Akü Lambası Neden Yanar? Yanıp Sönüyor İse Çözümü

Akü Lambası Neden Yanar? Yanıp Sönüyor İse Çözümü

Araçlarda gösterge panelindeki her bir ışık sürücüye araçtaki farklı arızaların bildirimi açısından önemlidir. Bu ışıklardan birisi de akü lambası (şarj lambası olarak da anılabilmektedir) dır. Bu yazımızda akü lambası neden yanar ve neden yanmaz, bazen yanıyorsa ne anlama gelir tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Akü Lambası Neden Yanar

Akü Lambasının yanması aracın aküsünün şarj edilmediğinin araç sürücüsüne bildirildiği bir arıza ışığıdır. Söz konusu lamba yanıyorsa akünüzün telefon bataryasından farkı kalmaz. belli bir süre sonra bitecek ve araçtaki hayati öneme sahip donanım ve parçalara yeteri kadar akım gücü gitmeyeceği anlamı taşır. Bu lamba yanıyor ise söz konusu şarj sisteminde bir arıza meydana geldiğini anlarsınız

Akü Lambası Yanıp Sönüyor İse

Bu durum direkt bir arıza olmasa da dolaylı olarak yine bir arıza olduğu anlamına gelir. Akü Lambası Neden Yanıp Söner Örnek vermek gerekir ise bazı donanımları açtığınızda yada araç elektrik akım gereksinimi arttığında yanar azaldığında sönebilir. yada motor devri arttığında yanar azaldığında sönebilir. 

Bu durum akünün şarjı tamamen kesmediği ama belli durumlarda şarjın kesildiği anlamına gelebilir. Bu nedenle akü lambası bazen yanıyor ise konu önemsiz demek değildir. Söndüğü her an da arızanın gittiği ve tekrar oluşmayacağı anlamına gelmez. 

Akü Lambası Neden Yanmaz

Araçlarda olması gereken normal durum şu şekilde gelişmesi gerekir. Araç çalışmıyor olduğu her durumda (kontak takılı ise ve ilk kademe haricinde bir kademe konumunda ise) akü lambası yanıyor durumda olması gerekir. Araç çalıştığında ise birkaç saniye içerisinde sönmesi gereklidir. Eğer akü lambası hiç yanmıyor ise yine bir arıza var demektir.  Bu arızalar ise gösterge paneli yada bazı elektronik devreler hatta araç kontrol ünitesi ile alakalı bile olabilmektedir. Akü lambasının yanması ne kadar sorun ise akü lambası yanmıyor ise o kadar sorun ve çözülmesi gereken bir arıza anlamına gelmektedir. Sizlere tavsiyemiz ileride oluşabilecek bir arızanın lambanın çalışmadığı için fark edemeye bileceğinizi ve arızanın büyüyebileceği yada yolda kalma gibi istenmeyen sonuçlara yol açabileceği için bu tip arıza söz konusu ise tamiri vakit kaybetmeden yaptırmalısınız.

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplansın

Kafanıza takılan ve cevap aradığınız her türlü oto arızası konularında merak ettiklerinizi bizlere sorabilir ve aynı gün cevaplarını alabilirsiniz. Soru sormak için aşağıda görülen yorumlar kısmına sorularınızı yazabilirsiniz. Soru yazarken başlangıcında araç marka ve modelinizi de belirtmeyi unutmayınız. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: