Arabanın Kaloriferi Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor İse Çözümü?

Arabanın Kaloriferi Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor İse Çözümü?

 Yazın son günlerini yaşadığımız şu günlerde kimi zaman serin günleri karşılamaya başladık. Bu tip günlerde kalorifer açma ihtiyacı yavaş yavaş oluşmaya başladı. Özellikle bu yaz ikinci el araç alan ve daha önce hiç kaloriferi test etmemiş olan kişilerin baş sorunu arabanın kaloriferi sıcak üflemiyor sorunudur. Bu yazımızda Kalorifer Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor ise yada sürekli soğuk üflüyor ise nedenleri ve arızanın çözümü hakkında bilgileri bulabilirsiniz. 

Arabanın Kaloriferi Soğuk Üflüyor

 Araç kaloriferinin soğuk üflemesine neden olacak tekbir neden yoktur. Bu durum araç ısıtma / kalorifer sistemindeki birçok parça arızasından kaynaklanabilir. En sık gerçekleşenden en nadir olanına doğru alt kısımda olası araç kaloriferi az ısıtıyor şikayeti nedenleri ve çözümlerine ulaşabilirsiniz. 

Kaloriferin soğuk üfleme nedenleri ve çözümlerini ele aldığımız videomuzu aşağıda bulabilirsiniz.
Videoya göz atmanızı tavsiye ederiz. Sorununuzun çözümünü bulabilirsiniz. 

 1. Termostat Arızası Nedeni İle Soğuk Üfler : Araçlarda termostat, motor bloğu içerisindeki sıcak motor soğutma suyu ile radyatörde bulunan soğutulmuş suyun arasındaki valf görevini görür. Motor içerisindeki su belli sıcaklığa ulaştığında termostat açılır ve soğuk su motor bloğu içerisinde sıcak su ise radyatöre gönderilir. Termostat arızalı ise bu aradaki valf ortadan kalkar ve sürekli radyatörde bulunan soğuk su motor bloğu içerisine gönderilir. Bu durumun sonucunda ise motor soğutma suyu sürekli soğuk kalır ve kaloriferin soğuk üflemesi sorununun ortaya çıkmasına neden olur. Araç sıkışık trafikte ön kısımdan hava almadığı durumlarda radyatördeki su soğutulmadı için bu durumlarda sıcak üfleme olabilir. Kalorifer Bir Sıcak Bir Soğuk Üflüyor Diyorsanız Arızanın sebebi termostat olması kuvvetle muhtemeldir. Arızanın Çözümü İse; oldukça basittir. termostat hem ekonomik olarak ucuz hem de değişimi oldukça pratik bir parçadır. Değiştirilerek sorun ortadan kalkacak ve kalorifer tekrar sıcak üflemeye başlayacaktır. 
 2. Kalorifer Peteği Sorunları Nedeni İle Soğuk Üfler : motordan araç kokpitine bir sıcak motor suyu hortumu bir de çıkış hortumu girişi vardır. Bu hortumlar vasıtası ile sıcak motor soğutma sıvısı kalorifer peteğine gider. Petek arkasında bulunan bir fan çalıştığı zaman fandan gelen basınçlı soğuk hava kalorifer peteği / radyatöründen geçerken ısınır ve sıcak hava araç sürücü ve yolcularına ulaşır. Eğer Kalorifer Peteği Pislik ile doldu ise yada belirli kısımlarında hava nedeni ile sıcak su ulaşmıyor ise kalorifer soğuk hava üflüyor olabilir. Arızanın Çözümü İse ; Kalorifer peteği araç konsolunun iç kısmındadır. Sökümü oldukça zordur. Bu nedenle ilk alternatif olarak motor bölümünden kalorifer peteğine giriş ve tahliye hortumları sökülerek içerisinde temiz su ile temizlenmesi ve varsa havası alınması işlemi yapılır. Eğer sorun düzelmez ise kalorifer peteğinin sökülerek değiştirilmesi yada tamir edilmesi gerekebilir. Bu işlem için ön göğüs sökülür ve petek yerinden çıkartılır yenisi ile değiştirilir. İkinci yöntem hem zahmetli hem de maliyetlidir. Fakat sorunun çözümü için gerektiği için yapılması elzemdir. 
 3. Hortum yada Radyatörde Delik Varsa Soğuk Üfler : En tehlikeli ama en nadir görülen sorunlardan birisidir. Kokpite giren hortumlarda delik olması kalorifer peteğinin basıncını düşürür ve sıcak hava sirkülasyonunu azaltır. Bu durumda Arabanın kaloriferi Soğuk üflüyor şikayetinin ortaya çıkmasına neden olur. Basıncın derecesine göre kaloriferin ılık üflemesi de görülebilir. Petekte bir delik var ise özellikle araç ön paspas kısımlarında ıslanma durumu bu arızanın en büyük belirtilerinden biridir. Arızanın Çözümü İse : kaçağın yerinin tespiti ve gerekli parçaların değişimi şeklinde olur.
 4. Hiç Üflemiyor İse : Farklı bir senaryoda kaloriferin hiç üflememesidir. Aracınızın Kaloriferi Hiç Çalışmıyor ve Üflemiyor İse Burayı tıklayarak detaylı olarak arıza ve çözümlerini incelediğimiz sayfamıza göz atmanızı öneririz

Kaloriferin Soğuk Üflemesi Arızası Giderilmezse Ne Olur


Yukarıda saydığımız arıza nedenleri sadece kaloriferi etkiliyor gibi görünse de bazı arızalar direkt olarak motora zarar verecek sonuçlar doğurabilir. Örneğin bir kaçak söz konusu ise soğutma suyu tamamen bitebilir ve aracınızın hararet yapmasına dahi neden olabilir. Bu durumda kalorifer sorununa ek olarak motor arıları ile de karşılaşabilirsiniz. Bu nedene tavsiyemiz var olan arızanız büyümeden ve farklı donanımlara zarar vermeden bir an önce onarılması yönündedir. 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan veya kafanıza takılan sorular var ise editörlerimize sorabilirsiniz. Sorduğunuz sorular aynı gün içinde cevaplanmaktadır. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorum bölümünü kullanınız. Soru başına araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız.

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

2 yorum:

 1. Benim aracım sürekli soğuk üflüyor. paspasta ıslanma felan yok sorun ne olabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhabalar. kalorifer peteği sorunu bu durumda ilk akla gelen şeydir. tıkalı olabilir yada içerisinde hava olduğu için bazı kısımları ısınmıyor olabilir. bir kontrol ettirin. syg

   Sil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.