Abs Sensör Arızası Nasıl Anlaşılır

Kızaklama önleyici ABS fren sistemi, bir kızaklama sırasında devreye girmesi adına ABS modülüne veri gönderen sensörler kullanır. Bu sensör mekanizmaları direksiyona monte edilir ve genellikle iki bileşenden oluşur. Bir kızaklama sırasında veri almak için aks üzerinde monteli manyetik dişlilerin üzerine monteli sensörler kullanılır.. Zaman içinde söz konusu hız sensörü kirli hale gelebilir veya artık tutarlı bir okuma sağlayamayan noktaya kadar zarar görebilir veya manyetik etki sensörü arızalanabilir. Bu bileşenlerden herhangi biri düzgün çalışmadığında ise buna paralel olarak ABS sistemi düzgün çalışmaz ve tamir gerektir 


Farklı otomobillerde farklı ABS sensör konfigürasyonları kullanılır. Eski araçların tüm ABS sistemi sadece bir veya iki sensörden oluşmakta olabilir, çoğu yeni araçta ise her tekerlekte bir tane olacak şekilde dizayn edilir. Her tekerlekte bireysel sensörler daha hassas okumalar ve daha stabil çalışma koşulları sağlar, ancak daha fazla sensör daha fazla arıza ihtimali ve bir arıza olması durumunda daha fazla kontrol noktası oluşturur. Bir ABS sensörü arızalı ise ABS Lambası Yanar ve sizi uyarır

Abs Sensör Arızası Nasıl Anlaşılır

1. ABS Lambası Yanar : ABS sensör arızası belirtileri arasında en belirgin işareti ABS lambasının yanıyor olmasıdır. ABS lambası, sadece ABS sistemi dışında Kontrol Motoru Işığı'na eşdeğerdir. Işık yandığında, bu genellikle ABS sistemi ile ilgili bir sorun olabileceğini belirten ilk işaret olmakla birlikte sensör kaynaklı olma ihtimali oldukça yüksektir. ABS arızaların büyük çoğunluğu sensör kaynaklıdır. Abs lambası neden yanar ve ne anlamlara gelir Daha fazla bilgi için Bu sayfamıza göz atmanızı öneririz. 

2. Fren Mesafesi Uzar :  Ani frenleme koşullarında ABS sistemi aracın yavaşlamasına yardımcı olmak için otomatik olarak devreye girmelidir ve çekiş kaybı ve kayma minimum olmalıdır. Biz ağır fren durumları önlemek düzenli sürüş alışkanlıkları uygulamaya çalışırken aracın ağır fren durumları altında durdurmak için daha uzun sürdüğünü fark ederseniz, yada hafif frenlerde bile kayma yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlar ABS sistem ile ilgili bir sorun olduğunun göstergesi olabilir. ABS sistemi genellikle sadece birkaç bileşenden oluşur - modül ve sensörler - bu nedenle çalışmasında meydana gelen sorun büyük ihtimalle sensör kaynaklı olacaktır.

3. Buzlu veya Islak Sürüş Koşullarında Daha Az Stabilize :  Zamanla, çoğu sürücü, ıslak veya buzlu yollarda sürüş gibi kaygan koşullar da dahil olmak üzere belirli koşullar altında araç nasıl kullandığını aşina olacaktır. Düzgün çalışan ABS sistemi, özellikle ıslak ve buzlu koşullarda her türlü çekiş kaybını en aza indirir. Islak veya buzlu yollarda sürüş yaparken, dururken veya çıkarken kısa bir süre için herhangi bir lastik kayması veya çekiş kaybı yaşarsanız, ABS sistemi doğru çalışmıyor olabilir. Bu genellikle ya modül ile ilgili bir sorun nedeniyle ya da daha büyük olasılıkla, sensörler ile ilgili bir sorundan kaynaklıdır.

 

ABS Işığınız yanıyorsa veya ABS sensörlerinden biriyle veya daha fazlası ile ilgili bir sorun yaşadığınızdan şüpheleniyorsanız, sorunun tam olarak ne olduğunu bilmeden aracı kullanmaya devam etmemek gereklidir. ABS sistemi devre dışı ise frenler tutmaya ve çalışmaya devam edecektir. fakat ilave bir arıza ışığı da eşlik ediyorsa kesinlikle araç hareket ettirilmemeli ve yol yardım yada çekici ile araç en yakın servise çekilmelidir. Bu şekilde kullanmaya devam etmek risk almak olacaktır. İnsan hayatı hiçbir şeyden yada aracınızdan önemli değildir bunu unutmayınız. 

Arızanızı Bize Sorun, Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda yaşadığınız tüm sorunları bizlere sorabilir ve aynı gün cevap alabilirsiniz. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorumlar bölümüne araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. 

Teknik Kaynaklar : - https://mechanicbase.com/brakes/abs-sensor-symptoms/

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: