Aks Arızası Titreme Yaparmı

Aks Arızası Titreme Yaparmı

Günümüz araçlarda genel olarak %90 dan fazla bir oranla çekiş ön tekerler vasıtası ile gerçekleşir. Tekerler bağlı oldukları parçaların salınımını seyir halinde araca yansıtabilir. Bu parçalardan birisi de akslardır. Bu yazımızda Aks Arızası araçta Titreme Yapar mı Detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Aks Arızası Titreme Yaparmı


Aks üzerinde iki adat açı ve hareket görevini görmesi adına mafsal yapı bulunur. Bu mafsallar arasında zamanla boşluklar olabilir. Hareketli parçalarda bir boşluk oluşması paralelinde salınım meydana gelmesine neden olur.

Bu salınım araç hareket halinde iken ön takıma yani tekerlere aktarılabilir. Salınımın miktarına göre tekerlerde titreme aracın belli süratlerde direksiyondan hissedilmesine neden olabilmektedir. Aks Arızası Direksiyonda Titreme Yapar mı Sorusuna cevap kesinlikle Evet olacaktır. 

Aks Boşluğu Belirtileri Nelerdir.

  1. Araçta sağa sola dönüşlerde ses çıkabilir
  2. Kasislerde tok bir ses duyulur
  3. Ani kalkış yada Ani Frenlemede Ses duyulur
  4. Direksiyonda Titreme Meydana Gelir

Bu belirtiler zamanla büyüyerek aksın yerinden çıkmasına ve yolda kalmanıza neden olabilir. Bazı araçlarda, araç mühendislerinin projelendirmelerinde aks milinin etrafından bazı parçalar geçebilir. Bu parçalar da salınıma neden olabilir fakat belirtileri aks arızası ile birebir aynıdır. Bu durumlara örnek teşkil eden bir durum alt kısımda verilmiştir. Göz atmanızı tavsiye ederiz

Aks Arızasını Taklit Eden Durumlar Olabilir

Bazı araçlarda şanzıman kulağı ortasında bir boşluktan aks geçer. Bilmeyenler için şanzıman kulağı yada takozu, bir ucu araç şasisine bir ucu da şanzımana bağlı orta kısmı kauçuk yapıda bir parçadır. Bu kauçuk eskidiğinde yada koptuğunda motorun tüm salınımını aksa aktarır. Bu da aracın belli süratlerden sonra titremesine neden olarak aks arızasını taklit eder. Bu durum gerçek aks boşluğu titremesinden çok daha şiddetli şekilde hissedilir. Hatta aracın ön kısmının dahi sallanmasına neden olabilecek kadar şiddetli olabilir. Bu şiddetin derecesi şanzıman takozunun ne derece arızalı yada kopuk olduğuna göre farklılık gösterir.  Aşağıda buna örnek bir alt kulak fotoğrafı mevcuttur. (Resim 2 Bknz)

Aracınızdaki Arızaları Bizlere Sorun Aynı Gün Cevaplansın

Aracınızda yaşadığınız veya aklınıza takılanlar var ise bize sorun aynı gün çözüm yolları hakkında bilgi edinin. Soru sormak için aşağıdaki yorum kısmına araç marka ve modelinizle beraber arızanızı detaylı olarak yazmanız yeterlidir. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: