Hava Yastığı / Airbag Lambası Neden Yanar? Nasıl Söner?

Hava Yastığı / Airbag Lambası Neden Yanar? Nasıl Söner?

Airbağ lambası araç donanımları arasında güvenliği ilgilendiren bir aksam olduğu için özellikle önemlidir. Araçta airbag arıza lambasının yanıyor olması demek aracın airbaglerinin gerektiğinde açılmayacağı anlamına gelir. Bu nedenle süratle nedeninin araştırılması ve giderilmesi önem taşır. Bu yazımızda Hava Yastığı Lambası Neden Yanar ve Airbag Lambası Nasıl söner detaylıca öğrenebilirsiniz. 

Airbag Lambası Neden Yanar

Airbag Sistemi Birçok farklı parça ve sistemin komplike olarak çalışması ile meydana gelir. Airbağ Arıza Işığı Neden Yanar sorusunun cevabı bu parçalardadır.  

 • Airbag Kontrol Ünitesi 
 • Airbagler
 • Konektörler
 • Tetikleyiciler
 • Emniyet Kemeleridir

Bu parçaların her biri hassas sensörler ve dirençler ile ölçülürler. Fabrikasyon verilerinden farklı bir veri okunması halinde hava yastığı lambası tetiklerinir. Bu nedenlerden en sık görülenleri Aşağıdadır. 

 1. Konektör Direnç Sorunları Nedeni İle Yanar : airbag konektörleri ön koltukların altında ön kokpit orta konsolunda ve 10 airbag ve üstü araçlarda arka koltuk altlarında bulunur. bu kısımların neme maruz kalması ve zamanla oksitlenmesi söz konusu olursa yada fiziki temaslarla bağlantı sorunları oluşur ise Airbag Lambası Yanıp Sönüyor yada direkt yanıyor gibi şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. ÇÖZÜMÜ İSE : konektörlerde fiziki müdahale nedeni ile temassızlık var ise temas tekrar sağlanarak sorun çözülür. Eğer konektörlerde oksitlenmeye bağlı olarak direnç farklılıkları meydana gelmiş ise tamiri yada değişimi yapılarak sorun çözülür. 
 2. Kemer ve Tetikleyiciler : Bu parçalarda direkt olarak aitbag kontrol ünitesine bağlı parçalardır. Bu parçalarda bir temassızlık yada direnç alamama gibi bir durum olur ise airbag lambası yanar. ÇÖZÜMÜ İSE ;  numaralı durum ile aynıdır fiziki olarak kontrol edilirler sorun varsa düzeltilir sorun soket iç kısımlarında ise tamir edilerek sorun giderilir.Airbag Kontrol Ünitesi 
 3. Hava Yastığı Kontrol Ünitesi : Halk arası tabiri ile airbag beyni arızası. Çok nadir gerçekleşir. Daha önce kodlanmış yada tamir edilmiş değil ise ihtimal çok düşüktür. Fakat bazen sıvı teması gibi dış etmenler nedeni ile arızalanabilir. Bu durum sistemin beyninin devre dışı kalmasına sebep olarak airbaglerin çalışmamasına ve paralelinde göstergede airbag lambasının yanmasına neden olur 
 4. Airbagler : Son ihtimal olarak airbaglerin iç dirençleri yada direkt olarak airbag modüllerinin kendileri hasarlı olabilir. Araç sıfırdan bu yana sizde ise airbaglerin hasarlı olma ihtimali yoktur. İç dirençleri ile ilgili bir sorun söz konusu olabilir. Fakat aracı ikinci el olarak aldı iseniz her ihtimal aynı oranda olasıdır diyebiliriz. Aşağıda Airbag Lambası Nasıl Söndürülür Bulabilirsiniz. 
 5. Direksiyon Sargısı : Birçok araçta özellikle de Renault grubunda sık görülen sorunlardandır. Airbag Işığı Yanıyor korna çalışmıyor gibi birçok arızaya sebep olabilirler. ÇÖZÜMÜ İSE : Direksiyon sargısı değiştirilerek sorun çözülür. 
 6. Airbag Lambası Neden Yanmaz : Airbag olan her araçta hava yastığı ikaz uyarı ışığı bulunur. Aracı çalıştırırken yanar çalıştıktan  bir ila dört saniye sonra kendiliğinden söner. Eğer aracınızda söz konusu lamba hiç yanmıyor ise lambanın arkasındaki aydınlatma ampulü patlak olabilir. yada ampule akım veren devrelerde sorun olabilir. Detaylı olarak bakılması gereklidir. 

Airbag Lambası Nasıl Söner


Aşrbag Lambası neden yanıp söner aslında yukarıda nedenleri ile birlikte çözüm yollarını da sizlerle paylaştık. Aracınızda söz konusu arıza ışığı yanıyor ise öncelikle bir bilgisayara bağlayıp ışığı söndürebilirsiniz fakat arızayı gidermediğiniz sürece birkaç saniye içinde tekrar yanacaktır. Kısacası bu lambayı söndürmenin tek yolu arızanın giderilmesidir. Birçok araç satıcısı airbag arızası görünmemesi için gösterge panelindeki lambanın ya devrelerini iptal etmekteler ya da ampullerini çıkarmaktalar. Fakat dikkatli araç kullanıcıları kontağı ilk açtığımızda airbag lambasının hiç yanmadığını kısa süre içerisinde fark edebilirler.

Arızanızı Bize Sorun Aynı Gün Cevaplayalım

Aracınızda var olan arızaları bizlere sorarak aynı gün içinde cevaplar alabilirsiniz. Soru sormak için alt kısımda bulunan yorum bölümüne araç marka ve modelini de belirterek sorularınızı bizlere iletebilirsiniz. 

Önceki Yayın
Sonraki Yayın

Gönderiyi Yazan:

1 yorum:

 1. Son günlerde aracımla seyir halindeyken farlar ve kalörifer kapanıyor, 5-10 saniye sonra tekrar açılıyor.
  Kontakla ilgiliymiş gibi geldi,zira çalışır haldeyken anahtarı biraz yukarı çevirir gibi yapsam far, kalorifer kapanıyor. Sizce sorun ne olabilir? Teşekkürler

  YanıtlaSil

Sorunuz ve Yorumunuz İçin Teşekkürler. 24 Saat içinde sitemizi tekrar ziyaret ediniz. Cevapları kontrol etmenizi rica ederiz. Sağlıklı Günler.