Araç Neden Su Eksiltir? 5 Maddede Çözüm

Araç Neden Su Eksiltir? 5 Maddede Çözüm

Araçlarda soğutma sistemi farklı farklı devre elemanlarına sahip kompleks bir sistemdir. Fakat zamanla oksitlenmeler, yıpranmalar ve genleşme sorunları sistemde kaçakların meydana gelmesine neden olabilir. Bu durumlar nelerdir ve neler yapılabilir merak edenler için tüm bilgileri aşağıda listeledik.

Araç Neden Su Eksiltir.

Araçta su eksiltme çok az miktarlarda ise motor ısısı nedeni ile eksilen su tabana ulaşmadan motor ısısı ile buharlaşacak bu nedenle araç altına akan bir su olmayacağı için araç sahipleri bu durumu fark etmeyeceklerdir. Bu tip arızalar soğutma sistemi içerisinde sıklıkla karşılaşılan arızalardan birisidir. Bu ve buna benzer birçok neden ce çözümü aşağıda siz değerli okuyucularımız için hazırlanmıştır. 

Genleşme Kabı Su Eksiltiyor İse Nedenleri

  • 1 - Basınç Nedeni ile Tahliye : Her araçta genleşme kabında tahliye çıkışı bulunur. Bunun nedeni motor suyu ısındığında genleşerek daha fazla bir hacme dönüşür. Bu durum motor içerisinde sıvı basıncının artmasına neden olur. Hiçbir bileşene zarar verilmemesi için mühendisler bu basıncın atımı için tahliye hortumu kullanır. Genelde antifriz eksikliği yada sadece su kullanılması gibi nedenlerden dolayı belli bir miktar sıvının sürekli tahliyeden atılması durumu oluşuyor olabilir. Hiçbir kaçak göremiyor iseniz ve sadece  Hararet yok su eksiltiyor ise öncelikle aracınızın antifrizini ölçtürmenizi tavsiye ederiz. 
  • 2 - Hortum ve Radyatörden Kaçaklar : Metal aksam, pasa ve korozyona müsaittir. Plastik aksamlar ise genleşme nedeni ile esnekliğini kaybederek sertleşirler. Bu da çatlaklar oluşmasına neden olarak sıvı kaçaklarına neden olabilir. Bu kaçaklar basınç ile yanı su pompası çalışırken kaçaklar oluşacağı için genelde sürücüler tarafından fark edilmez. Fakat teknik bir bilgiye sahip biri izler ve kalıntılara bakarak sıvı görünmese de kaçak tespiti yapabilirler. Bu nedenle  Hararet yok su eksiltiyor ise kesinlikle bir tespit için yetkili yada özel servise müracaat etmenizi tavsiye ederiz. 
  • 3 - Devirdaim Pompası Arızaları : En sık arızalanan soğutma sistemleri arasında olan bu parça arızası durumunda en ağır motor hasarlarına yol açabilecek potansiyeli bulunan ciddi bir parçadır. Motorun soğutma sisteminin kalbi gibidir. Söz konusu parça motor bloğu üzerine bir conta ve 8 adet vida ile sabitlenir. Bu conta zamanla yıpranarak sıvı kaçaklarına neden olabilir. Pompa konumu itibari ile sıvı kaçaklarının görünmesi en zor kısımlardan biridir. Detaylı incelemek için birçok parçanın sökülmesi gerekebilir. Fakat araçta açabileceği hasarlar göz önüne alındığında buna değecek bir arıza tespit işlemidir diyebiliriz. 
  • 4 - Motor Bloğu Fiziksel Hasarları : Motordaki en dayanıklı dökme demir parça olsa da çatlamalar motor bloklarında da meydana gelebilmektedir. Motor bloğunun ilk katmanı altından soğutma suyu ikinci katmanı altında ise motor yağı geçen kanallar bulunur. Bir çatlak oldu ise ilk önce motor soğutma suyu eksilmesi belirtisinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. 
  • 5 - Conta Problemleri : Araçta silindir kapak contası, motor yağı kanalları ile motor suyu kanallarını ayıran bir görevde bulunur. Söz konusu parçada oluşan arıza ve fiziksel hasarlar motor suyunun motor yağına karışarak eksilmesine neden olabilir. Bu da ciddi motor sorunlarına aşınmalara neden olabilecek bir arızadır

Peki Ne Yapılmalıdır

Araçta hararet yok su eksiltiyor ise aşağıda bahsedilen adımları uygulamak en mantıklısıdır. Ayrıca araca sürekli su eklemek sizi olası arızalardan korumaz. Bu tip arızaların sonuçlarının maliyet olarak ağır sonuçlar olduğu da unutulmamalıdır. 

  1. Motor Kaputu Açılarak Olası Kaçaklara Görsel Kontrol Yapılmalı
  2. Motor Yağına su karışıyor mu öğrenmek için motor yağı kontrol edilmelidir. 
  3. Soğutma suyunun antifriz oranını ölçerek sıvının ideal olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  4. İşinin ehli bir teknik serviste araç tüm soğutma sistemi olarak bakımdan geçmeli ve her nokta kontrol edilmelidir.

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan ve aklınıza takılan tüm sorularınız aynı gün bizler tarafından cevaplanmaktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorum bölümüne araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı bizlere hızlıca iletebilir siniz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: