Akü Lambası Sürekli Yanıyor Yada Sönük Yanıyor İse Çözümü

Akü Lambası Sürekli Yanıyor Yada Sönük Yanıyor İse Çözümü

Akü lambası, en çok telaffuz edilen diğer adı ile şarj lambası, araç çalışmıyorken kontak açıkken ve çalıştıktan sonraki ilk 1 saniye süresince yanması normaldir. Daha sonra araç çalışıp şarj başladığında sönmesi gerekir. Söz konusu ışığın anlamı araç çalışırken akünün şarj olmadığıdır. Bu durumun birçok farklı nedeni olabilir. Arızanın ne olduğuna bağlı olarak da çözüm yolları farklılık gösterecektir. Aşağıda Akü Lambası Sönük Yanıyor İse Olası Nedenleri ve Çözümlerini Bulabilirsiniz. 

Akü Lambası Sürekli Yanıyor

Akü lambasının sürekli yanması aracın şarjı kestiği anlamına gelir. Bunun oluşmasına neden olabilecek arızalar aşağıda sıralanmıştır. Ayrıca sizler için hazırladığımız videomuzda aşağıda mevcuttur. Videomuza göz atmanızı tavsiye ederiz. Kanalımıza abone olarak bizlere destek olabilirsiniz.

  1. Kayış Kopması Sorunları Şarjın Kesilmesine Neden Olabilir : Bu durumda kayışa bağlı parçalar da çalışmayacaktır. Örneğin Devridaim pompası yada frenler şişecektir. Bazı durumlarda gergi rulmanı da bu soruna yol açabilir. Gevşeyen rulman şarjı kesebilir. Bu da ciddi sorunlara motor arızalarına yada kazalara neden olabilir. Eğer aracınızdaki sorunun bu olup olmadığını anlamak için kaputu kaldırın ve motorun sağ yan köşesindeki kayışları gözle fiziki durumlarını kontrol edin. Gevşek sarkan kayış var mı göz atın. Sorun bu ise aracınızı stop edin ve kesinlikle yürütmeyin. Servise götürmek için bir çekici kullanın
  2. Şarj Dinamosu Bağlantı Sorunları Nedeni İle : Şarj dinamosunun ürettiği şarjı aküye aktarmasını sağlayan tesisat ve roketlerde meydana gelen oksitlenme, direnç değişiklikleri yada temassızlık gibi fiziki problemler üretilen elektriğin aküye ulaşmasını engel olarak aracın akü şarjını keser. Bu durumda akü lambası sürekli yanıyor sorununun ortaya çıkmasına neden olabilir. 
  3. Akü Sorunları : Akünü suyu kaçakları, akünün fiziksel olarak hasar alması yada yüksek voltaj problemleri gibi birçok nedenden dolayı akü lambasının direk olarak yanması durumu ortaya çıkabilir. Çözümü ise : aracın akü voltajı, yükte akü voltajı ve rölantide akım ölçülerek arıza tespit edilir. Akü değişimi ile sorun ortadan kaldırılmış olur.

Akü Lambası Sönük Yanıyor İse


 Akü lambasının direk olarak yanması ile belli devirlerde yada rölantide akü lambası sönük yanıyor sorunu farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır. Aşağıda Bu durumun nedenini ve çözümünü öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki en sık yaşanan sorun olup aynı durum farklı nedenlerle de ortaya çıkabilir.

  1. Şarj Dinamo Kömürü Arızası Nedeni İle : Şarj dinamosu içerisinde bulunan kömürler bittiğinde yada arızalandığında şarj lambası kızarıyor olabilir. Bu durumun nedeni aracın minimum üreteceği şarj akımının altında düşük akım olmasıdır. Araç şarj yapıyor ama voltaj düşük olarak düşünebilirsiniz. Çözümü ise dinamo sökülerek kömürleri değiştirilir. Sorun ortadan kalkmış olur

Seyir Halindeyken Akü Işığı Yanarsa Ne Yapmalıyız

Arızanın ilk gerçekleşme anı seyir halinde meydana gelebilir. Bu tür bir durum başınıza geldi ise araç durdurulmalıdır. hararet kontrol edilerek normal seviyelerde ise stop edilmeli değil ise araç soğutularak stop edilmelidir. Sonrasında motor kaputunu açarak fiziki kayış, geri kasnağı ve şarj dinamosu kontrol edilir.

Eğer arızanın nedenini tespit edemedi iseniz aracın kullanılması risk teşkil eder. Bir yol yardım hizmeti alarak bulunduğunuz yere usta çağırabilir  yada çekici ile aracı bir servise çektirebilirsiniz.

Arızanızı Bize Sorun Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız olası arızaları bize sorun aynı gün içinde cevaplayalım. Aşağıda bulunan yorum bölümüne araç marka ve modeli belirterek sorularınızı sormanız yeterlidir. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: