ABS ASR ve ESP Arızası Nasıl Giderilir (Çözümlü)

 Araçlarda fren ve yanal kaymaları önlemek adına kullanılan 3 farklı sistem bulunmaktadır. Frenleme için ABS Fren sistemi , Yanal kaymaları ve savrulmaları önlemek aynı zamanda araçlarda patinajın engellenmesi açısından ise ASR ve EPS sistemi mevcuttur. Söz konusu sistemler araçtaki her parça gibi zaman zaman arızalara maruz kalabilir. Bu yazımızda bu üç sistemde meydana gelebilecek arızala belirtileri ve  bu arızalar özelinde nasıl giderilir çözüm yollarını bulabilirsiniz. ESP Arızası Nasıl Anlaşılır Bakınız.

ABS Arızası Nasıl Giderilir

ABS sistemi, her tekerde dişlileri ve sensörleri bulunan ayrıca bir pompa ve kontrol modülü ile kontrol edilen bir sistemdir. Kısacası arızası durumunda arızaya sebep olabilecek çok farklı noktalar olabilir. Bu yazımızda en sık karşılaşılan durumları listelemeye gayret edeceğiz. 

Hız sensörü arızası : Tekerlerde bulunan sensörlerden birisi arızalı olduğunda ABS sistemi diğer 3 teker dönerken bir tekerin dönmediğini algılar ve bu nedenle arıza lambası yanar

Temassızlık ve Oksitlenme Sorunları : Özellikle sert kasislere düşme gibi birçok neden yüzünden abs sensörlerinde bulunan soket yapısında temassızlık oluşabilir. Ayrıca abs sensörleri sürekli su toprak ve korozyona maruz kalabilecek bir konumdadır. Bu nedenle zamanla soket yada iç devrelerinde oksitlenmeye bağlı dirençler oluşabilir. Bu durumda alınan verinin kesintili olmasına yada hiç alınamamasına neden olarak ara sıra yada sürekli olarak ABS arıza lambasının yanmasına neden olbilir. 

ABS  Pompa Arızası : Abs sisteminin en sağlam parçasıdır ve arızasına çok nadir rastlanılır. Ama bu hiç arızalanmaya cağı anlamına gelmez abs pompa arızaları da söz konusu arızaya neden olabilir ve çözümü hem zor hem maliyetli bir arıza tipidir. 

ESP Arızası Nasıl GiderilirESP sistemi kendi başına bir sistem değil bir program olarak düşünülebilir. Farklı donanımları kullanarak aracın stabilizesini sağlar diyebiliriz. ESP sistemi üç farklı sistemi kullanır. Bunların başında ABS Fren sistemi, Gaz potansiyometresi ve ASR Sistemidir. ESP sisteminde bir arıza var ise abs yada asr sisteminde bir arıza söz konusu olabilir. Yada araç programında yada motor kontrol ünitesi işlevinde meydana gelen sorunlar da bu arıza lambasının yanmasına neden olabilecektir. Çözümü için ilk olarak araç bir bilgisayara bağlanarak arıza tespiti yapılır. Sonrasında ise arıza nedeni öğrenilerek sorun çözüm yoluna gidilir.

ASR Arızası Nasıl Giderilir

Asr sitemi açılı anti patinaj sistemidir. Aracın istemsiz patinaj çekmesini önler. Bu sayede hem yanal kayma ihtimalini ortadan kaldırır hem de daha güvenli bir sürüş garantiler. Ayrıca karlı buzlu kağan yağışlı ortamlarda araç kullanımını oldukça kolaylaştırır. Bu sistem abs sistem sensörlerinden teker hız algılayıcı sensörlerden aldığı verilerle çalışan bir sistemdir. Bir arıza durumunda ilk bakılacak kısımlar bu kısımlar olup çözümü oldukça basittir. Arızanın tespiti bir obd cihazı yardımı ile yapılır ve gerekli tamirler sensörlerden alınan veriler ışığında gerçekleştirilir. 

Doğru Bilinen Yanlışlar

ABS  Hakkında : ABS sistemi sanılanın aksine fren mesafesini kısaltmaz. Bazı durumlarda uzatabilir. ABS sisteminin tek artısı fren yapılırken araç kontrolünün kaybolmasını engeller. Fren yapılırken direksiyon tepkilerinin araca aktarılmasını sağlar. Kısaca ani fren yaparken aynı zamanda şerit değiştirerek kazadan kaçabilirsiniz. Fakat ABS arızalı iken ani fren yaptığınızda direksiyon hareketleri aracın yönüne yansımaz hatta frenlerin ayarına ve lastiklerin durumuna göre araç sağa yada sola çekerek güvenlik tehlikesi oluşturur. 

ESP Hakkında : ESP anti patinaj demek değildir. Genellikle Bazı araçlarda ESP ve ASR olarak iki farklı arıza ışığı yanmaktadır. ESP çok geniş kapsamda aracın yol tutuşunu sağlarken ASR patinaj önleme sistemidir. 

Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızdaki arızaları detaylı olarak ve başına marka ve modelinizi de ekleyerek bizlere sorabilir ve aynı gün beklediğiniz yanıtları alabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yorum bölümünü kullanmanızı rica ederiz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

0 Yorumlar: