Arabanın Kaloriferi Çalışmıyor ve Üflemiyor İse (Çözümlü)

Arabanın Kaloriferi Çalışmıyor ve Üflemiyor İse (Çözümlü)

Havaların yavaş yavaş soğumaya başladığı ve sıcak yaz günlerinden kimi zaman üşüten ılık sonbahar günlerine doğru ilerlediğimiz bu günlerde birçok araç kullanıcısı (özellikle de araçlarını bu yaz alan kullanıcılar) kalorifer gereksinimi olduğunda kaloriferin üflemediği ile yada az üflediği ile karşılaşmaktadırlar. Bu konumuzda araba Kaloriferi Üflemiyor ise arızanın ne olduğu ve çözüm yollarının neler olduğundan bahsedeceğiz. 

Arabanın Kaloriferi Üflemiyor İse

 Arabanın kalorifer fanı çalışmıyor ise birkaç olası nedeni olabilir. Bu nedenler ve çözümleri ise aşağıda sizler için hazırladığımız videoda ve başlıklarda açıklamalı olarak mevcuttur. videomuza göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca bizlere destek olmak adına kanalımıza abone olmanızı rica ederiz.

 • Kalorifer Fanı Çalışmıyor Olabilir : Eğer kaloriferi açtığınızda araç kalorifer ızgaralarından hiçbir şekilde hava gelmiyor ise arızanın kaynağı bu olabilir. Çözüm için Bu durumun olası birkaç sebebi vardır. Fanın arızalanması, fana giden akımın kesilmesi yada elektriksel sorunlar gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Öncelikle sigortalar ve fana giden elektrik kontrol edilerek çözülür. 
 • Kalorifer Düğmesi Arızalı Olabilir : Dijital olmayan klimalarda kaloriferi aktive eden düğme bir tel aracılığı ile kalorifer fan davlumbazı üstüne bağlıdır. Bu telin gevşemesi, tırnaklarının kırılması gibi nedenlerden ötürü söz konusu düğme arızalanabilir. Bu durumda siz kaloriferi açmış olsanız dahi hiçbir şekilde hava üflemeyecektir. Dijital klimalarda ise düğme ile motordan herhangi birinde bir arıza meydana gelmiş olabilir. Çözümü ise  aracın ön konsolunun sökülerek düğme ve düğme tertibatının sağlam olup olmadığı kontrol edilmelidir. 
 • Hava Yönlendirici Düğme Arızalı Olabilir : Kaloriferin üfleyeceği bölge klimalarda hava yönlendirici kapaklarla ayrılır. Ayak bölgesine, ön cama yada direk ön kısma verilecek hava yönlendiriciler ile yönlendirilir. Bir düğme arızalı ise siz ön kısımdan hafa üflemesini beklerken hava farklı bir kanala aktarılıyor olabilir. Kalorifer hava üflemiyor ise ön cam ve ayak kısımlarını da kontrol etmenizi öneririz. 
 • Filtre Tıkalı Olabilir : Polen Filtresi, araç içine giren tüm havanın süzüldüğü bir filtredir. Bu filtrenin pislenmesi hava akışını azaltabilir. Düşük bir ihtimal de olsa uzun süre değiştirilmeyen ve çok fazla kirlenen filtreler hava akışını kesecek konuma kadar ulaşabilirler. Çözümü ise Filtreyi sökerek kontrol etmeniz ve filtre sökükken kaloriferi çalıştırmanızdır. 
 • Sigorta Yada Role Sorunlu Olabilir: Araçtaki birçok donanımın elektrik akım ve arızalara karşı sigorta koruması bulunur. Bu sigortalar yada roleler (Bazı araçlarda tüm sistem tek bir role ile kontrol edilirken bazı araçlarda sadece sigorta bulunur) yandığında kalorifer aksamına giden akım kesilir. Bu durumda kalorifer hiçbir şekilde çalışmaz. Sorununuzun Çözümü küçük bir sigorta yada role değişimi ile çözülebilir. Kontrol etmenizde fayda var. 

 Arabanın Kaloriferi Çalışmıyor İse (üflüyor Ama Çalışmıyor)


Bu durumda bakılacak donanımlar ile çözüm yolları farklı olacaktır. Örneğin Kalorifer Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor İSe Bu konuyu çok daha detaylı incelediğimiz konumuza burayı tıklayarak göz atmanızı öneririz.

Bu başlıkta sadece araba kaloriferinin fanının hiç çalışmaması durumunu ele aldık. diğer konumuzda ise fanın çalıştığı fakat kaloriferin gerekli ısıda üfleme yapmadığı durumları ve çözümlerini işledik.

Kalorifer Arızası Nasıl Giderilir. 

Genellikle kalorifer motoru, kalorifer radyatörü gibi aksamlarında sorun var ise ön kokpit sökülerek tamiri gerçekleştirilir. Bu işlem oldukça zahmetli ve işçiliği pahalı bir tamir yöntemidir. Fakat sorun sigortasal yada düğmelerden kaynaklanıyor ise sorun daha kısa sürede ve çok daha az bir maddi maliyetle çözülebilecektir. 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan arızalarınızı araç marka ve modeli de belirterek bizlere sorabilirsiniz. Sorulan sorulara aynı gün içinde cevap verilmektedir. Soru sorarken marka ve model belirtmeyi unutmayınız. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

18 yorum:

 1. aracımda kalorifer hiç üflemiyor motor bozulmuş olabilir mi ne yapmalıyım teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar. aracınızın kalorifer motorundan kaynaklanmıyor olabilir. Hemen aklınıza en uç arızayı getirmeyin. Sigorta müşür kablo tesisatı, kalorifer düğmesi gibi birçok yer kontrol edilmesi gerekir. Motordan olduğunu sanmam her ihtimali eleyin öyle motora bakın, kalorifer motoru kontrtolü dahi zor ve pahalı işçiliği olan bir durumdur. geçmiş olsun

   Sil
 2. ARACIMIN KALORİFERİNİN DÜĞMESİNİ SONUNA KADAR AÇIYORUM UFLEMİYOR AMA HIZLANDIRMA TUŞUNA BASINCA ÜFLÜYOR NEDEN YAPAR??

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar Transporter t5 aracımda kalaoriferim çalışıyor yönlendirici tuşta çalışıyor fakat hava yan yolcu koltuğunun torpidonun altından geliyor ne yapmam gerekir

  YanıtlaSil
 4. 2001 dijital klimalı laguna aracim var. Soğukta iken gayet iyi üflüyor ama sıcağa getirdigim zaman fan çalışıyor ama hiçbir şekilde üfleme yapmıyor. Sorun nedir sizce?

  YanıtlaSil
 5. Kalorifer ve klima açıkken aynı üflüyor yani hiç üflemiyor desem yeridir ve 4. Kademe de çalışmıyor

  YanıtlaSil
 6. Opel Vectra 1.8 a kasa kalorifer çukura düştüğünde felan çalışıyor ama düğmesini çevirdiğimde çalışmıyor sorun nedir

  YanıtlaSil
 7. Aracım 1994 model reno 11 raınbow kalefor dugmesinı acıyom hıc calışmıyor ne soguk nede sıcak uflemıyor bunu sebebı sogut hafa şartı olabilşrmi yada sorun acıp kapama dügmesindenmi teşekür ededim

  YanıtlaSil
 8. Benim aracım ford connect kaliför sürekli sovuk üflüyor petek havası alındı temizlendi termostat calışıyor petege gideb borularda giriş ve cıkıs motora yakın yerleri ısınıyor petek gıriş ve cıķıs sogük aracda hareret sorunuda yok sorun ne olabilir.birtek devir dayım pompsı bakılmadı.

  YanıtlaSil
 9. Kalorifer motoru çalışyo ses geliyor ama ne sıcak ne soğuk hiç hava gelmiyor

  YanıtlaSil
 10. Aracim fort fokus 2008 model radyoter 123de çalışmıyor 4 de çalışıyor acaba neden

  YanıtlaSil
 11. Aracim fort fokus 2008 model radyoteri 123de calismiyor 4 de calisiyor

  YanıtlaSil
 12. Reis kalorifer açmama rağmen hic ses seda yok çalışmıyor sabah çalışıyordu akşam açtım çalışmıyordu neden olabilir

  YanıtlaSil
 13. Merhaba,aracım honda civic 2005 vtec ls.Aracımın fanı sadece ön cama ve yanlara üflüyor yüze ve ayağa kesinlikle üfleme yapmıyor.Tamirci klima motoronun değişeceğini söyledi.Sizin yorumunuz nedir acaba?Teşekkürler

  YanıtlaSil
 14. Merhaba, aracın peteğini yeni temizledim. Peteği sökmeden, peteğe giden borulara bahçe hortumu ile ek yaptım ve temizleme sıvısını ile o şekilde peteği temizledim. Aracı çalıştırıp gözlemlediğimde ise peteğe giden hortumların ısınmadığını farkettim. Gaz beynine, yedek su tankına, motora giden , suyun dolaştığı tüm hırtumlar ısınıyor. Fakat peteğe giden hortumlar soğuk durumda. Bu neden kaynaklanıyo olabilir? Teşekkürler...

  YanıtlaSil
 15. Merhaba 2010 Audi A3 sportback araca sahibim ön cam fanını çalıştırınca dijital olarak açılıyor ama herhangi bir üfleme yok klimaya geçince de aynı durumu yaşıyorum. Sorun ne olabilir acaba şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 16. Merhaba araçımın kolariferi hiç çalışmıyor rezistans,ı değiştim rezistans sokağını değiştim araçın içinden kalorifer dügemsinin soketi değişti ama hala çalışmıyor araç tempra

  YanıtlaSil
 17. Aracım 2011 clio symbol bugün klimayı açtım klima aracın göbek kısmından hiç uflemiyor yanlardanda bir iki delikten üflüyor gazını geçen sene doldurdum

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.