Yağ Lambası Neden Yanar? Ne Zaman Söner?

Yağ Lambası Neden Yanar? Ne Zaman Söner?

 Araçlarda Yağ Lambası, En önemli arıza uyarı lambasıdır. Diğer tüm arıza uyarı lambaları belli bir süre yanarken araca zarar verme ihtimalleri düşük de olsa yağ lambasının yanık olduğu halde motoru saniyeler süresince çalıştırmak bile ciddi zararlar açabilir. Bu nedenle rengi diğer arıza ışıkları gibi sarı yağ lambası değil kırmızı yağ lambası şeklindedir. Kırmızı en kritik uyarılar için yanan bir uyarı ışığıdır. Yağ Lambası Neden Sönmez Aşağıda Nedenleri ve çözümleri bulunmaktadır.

Yağ Lambası Neden Yanar

Yağ lambasının yanması motorda yağlamanın olmadığı anlamına gelir. Yağlamanın olmamasının ise onlarca farklı sebebi olabilir. En sık karşılaşılan olası nedenler ile çözümlerini aşağıda sıralardık. Bunlara göz atarak aracınızdaki duruma en uygun olan başlığın altını okumanızı tavsiye ederiz. 

 1. Motorda Yağ Kalmadığında Yanar : Yağ kaçakları, motorun yağ yakması gibi yada periyodik bakımların aksatılması gibi birçok farklı nedenden dolayı motor yağ seviyesi olması gerektiğinden çok daha az seviyelere düşebilir. Bu durumda motor yağ devinimini sağlamaya yetecek yağ kartel içerisinde kalmaz ise motor yağ lambası yanar. Çözümü İse : Oldukça basittir. kaputu açarak yağ çubuğunu kullanarak yağ seviyesini kontrol edin. Eğer çok eksik ise yağ ekleyerek kontrol edin. Lamba söner ve tekrar yanmaz ise sorununuz çözülmüş demektir fakat tekrarlamaması için yine de servise gitmeniz gerekir. 
 2. Motorda Yağ Olduğu Halde Yağ Lambası Yanıyor İse : Eğer yağı kontrol ettiniz ve yağ var ise bu durumda sorun farklı bir aksamda olabilir. Yağ olmasına rağmen yağ lambası yanıyorsa 2 farklı neden ilk akla gelen nedendir. Bunlar; Yağ Müşürü Arızası yada Yağ Pompası Arızasıdır. Yağ pompası arızalı ise yağ olsa dahi kartel içerisindeki yağ tekrar üst silindir kapağına iletilemez. Bu nedenle de yağ lambası yanar. Eğer Yağ müşürü arızalı ise de bu devinimi ve motor içerisindeki yağ miktarını ölçemeyeceği için yağ lambası yanabilir. Her iki durumda da durum ciddidir. Araç hareket ettirilmeden ve çalıştırılmadan çekici ile servise götürülmesi gerekmektedir. 
 3. Motor Soğukken Yağ Lambası Yanıyor İse : Sabahları motor soğukken yağ viskozitesi ile sıcak motorun viskozite yani akıcılığı farklıdır. Bu nedenle yanlış numara yağ kullanımı yada yağın özelliğini yitirmesi gibi durumlar nedeni ile sabahları akışkanlığı az olan yağın deviniminin sağlanması zor olabilir. Bu gibi durumlarda özellikle soğuk havalarda kuş aylarında bu tip şikayetler ile karşılaşılabilir. Çözümü İse : öncelikle yağ ve filtre değişimi düzelmez ise komple yağ devridaim sistemininim elden geçirilmesi olacaktır. Her ne olursa olsun bu tip bir arızada da aracın kullanmak oldukça tehlikelidir ve bir kurtarıcı ile tamir istasyonuna çekilmesi gerekir. 
 4. Motor Isınınca Yağ Lambası Yanıp Sönüyor İse : Bu durumun en sık karşılaşılan nedeni yağ pompası arızasıdır. Yağın akıcılığı arttıkça özellikle rölanti halinde motor sıcakken yağ lambasının yanması şikayeti görülebilir. Bu gibi bir şikayetin Çözümü İse; yağ miktarı, yağın kalınlığı, yağ müşürü ve pompasının kontrol edilerek arızanın kaynağının bulunması ile çözülür. 
 5. Önemli Not : Yukarıdaki belirtiler ve çözümleri en sık karşılaşılanları olup farklı farklı onlarca nedenden ötürü de olabilir. Bu nedenle en iyi yöntem aracın acilen çalıştırılmadan servise çekilmesi şeklindedir. 
 6. Yağ Lambası Neden Geç Söner : Aracı çalıştırdıktan birkaç saniye sonra yağ uyarı lambasının sönmesi gereklidir. Eğer yağ lambası hiç yanmıyor ise yada çalıştırdıktan sonra uzunca bir süre yanık olarak kalıyor ise bir arıza olduğu anlamına gelir.  sorusunun cevabı genelde 1-2 saniye olarak cevaplanabilir. 

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda mevcut olan sorunun tam olarak nasıl gerçekleştiğini araç marka ve modeli ile birlikte bizlere iletmeniz durumunda aynı gün içinde olası sorun ve çözümleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Söz konusu soruları alt kısımda bulunan yorum bölümünü kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Motor yağ lambası sarı yanıyor

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

3 yorum:

 1. Iyi gonler chevrolet kalos 1.2 8valf aracim var araci yeni aldim silindir ust kapak catlakmis ve curumus degistirdin arabayi teslim aldim 3km sonra rorantide yag isigi goz kirpiyor gaza basinca duzeliyor ilk olarak 2defa musur degistirdim musur arizali cikabilir diye 2defa daha sonra karteli actirdim temizlettim yag filitresini orjinal olanla degistirdim duzelmede once 10_40 yag kullanda ariza devam etti daha sonra 10-60 kullandim gene cozulmedi son olarak valeo marka yag pompasi aldim onuda degistirdim gene duzelmedi kafayi siyiricam suan tek supendigim ustanin soyledigi silindir ust kapak hatali olabilir diyor maddi ve manevi olarak bittim ne yapmaliyim ust kapaktan yapatmi?

  YanıtlaSil
 2. 2001 model polo 1.4 16v benzinli aracımda. Hareket sıcaklığı 100 e geldiğinde yağ lambası yanıyor. Soğuk motorda hiçbir şekilde yağ lambası yanmıyor. Yağ pompası, yağ müşürü, yağ filtresi merhaba değişildi sorun hala devam ediyor. Aklınıza farklı birşey geliyor mu yardımcı olursanız sevinirim

  YanıtlaSil
 3. Araç eksperde yağ yakmıyor denilmişti aracımda bir süre sonra sarı ışıkla yağ lambası sürekli olarak yanmaya başladı yağ bakımını yaptırdım flitreleri değiştirim 4lt yağ ekledirler henüz 1000 km sonra tekrar yağ lambası yandı bu normalmidir

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.