi zaman sonra sönüyor fren müşürü değiştim yine aynı stop edince yanmıyor parklar açık ikende yanıyor arka lambaların yerlerini temizledik sigorta kutusunu açıp baktım sumu girdi diye ama tertemiz sorun ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim çok sinir bozucu birşey

  YanıtlaSil
 7. Merhaba. Opel Astra j kasa aracımın orta tavan stop lambası kontakt kapalı olmasına rağmen sönmüyor. Frenlere basarak kontrol ettim, bastığımda diğer 2 stop yanıyor, bıraktığımda sönüyor ancak tavan stop lambası sürekli yanıyor. Geçen günlerde de aracın aküsü kendiliğinden bitmişti ancak akü ölçümü tam çıkmıştı. Bu sorun ondan olabilir mi, eğer aküyü stop lambası bitirdiyse sorunu nasıl çözebilirim.

  YanıtlaSil
 8. Marhaba 2012 ford ranger aracimin stop lambasi sonmuyor akükutup baslarini söktüm neden olabilir acil yardim

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.