Arabada Yağ Lambası Yandıktan Sonra Kaç Km Gider

Arabada Yağ Lambası Yandıktan Sonra Kaç Km Gider

Yağ lambası, araçta yağlamanın olmadığını araç sürücüsüne bildiren arıza uyarı ışığıdır. Söz konusu lambanın yanması yağlamanın kesildiğine işaret eder. Bu konumuzda yağlama kesilen bir motorda araç yağ lambası yanıyor kaç km gider sorunusun cevabını bulabilirsiniz.


Arabada Yağ Lambası Yandıktan Sonra Kaç Km Gider

Araçta yağ lambası yandıktan sonra, normal şartlarda araç hiç hareket ettirilmemeli hatta rölanti şeklinde dahi çalıştırılmamalıdır. Fakat gitme konusuna gelirsek 5-10 kilometre daha yağlama olmasa bile araç yürüyebilir. 10 km sonunda ise motordaki hasar kritik boyuta ulaşır ve araç stop eder çalışmaz. 


Bu aracınızın 10 kilometre gidebileceği anlamına gelmez. Aracınız 1 km dahi gitse motorda aşınmaya bağlı hasar oluşacaktır. Bu nedenle araç hiç hareket etmemelidir.

Araç Yağsız Yada Yağ Lambası Yanıyor Şekilde Kullanılırsa Ne Olur

Aracın bu şekilde fazla kullanılamayacağını yukarıda bahsetmiştik. Eğer ki yağ lambasını fark etmemiş ve kullandı iseniz ortaya çıkabilecek bazı motor arızaları şu şekildedir;

 1. Motor Gömlek ve Sekmanlarda Aşınmaya Bağlı Hasarlar
 2. Motor yataklarının aşınmasına bağlı hasarlar
 3. Subap ve Kam mili Aşınması
 4. Krank mili ve yataklarının aşınması
 5. Motorun aşınma nedeni ile sesli şıkırtılı çalışması
 6. Aşınmanın derecesine bağlı olarak motorun Yağ Yakması
 7. Egzozdan Beyaz duman atma sorunları
 8. Aracın hiç Çalışmaması
 9. Pistonlarda yağsız kalmaya bağlı hasar oluşması

Gibi birçok farklı motor arızasının ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi ağır sorunların kaynağının küçük maliyeti çok düşük bir parça olduğunu unutmayın. Aracın bu şekilde kullanılmaya devam edilmesi Bu maliyeti onlarca kat arttırabilecek bir durumdur. Bu nedenle arızayı ciddiye alın ve aracı hemen stop edin. Bir oto kurtarma firması aracılığı ile aracı servise çektiriniz. 

Arızanızı Bize Yazın Aynı Gün Cevap Yazalım

Aracınızda var olan yağ lambası arızası yada farklı bir arıza var ise aklınıza takılan tüm otomotiv konularında bizlere soru sorabilirsiniz. Sorularınız için alt kısımda bulunan yorumlar bölümünü kullanınız. Soru sormadan önce araç marka model ve yakıt tipinizi belirtmeyi unutmayınız. Arızanızı detaylı olarak açıklamanız daha net ve doğru cevap vermemiz için önemlidir. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

 1. 2013 model fiat fiorino yolda giderken yag lambam yandı yokuş aşağı iniyordum bostan salladı ve sonra 500 metre kadar yol yaptım bir benzinlige çekip yag varmı diye sordum yok dedi ve sonra arabada bi sıkıydı sesi geldiğini farkettim istop ettim arkadaşımı aradım yag getirmesi için ve 1 saat sonra yağı getirdi yag koyduk ve arabayı çalıştırdım ama yine ses geliyordu sonra usta aradım bir çekici cagirdim ve su an yarını bekliyorum neyle karşılaşacak bilmiyorum şöyle birşey var 129 binde yag değişimi yaptım su an 136 bin hala şıktayım yag nasil biter anlamış degilim

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.